شناسهٔ خبر: 32922143 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

آغاز برداشت آلوئه ورا در گیلان

رشت - ایرنا - برداشت گیاه آلوئه ورا از نزدیک به شش هکتار از زمین‌های کشاورزی استان گیلان آغاز شد.

صاحب‌خبر -

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان صبح پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا با اعلام این خبر، پیش بینی کرد که امسال یک هزار و 400 تن برگ گیاه آلوئه ورا از این مزارع برداشت شود.
منوچهر پارسافر افزود: 73 کشاورز گیلانی امیدوارند با برداشت و فروش برگ‌های گیاه آلوئه ورا، 16 میلیارد ریال درآمد کسب کنند.
وی با بیان اینکه امسال سومین سال است که آلوئه ورا در شرایط گلخانه‌ای در گیلان کشت می‌شود، گفت: به ازای هر هکتار 240 تن برگ گیاه دارویی آلوئه ورا برداشت می‌شود.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: بوته آلوئه ورا همانند بوته‌های چای دائمی است و کشاورزان می‌توانند طی سال، سه بار برگ این گیاه را برداشت کنند.
پارسافر گفت: برگ‌های برداشت شده آلوئه ورا به شرکت‌های فرآور این گیاه در استان‌های خراسان رضوی و البرز و برای فروش در عطاری‌ها به استان‌های همجوار فرستاده می‌شود.
وی با اعلام اینکه این گیاه در شریط گلخانه‌ای در 11 شهرستان استان کاشته شده ، افزود: شهرستان فومن با داشتن بیش از دو هکتار بیشترین سطح زیرکشت این گیاه را دارد.
عمر گیاه آلوئه ورا سه سال است و از طریق پا جوش تکثیر پیدا می‌کند.
گیاه آلوئه ورا به علت داشتن خواص ضد میکروبی برای درمان بسیاری از زخم‌ها، سوختگی‌ها، اگزما، تاول، گزیدگی زنبور و نیش حشرات، بریدگی، کوفتگی، آفتاب سوختگی و آکنه، درمان یبوست، آسم، سوء هاضمه، صرع و تصفیه خون موثر است.
اگرچه این گیاه با مناطق گرم و مرطوب سازگاری است، اما در مناطق مختلف ایران کشت می‌شود؛ آلوئه ورا جزو گیاهان پایا، خشکیزی و آبدار محسوب می ‌شود و برگ‌ های آن مثلثی شکل، رنگ سبز، حالت آبدار و لبه ‌های دندانه ‌دار است.
7296/2007/

نظر شما