شناسهٔ خبر: 32922294 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

اختصاص 162.2 میلیارد تومان تسهیلات جبرانی به کشاورزان آذربایجان شرقی

تبریز - ایرنا - رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت : برای جبران بخشی از خسارات سیل و سرمای دیررس بهاره 162 میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان استان اختصاص یافته است.

صاحب‌خبر -

اکبر فتحی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: برآورد اولیه خسارت سرمازدگی به کشاورزان آذربایجان شرقی یکهزار و 220 میلیارد تومان است که گزارش آن به نهادهای مسئول ارایه شده است.
وی اظهار داشت: یکی از سیاست های اولویت دار وزارت جهادکشاورزی صرفه جویی در آب، اصلاح الگوی کشت و کشت گلخانه ای محصولات آب بر همچون هنداونه، خیار و گوجه فرنگی است.
وی با اشاره به اینکه آب یکی از عوامل اصلی تولید در کشاورزی است، گفت: اگر بخواهیم کشاورزی را از حالت سنتی خارج کنیم و به کشاورزی صنعتی و علمی روی آوریم، باید الزاماتی را نیز رعایت کنیم و نسبت به پتانسیل آبی هر شهرستان ، تولید محصولات را با میزان منابع آبی و سیاست های اتخاذ شده تطبیق دهیم.
فتحی یکی دیگر از اولویت های سال 98 جهاد کشاورزی استان را توزیع بذر اصلاح شده گندم برای افزایش راندمان تولید این محصول عنوان کرد و افزود: افزایش سطح زیرکشت کلزا و جایگزین کردن کنجاله کلزا به جای کنجاله سویا به عنوان یکی از نهاده های اصلی دام در این راستا انجام می شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی تشریح کرد: اگر 20 درصد از اراضی سطح زیرکشت گندم را به کشت کلزا اختصاص دهیم، نه تنها با کاهش تولید گندم مواجه نخواهیم شد بلکه می توانیم به اهداف تعیین شده کشت کلزا دست یابیم.
فتحی با اشاره به اینکه سالانه 14 میلیون تن انواع نهاده های دامی با ارز 4200 تومانی وارد کشور می شود، گفت: تا زمانی که اتحادیه ها ، تعاونی ها و نهادهای قوی شکل نگرفته اند، روستائیان در قطعات کوچک اراضی نمی توانند از خدمات توزیع نهاده های دامی سازمان تعاون روستائی استان استفاده کنند.
وی در رابطه با موضوع قطع درختان نیز تاکید کرد: کشاورزانی که درختان صنوبر را برای استفاده از چوب کاشته اند و زراعت چوب انجام می دهند یا اصلاح باغات را عملیاتی می کنند، به هیچ وجه جزو افراد سودجو و متخلف به حساب نمی آیند و باید از حقوق قانونی خود دفاع کنند.
518

نظر شما