شناسهٔ خبر: 32950048 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

آلمان افزایش چشمگیر هزینه‌های نظامی خود را به اطلاع ناتو رساند

کشور آلمان بالاخره در برابر فشارهای آمریکا برای افزایش بودجه نظامی خود سر خم کرده و افزایش چشمگیر هزینه‌های نظامی خود در ائتلاف نظامی ناتو در سال جاری میلادی را به اطلاع این ائتلاف رساند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، آلمان ناتو را در جریان بزرگترین افزایش بودجه دفاعی خود در دهه های اخیر قرار داد.

به نوشته هفته نامه "اشپیگل"، دولت آلمان برای سال جاری میلادی هزینه مربوط به دفاعی را بالغ بر 47 میلیارد یورو مد نظر دارد که حدود پنج میلیارد یورو نسبت به سال 2018 افزایش داشته و معادل 1.35 درصد بودجه ناخالص داخلی است. چنین افزایش بودجه دفاعی حداقل از زمان پایان جنگ سرد وجود نداشته است.

دولت آلمان امیدوار است که با این افزایش بودجه دفاعی مناقشات در این باره در ائتلاف نظامی ناتو حداقل برای یک مدت زمان طولانی برطرف شود. "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا مدتهاست که انتقاد شدیدی به تقسیم بار ناعادلانه نظامی در ائتلاف نظامی ناتو وارد کرده و بخصوص در این راستا به آلمان به دلیل سهم پایین در بودجه دفاعی و نظامی خود حمله می کند.

ترامپ حتی در یک نشست ائتلاف نظامی ناتو که در تابستان گذشته در بروکسل برگزار شد خروج آمریکا از ناتو را در صورتی که همه اعضای این ائتلاف نظامی سهم خود را در زمینه هزینه های نظامی تقبل نکنند بعید ندانست.

دلیل این درخواست آمریکا توافق کشورهای عضو این ائتلاف نظامی در سال 2014 برای افزایش بودجه دفاعی خود تا 2 درصد تولید ناخالص ملی حداکثر تا سال 2024 بود.

البته کشورها درباره این توافق تفسیرهای متفاوتی می کنند. آلمان بر این عقیده است که در این توافق تنها از این صحبت شد که اعضا در مسیر افزایش 2 درصدی تولید ناخالص ملی هزینه های نظامی خود گام بردارند.

"ریچارد گرنل" ، سفیر آمریکا در برلین هم اخیرا بار دیگر آلمان را برای افزایش بودجه نظامی خود تحت فشار قرار داده بود.

 وی در مصاحبه‌ای با نشریه "فوکوس" آلمان تصریح کرد این طور نیست که من نمی توانم بفهمم که چرا آلمان ترجیح می دهد بودجه خود را به جای هزینه های دفاعی در زمینه های اجتماعی هزینه کند. چرا باید این طور باشد؟ ما آمریکایی های خوب هم دوست داریم این کار را انجام دهیم.

آلمان در رتبه بندی بین المللی از نظر هزینه های نظامی در رتبه هشتم قرار دارد. بر اساس ارزیابی موسسه تحقیقات صلح استکهلم "سیپری"، آلمان در سال 2018 حدود 49.5 میلیارد دلار در عرصه نظامی هزینه کرده است. در این رتبه بندی آمریکا با حدود 650 میلیارد دلار هزینه نظامی در رتبه اول، چین با هزینه نظامی 250 میلیارد و عربستان با هزینه نظامی 67.7 میلیارد دلار به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار دارند.

انتهای پیام/

نظر شما