شناسهٔ خبر: 32386246 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جهان | لینک خبر

هشدار رئیس کمیسیون انرژی به وزیر نیرو درباره سیل

صاحب‌خبر - فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که بابت سیل اخیر به وزیر نیرو هشدار داده شده بود. او تاکید کرد که در بهمن‌ماه سال گذشته وضعیت نامناسب سد کرخه به مسئولین وزارت نیرو گزارش شده بود و با توجه به اینکه برای پیشگیری از فاجعه تدبیری اندیشیده نشده مسئولیت مستقیم سهل‌انگاری متوجه این وزارت‌خانه است.
 

حسنوند اضافه کرد: در گزارش اعلام شده بود که تراز سد کرخه 215، ورودی آن 680 و خروجی‌اش 428 است و با این حساب با بارش‌های معمول هم این تراز به 220 می‌رسد و با توجه به پیش‌بینی بارش شدید پس از بهمن‌ماه و با وقوف به این شرایط که تراز بیشتر از 220 روی این سد تست نشده احتمال بروز خطر بسیار وجود دارد.

با همه این‌ها اما هیچگونه اقدام پیشگیرانه در این زمینه انجام نشد. افزون بر این، مقامات امنیتی کشور نیز طی نامه‌ای به رییس‌جمهور حساس بودن شرایط را توضیح داده بودند، رییس‌جمهور هم اطلاعات را به وزیر نیرو منتقل کرده بود و با این وصف، وزیر نیرو درباره خسارات وارد شده به کشور در جریان سیل اخیر مقصر بوده و باید استیضاح شود.

رضا اردکانیان وزیر نیرو با حضور در مجلس همراه با مسئولین آب و برق استان خوزستان برای پاسخ به سوالات در مجلس شورای اسلامی حاضر شد و مقصران حادثه اخیر را معرفی کرد. صحبت‌های کامل وزیر نیرو در خبری (https://khabari.org/a/1285541) اردکانیان انگشت اتهام را به سوی سازمان هواشناسی نشانه رفت و گفت هواشناسی بارش‌های سه ماه اسفند، فروردین و اردیبهشت را نرمال اعلام کرده بود.
 

قاسم ساعدی رئیس مجمع نمایندگان خوزستان ماجرای هواشناسی را از منظر دیگری شکافت. او اشاره کرد که با رهاسازی آب سدهای کرخه و دز در زمان مناسب و بر حسب پیش‌بینی دقیق بارش‌ها، از تجمع این حجم از آب پشت سدها جلوگیری می‌شد. او افزود امروزه هواشناسی این امکان را دارد که از 4 ماه قبل آب و هوا را پیش‌بینی کند.
ساعدی هم عدم رعایت اصول و اقدام به موقع را قصور وزرات نیرو و پیگیری این قصور را طبق قوانین مجازات اسلامی واجب و ضروری دانست.

علی لاریجانی در مجلس از رئيس سازمان هواشناسی پرسید که آيا شما بارش‌های اخير را به جایی اطلاع داده بودید؟ خانم سحر تاجبخش در پاسخ گفت با توجه به اینکه در ماه‌های آوریل و می انتظار بارش‌های فراوان می‌رود ما از 15 روز قبل اطلاعیه‌ای صادر نکردیم اما 72 ساعت پیش از حادثه سیل اخیر اطلاعیه‌ها و 48 ساعت پیش از آن اخطاریه‌ها را به دستگاه‌ها داده بودیم.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که خسارات وارد شده به خوزستان نتیجه سوءمدیریت در دو مرحله آب‌گیری و رهاسازی به موقع سدهای کرخه و دز بوده و کاملا قابل پیش‌گیری بود از این رو به منظور پیگیری این خطا باید کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود. اطلاعات تکمیلی در این زمینه را می‌توانید در وبسایت خبری به دست آورید.اطلاعات تکمیلی در این زمینه را می‌توانید در وبسایت خبری که یک جستجوگر هوشمند خبر به دست آورید.
 

نظر شما