شناسهٔ خبر: 32402363 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

پیام تسلیت معاون هنری برای درگذشت منیر شاهرودی فرمانفرماییان ؛

نقوش هنرهای سنتی و بیان مدرن ویژگی هنر فرمانفرماییان است

تهران - ایرنا - معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت منیر شاهرودی فرمانفرماییان، نقاش و هنرمند را تسلیت گفت.

صاحب‌خبر -

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی در پیامی برای درگذشت منیر شاهرودی فرمانفرماییان نوشته است: منیر شاهرودی فرمانفرماییان هنرمندی است که در آثارش هنرهای سنتی و اصالت های هنر ایران را با بیان نوین و مدرن پیوند داده است و هنر او بر پایه نقوش تزیینی و آینه قرار دارد.
هندسه، محور آثار فرمانفرماییان است و چنانکه خودش گفته است هندسه او را به مشاهداتش از زیبایی برآمده از مرز و بوم ایران بازگردانده است. آثار فرمانفرماییان در یک خط سیرچند دهه حرکت مداوم و مستمری را با تکیه بر اشکال منظم و نقوش هنرهای سنتی و رویکردهای مدرنیستی طی کرده است.
حسینی در ادامه این پیام آورده است: محوریت هنرهای سنتی و بومی و بیان مدرن و امروزی موجب شده است، آثار منیر شاهرودی فرمانفرماییان جایگاهی در موزه ها و مجموعه های معتبر دنیا کسب کند و بستری برای معرفی مشخصه های فرهنگ و هنر ایران فراهم شود.
فرمانفرماییان هنرمندی است که دغدغه اجتماعی و روحیه انساندوستی داشت و این دغدغه بارها در زندگی او تجلی یافت، چنانکه سال گذشته اثری را برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان اهدا کرد. فرمانفرماییان در انتخاب و رفتاری پسندیده و برای اینکه آثارش برای همیشه برای دوستداران هنر و هموطنانش باقی بماند و با توجه به سنت وقف که بسیاری از داشته های فرهنگی و هنری ما با وقف به یادگار مانده است، 50 اثر خود را وقف دانشگاه تهران کرد که در تالاری به نام این هنرمند در باغ نگارستان به نمایش گذاشته شده است. درگذشت این هنرمند را به جامعه هنری و دوستداران هنر تسلیت.
به گزارش ایرنا، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان هنرمند نقاش و از پیشگامان هنر مدرن ایران در آخرین روز فروردین ماه در منزل مسکونی خود درگذشت.
فرمانفرمائیان از هنرمندان تأثیرگذار عرصه هنرهای تجسمی بود و آثار هنری ماندگاری را در دوران حیات، از خود به جای گذاشت. وی در سال 1301 در قزوین به دنیا آمد و در سن 97 سالگی دار فانی را وداع گفت.
فراهنگ**9246**

نظر شما