شناسهٔ خبر: 33042186 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

صهیونیست‌ها به پیشرفت چشمگیر حزب‌الله اعتراف کردند

کانال سیزدهم تلویزیون عبری رژیم صهیونیستی پخش سلسله گزارش‌هایی را با عنوان جنگ سوم لبنان آغاز کرده است که در آن به مراحل پیشرفت حزب الله از زمان جنگ دوم لبنان و آمادگی‌های ارتش رژیم اشغالگر و جبهه داخلی آن برای رویارویی احتمالی در آینده پرداخته است.

صاحب‌خبر -
به گزارش افکارنیوز،

کانال سیزدهم تلویزیون عبری رژیم صهیونیستی پخش سلسله گزارش‌هایی را با عنوان جنگ سوم لبنان آغاز کرده است که در آن به مراحل پیشرفت حزب الله از زمان جنگ دوم لبنان و آمادگی‌های ارتش رژیم اشغالگر و جبهه داخلی آن برای رویارویی احتمالی در آینده پرداخته است.

بخش اول این گزارش که آلون بن دیوید تحلیلگر نظامی این شبکه تهیه کرده به چگونگی پیشرفت حزب الله و اینکه اکنون جایگاهش پس از تجربه رزمی در سوریه و تجاربی که در آنجا کسب کرده در چه وضعیتی قراردارد، پرداخته است.

سیماشاین از پژوهشگران مرکز مطالعات امنیتی رژیم صهیونیتسی در پاسخ به سئوالی درباره حزب الله با بیان اینکه بدون شک حزب الله خطرناک ترین تهدید برای  اسرائیل است، اعتراف کرد که این جنبش در دهه اخیر، توانمندی‌های خود را بهبود بخشیده است، حزب الله اکنون در بهترین مکان و جایگاه خود قرار دارد و اهمیت فراوانی در عرصه منطقه‌ای و البته در لبنان پیدا کرده است.

ابراز تردید تحلیلگر صهیونیست درباره فرصت‌های موفقیت «معامله قرن» 

یک نویسنده و تحلیلگر رژیم صهیونیستی امروز سه شنبه امکان موفقیت طرح سازش آمریکایی ارائه شده از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را که به معامله قرن موسوم شده، مورد تردید قرارداد.

شلومو شمیر در مقاله‌ای که در روزنامه معاریو منتشر شد، درباره فرصت های موفقیت طرح معامله قرن آمریکا ابراز تردید کرد و نوشت محتوای طرح معامله قرن رئیس جمهور آمریکا به تنهایی نمی تواند فرصت های پذیرش این طرح را افزایش دهد. وی تاکید کرد هویت ارائه کننده طرح(ترامپ) و جایگاه و میزان اختیاراتش در جامعه بین المللی از عوامل تاثیرگذار بر موفقیت این طرح به شمار می رود.

وی درباره دلایل و اسبابی که امکان موفقیت طرح معامله قرن ترامپ را دشوار می‌کند، نوشت جایگاه و اعتبار دست اندرکاران این طرح متزلزل است، مضمون و محتوای این طرح هنوز به صورت رسمی مشخص نیست و آنچه منتشر شده، مطالبی است که به رسانه‌ها درز پیدا کرده و یا اشاره تلویحی به آن صورت گرفته است، این در حالی است که جایگاه و اعتبار جهانی ترامپ امیدوار کننده برای موفقیت طرح نیست.

شمیر افزود خبرنگاران و تحلیلگران آمریکایی و اسرائلی از مدت‌ها پیش به ارزیابی‌ها درباره فرصت های پذیرش طرح معامله قرن با استناد به آنچه به بیرون درز کرده، مشغول بوده‌اند، این طرح که انتظار می‌رود اوایل ژوئن منتشر شود، دربرگیرنده باقی ماندن شهرک‌ها(صهیونیست‌نشین) در مکان خود بدون ترس از تخلیه آن(باقی ماندن شهرک‌های صهیونیست نشین در کرانه باختری و قدس) است.

یک دپیلمات غربی در پاسخ به سئوالی درباره فرصت های پذیرش معامله قرن گفته است آیا کالایی را از کارخانه‌ای می‌خری که در گزارش رسمی تاکید شده که خللی در سامانه تجهیزاتش وجود دارد؟  اشاره این دپیلمات به این است که کارخانه معیوب، کارخانه سفید است.

تحلیلگر صهیونیست در ادامه آورده است قواعد دیپلماسی مانع آن می شود که روسای هیئت‌ها و دیپلمات‌ها نظراتشان را درباره دونالد ترامپ بیان کنند، ولی سفیر فرانسه در واشنگتن که ماموریتش پایان یافته است، در یک مصاحبه، ترامپ را فردی عقب مانده توصیف کرده و پیش بینی کرده است که طرح معامله قرن، 99 درصد موفق نخواهد شد.

شمیر افزود معاون رئیس یک هیئت دیپلماتیک عربی تصریح کرده است که ایالات متحده آمریکا تحت ریاست جمهوری ترامپ، اختیارات و اعتبار خود به عنوان یک قدرت تاثیرگذار بزرگ را از دست داده است، ترامپ در جایگاهی نیست که آن را شایسته ارائه  ابتکار عمل و پیشبرد طرح خود برای گشایش در زمینه برقراری صلح در نزاع تاریخی میان فلسطینیان قرار دهد.

وی تصریح کرد کاخ سفید جایگاه قدیمی و سنتی ایالات متحده را به عنوان میانجی بین فلسطینیان و اسرائیلی‌ها از دست داده است. وی به ایجاد  ائتلاف بین  المللی شامل اتحادیه  اروپا و اتحادیه که طرح آمریکایی را رد کرده‌اند، اشاره می کند.

این تحلیلگر صهیونیست تاکید کرد بسیاری این احساس را دارند که کاخ سفید و ترامپ آخرین کسانی در جهان هستند که می‌توانند هر گرونه فرصتی را به طرح صلحی که مدنظرشان  است، بدهند. وی میان تلاش‌های میانجی‌گرانه سابق میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها و اقدامات کنونی مقایسه ایجاد کرد و گفت وزیران خارجه پیشین دولت آمریکا هنگام ورود به نیویورک، سفیران شورای امنیت را در جریان جزئیات ابتکارها و طرح های خود قرار می دادند اما این مسئله به موفقیت آنها منجر نشد، ولی شکست آنها به جایگاه و اعتبار آنها خدشه وارد نمی کرد، ولی درباره ترامپ بایدگفت این مسئله چه بسا متفاوت از آنها تمام شود.

 

نظر شما