شناسهٔ خبر: 32935322 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: فرهیختگان آنلاین | لینک خبر

سیر تا پیاز وام‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی 99-98

چگونه وام دانشجویی بگیریم؟

صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی 99-98 به دانشجویان خود سه نوع مختلف وام براساس زمان‌بندی بازپرداخت ارائه داده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش «فرهیختگان آنلاین»، موضوع هزینه‌های دانشجویی یکی از دغدغه‌هایی است که در طول دوران تحصیل از عمده نگرانی‌های دانشجویان به حساب می‌آید؛ اگر در دانشگاهی شهریه‌پرداز هم باشید، حتما یکی از اولویت‌های شما مساله وام دانشجویی است که برای شهریه و دیگر نیازهای دوران تحصیل می‌توان روی آنها حساب باز کرد. صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی 99-98 به دانشجویان خود سه نوع مختلف وام براساس زمان‌بندی بازپرداخت ارائه داده است.

الف- وام‌های کوتاه‌مدت: وام‌هایی است که به‌صورت کوتاه‌مدت و سه تا 6 ماهه پرداخت شده و بدون بهره است و باید تا پایان هر ترم تحصیلی تسویه‌حساب شود، اما نکته‌ قابل‌توجه این است که وام کوتاه‌مدت شهریه فاقد کارمزد است.

ب- وام‌های میان‌مدت: این‌گونه تسهیلات به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که برای بازپرداخت نیاز به مهلت بیشتری دارند و از محل اعتبارات شعب صندوق رفاه و بیمه دانشجویان واحدها طبق ضوابط و مقررات مربوط در اختیار آنها قرار می‌گیرد و در زمان تحصیل باید تسویه شود.

ج-  وام‌های بلندمدت: این وام‌ها دو مدل هستند؛ 1- منابع داخلی و 2- منابع وزارت علوم، این نوع تسهیلات در اختیار دانشجویانی قرار می‌گیرد که حین تحصیل قادر به تامین و پرداخت شهریه و اقساط قرض‌الحسنه خود نیستند.

 

انواع قرض‌الحسنه:

کمک‌هزینه تحصیلی: بابت تامین بخشی از هزینه تحصیلی به مدت یک‌بار در طول تحصیل قابل پرداخت است.

کمک‌هزینه اجاره: بابت تامین بخشی از اجاره مسکن دانشجویان در طول مدت تحصیل پرداخت می‌شود. در طول سال یک‌بار و صرفا جهت مسکن به دانشجویان غیربومی تعلق می‌گیرد و بازپرداخت آن 12 ماهه است.

کمک‌هزینه ازدواج: این وام از محل منابع صندوق رفاه و بیمه دانشجویان به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در زمان دانشجویی متاهل شده‌اند. این وام یک‌بار در طول تحصیل و جهت ازدواج اول پرداخت می‌شود. دانشجویان حداکثر یک سال پس از تاریخ عقدنامه فرصت دریافت وام ازدواج را دارند.

وام ضروری: وام ضروری صرفا جهت عمل جراحی، بستری در بیمارستان، هزینه داروی بیماری‌های خاص و زایمان است.

 

 

7 شرط عمومی دانشجویان متقاضی وام شهریه (نمونه واحد تهران‌شمال)

1- رعایت شئونات دانشجویی و عدم‌موارد انضباطی،
2- نداشتن بدهی قبلی به صندوق رفاه دانشجویان،
3- دانشجویان میهمان و انتقال موقت از واحدهای دیگر نمی‌توانند از تسهیلات صندوق رفاه این واحد استفاده کنند.
4- دانشجویان ترم اول و دانشجویانی که در ترم قبل یا بیش از یک ترم مشروط شده‌اند، نمی‌توانند از وام صندوق استفاده کنند.
5- دانشجویان ترم آخر فقط می‌توانند از وام 6 ماهه استفاده کنند.
6- دانشجویان مقطع کارشناسی و دکتری 50 درصد مبلغ شهریه و مقطع کارشناسی‌ارشد 60 درصد مبلغ کل شهریه را وام دریافت می‌کنند.
7- دانشجویان مقطع کارشناسی و دکتری تا هفت ترم و دانشجویان کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی‌ارشد تا سه ترم می‌توانند از وام صندوق استفاده کنند.

تا اینجا وضعیت پرداختی‌های دانشگاه از منابع داخلی و مختلف را برای دانشجویان در سال آینده تحصیلی گزارش کردیم، اما باید مراحل اخذ این وام‌ها را به‌خوبی بشناسیم و همچنین به طول مدت بازپرداخت آن نیز توجه کنیم.

 

مراحل دریافت وام از سه محل مالی برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

نظر شما