شناسهٔ خبر: 32351077 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

استاندار خراسان شمالی:

هنر نقش بسزایی در ماندگاری ارزش‌های انقلاب اسلامی دارد

بجنورد- استاندار خراسان شمالی گفت: هنر و هنرمند نقش بسزایی در ماندگاری ارزش‌های انقلاب اسلامی دارد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی شجاعی در مراسم گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: منحصر به فرد بودن ارزش‌های انقلاب اسلامی در فرمایشات مقام معظم رهبری تحت عنوان گام دوم انقلاب به خوبی بیان شده چرا که انقلاب اسلامی تنها یک تحول سیاسی و اجتماعی و تغییر حاکمیت نبود و بلکه تحول بنیادین در نگاه، دیدگاه و ارزش‌ها را به دنبال داشت.

شجاعی افزود: معرفی این انقلاب بنیادین و ایجاد راه و مسیر جدید برای نگاه‌های ارزشی مستلزم توجه به حوزه هنر، ادبیات و دیگر حوزه‌های مربوط هنری بود، هر چند که شاید در اوایل انقلاب نگاه خوب و شایسته‌ای به حوزه هنری نداشتیم اما در ادامه مسیر متوجه نقش هنر و هنرمند برای ثبت آثار و ارزش‌های ماندگار انقلاب اسلامی شدیم و این به معنای استفاده از هنر جهت تعالی بخشی به مفاهیم ارزشمند انقلاب بود.

استاندار خراسان شمالی تصریح کرد: هنرمندان توانستند ارزش‌های انقلاب و رشادت‌های هشت سال دفاع مقدس را در قالب شعر، ادبیات، تئاتر، هنرهای تجسمی و موسیقی به نمایش بگذارند.

شجاعی در ادامه خطاب به هنرمندان گفت: انصافاً در چهل سال گذشته به خوبی وظیفه خود نسبت به انقلاب و ارزش‌هایش ایفا کردید.

وی بیان کرد: نگاه ویژه مقام معظم رهبری به حوزه هنری سبب رشد این حوزه در پیکره سازمان تبلیغات اسلامی شد و فضایی بسیار باز برای فعالیت در تمامی رشته‌های هنری با هدف ثبت آنچه انقلاب به آن نیاز داشت، برای هنرمندان ایجاد شد.

استاندار خراسان شمالی با اعلام حمایت تمام قد خود از حوزه هنر استان، گفت: از حوزه هنر به ویژه هنر انقلاب اسلامی که داشته‌های کشور در حوزه‌های مختلف را برای نسل آینده ماندگار و جاودان می‌کند، حمایت خواهیم کرد و از هنرمندان استان می‌خواهم در قالب یک طرح و برنامه به سراغ داشته‌ها و بزرگان استان در حوزه‌های مختلف با هدف معرفی در سطح ملی و استانی بروند.

شجاعی مطرح کرد: حوزه هنر استان می‌تواند فرهنگ دفاع مقدس استان را با دیدار با خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران به نمایش بگذارد و رشادت‌ها و جانفشانی‌های آنان را ثبت و ماندگار کند.

وی افزود: وظیفه ما به عنوان مسئول کمک به حل مشکلات جامعه هنری می‌باشد و مسئولیت هنرمند انقلابی، نمایش و پاسداری از داشته‌های کشور است بنابراین به سراغ جانبازان استان بروید و به عنوان یک هنرمند متعهد بزرگی آنان را به خوبی به جامعه نشان دهید.

رئیس حوزه هنری خراسان شمالی نیز در این مراسم با برشمردن برنامه‌های هفته هنر انقلاب اسلامی در این استان، گفت: در این دوره سعی شد از تمرکزگرایی پرهیز کرده و برنامه‌ها در شهرستان‌ها نیز اجرا شود تا شمیم بهار هفته هنر انقلاب به شهرستان‌ها نیز کشانده شود.

وحید نمازی با اشاره به معرفی چهره برتر انقلاب برای نخستین بار در استان، خلق اثر با مخاطب بالا، سوابق آموزشی، فعالیت مؤثر در جبهه‌های فرهنگی و هنری، داشتن تجربه و کسب موفقیت و دریافت جوایز در رویدادهای ملی را از شاخص‌های انتخاب چهره برتر اعلام کرد.

نمازی برگزاری این مراسم را فرصتی برای تجلیل از هنرمندان متعهد و ارزشمند و انتقال مفاهیم والای انقلاب اسلامی به نسل‌های آینده دانست و افزود: این برنامه به صورت ثابت در تقویم سالانه حوزه هنری قرار گرفته و به صورت مستمر برگزار می‌شود.

وی با اشاره به انتخاب ۹ هنرمند انقلابی استان، بیان کرد: در برخی بخش‌ها به دلیل نزدیکی امتیازها دو نفر به عنوان هنرمند برگزیده انقلابی استان انتخاب شد.

رئیس حوزه هنری خراسان شمالی تصریح کرد: همچنین چهره برتر انقلابی از بین ۲۴ نفر از افراد مستعد در هفت بخش و توسط یک هیأت هفت‌نفره حقیقی و حقوقی برگزیده شد.

گفتنی است، در این مراسم عباس ناصری هنرمند برگزیده خراسان شمالی در حوزه کارتون و برگزیده جشنواره‌های مختلف بین‌المللی به عنوان هنرمند برتر انقلابی خراسان شمالی معرفی شد.

همچنین از امید شکری هنرمند عکاس، مهرداد صدقی در داستان، سید مصطفی مرتضوی در مستند، مهدی الهی فرد و عاطفه طالب‌پور در ادبیات انقلاب، حسین ولی‌نژاد در موسیقی، حامد عالمی‌پور در نمایش و سیدتقی رضایی در بخش تجسمی به عنوان دیگر هنرمندان انقلابی استان تجلیل شد.

نظر شما