شناسهٔ خبر: 32933780 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

شکسته شدن سد امند هریس،آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی را به واکنش واداشت

اتوجه به شکستن سد امندی یک در شهرستان هریس طی روزهای اخیر، شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی توضیحات مربوطه را ارائه کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، سد امندی یک در شرق روستای امندی از بخش خواجه شهرستان هریس در سال ۱۳۶۲ توسط جهاد سازندگی وقت با هدف تامین آب مورد نیاز کشاورزی احداث شده است.

طی دوره بهره برداری حدود ۳۶ ساله ۹۰ درصد مخزن سد با رسوبات پر شده و فقط حدود ۱۰ درصد آن باقی مانده بود.

در پی کاهش حجم مخزن سد، بهره ‌برداران محلی اقدام به انسداد سرریز و افزایش ارتفاع تاج سد به صورت غیراصولی به غیرفنی کرده بودند و با وجود تذکرات مسئولان ذیربط محلی، متاسفانه اقدامی برای مرتفع نمودن انسداد سرریز به عمل نیامده بود.

در پی بارش‌های اخیر و افزایش ورودی به مخزن سد ،ارتفاع آب ۲ متر در مخزن بالا آمده بود و به جهت مسدود بودن سرریز، بتدریج از حد فاصل بدنه اصلی و خاکریز بالای بدنه، نشست آب و شستشه شدگی بدنه اتفاق افتاده و منجر به تخریب حدود ۴۰ درصد بدنه سد شده است.

با توجه به سنین بالای سد که تقریباً به ۳۶ سال می‌رسد و عمر مفید و پر شدگی مخزن مرمت سد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

خوشبختانه با وجود رها شدن آب سد به طرف روستاهای پایین دست و اقدامات پیشگیرانه و بازگشایی مسیر اماندی به ویژه در داخل محدوده روستا طی هفته های اخیر توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی بستان این حادثه تلفات جانی نداشته است و تنها یک دستگاه سواری پیکان واقع در داخل مسیل دچار خسارت شده است. 

 

 

انتهای پیام/60001

نظر شما