شناسهٔ خبر: 32349036 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

نگاهی به آغاز تمرینات تیم ملی والیبال برای حضور در لیگ ملت‌ها

خط و نشان جوانان برای با تجربه‌ها

تمرینات تیم ملی والیبال برای حضور در لیگ ملت‌ها این روز‌ها تحت تأثیر آمادگی قابل توجه بازیکنان جوان و خط و نشان آن‌ها بــرای ملی‌پوشــان باتجربـه است.

صاحب‌خبر -
سرویس ورزش جوان آنلاین: اگر دلتان برای تماشای بازی‌های تیم ملی والیبال و رقابتشان با غول‌های دنیای توپ و تور دنیا تنگ شده باید یک ماه و نیم دیگر دندان روی جگر بگذارید. رقابت‌هایی که تمرینات تیم ملی برای حضور در این مسابقات از هفته گذشته آغاز شده تا شاگردان کولاکوویچ با برگزاری اردو‌های آماده‌سازی در مدت باقی مانده با آمادگی کامل در لیگ ملت‌ها کارشان را آغاز کنند. اگر سری به تمرین ملی‌پوشان والیبال بزنید، همانطور که کولاکوویچ هم اعتراف کرده، آن‌ها با آمادگی‌شان در شروع مراحل آماده‌سازی، این مربی مونته‌نگرویی را هم شگفت‌زده کرده‌اند تا خیلی‌ها امیدوار شوند که قرار است با این سطح از آمادگی که در یک ماه و نیم آینده و شروع لیگ ملت‌ها به بالاترین حد خواهد رسید، خرداد و تیر هیجان‌انگیزی در انتظار والیبالی‌ها باشد.

زنگ خطر جوانان برای باتجربه‌ها
«خون تازه‌ای به والیبال تزریق شده است»، این تعبیر کولاکوویچ از حضور چهره‌های جوان در تیم ملی والیبال است که در شروع دور جدید تمرینات تیم ملی، حضور پررنگ و پرانرژی دارند و به گفته سرمربی مونته‌نگرویی می‌توانند والیبال ایران تا ۱۰ سال آینده بیمه کنند: «تیم ملی بزرگسالان به خون تازه‌ای نیاز دارد که این کار با ورود بازیکنان جوان انجام شد و این باید چند سال ادامه پیدا کند. البته بازیکنان باتجربه هم باید باشند تا این جوان‌ها کنار آن‌ها تجربه کسب کرده و رشد کنند. در ایران بازیکنان جوان، آینده‌دار و مستعد زیادی هستند که نه فقط استعداد دارند، بلکه از کیفیت بالایی نیز برخوردارند. ما این را در بازی‌های نوجوانان به خوبی دیدیم. ایران می‌تواند در ۱۰ سال آینده تیم بسیار خوبی داشته باشد، چون بازیکنان جوان و بااستعداد خیلی خوبی دارد.»
کولاکوویچ البته معتقد است بازیکنان جوان باید از فرصتی که به آن‌ها داده می‌شود، استفاده کنند: «ما نمی‌توانیم بایستیم تا بازیکنان جوان خود به خود پرورش پیدا کنند. باید این کار را ادامه دهیم تا بازیکنان جوان و مستعد را شناسایی کنیم و باعث پیشرفت آن‌ها شویم. تجربه بازی در تیم بزرگسالان تجربه بسیار خوبی برای آینده والیبال آنهاست. ما در آینده هم به این بازیکنان مستعد و جوان فرصت می‌دهیم، البته این بستگی به آن‌ها دارد که از این فرصت چطور استفاده کنند.»
بازی در لیگ‌های خارجی نسخه کولاکوویچ برای چهره‌های جوان جهت رشد والیبالشان است: «امسال خیلی از بازیکنان ما به کشور‌های خارجی رفتند تا پیشرفت کنند. بازی کردن و کسب تجربه بازیکنان ایرانی در تیم‌های خارجی باعث پیشرفت والیبال ایران می‌شود. امیدوارم تعدادی از بازیکنان جوان و همچنین بازیکنان باتجربه‌ای مثل سعید معروف و سیدمحمد موسوی نیز به تیم‌های خارجی بروند، چراکه هم برای خودشان و هم برای والیبال ایران مهم است که در سطح بین‌المللی حضور داشته باشند و تجربه کسب کنند.»
بازیکنان جوان به قدری با گذشت یک هفته از تمرینات تیم ملی خوب کار کرده‌اند که علاوه بر کولاکوویچ، بازیکنان باتجربه‌ای مانند سیدمحمد موسوی هم معتقدند زنگ خطر برای آن‌ها به صدا درآمده است: «می‌دانستم جوانان خوبی داریم، به همین خاطر در دوران استراحت هم تمرین کردم، چون با آسیبی که داشتم اگر تمرینات را کنار می‌گذاشتم، نمی‌توانستم در کنار این جوانان خوب کار کنم. لژیونر‌ها از شنبه به تیم اضافه می‌شوند. من به بعضی از آن‌ها گفته‌ام که کار سختی در پیش دارند. کولاکوویچ هم فشار تمرینات را بالا برده است. ما به عنوان بزرگ‌تر‌های تیم باید خوب تمرین کنیم تا در کنار این جوانان با کیفیت خوب ظاهر شویم و در رشد آن‌ها مؤثر باشیم.»
درخشش بازیکنان جوان سبب شده موسوی آینده این رشته را روشن عنوان کند: «من امسال به این تیم خوش‌بین هستم. لژیونر‌های ما بیشتر شده‌اند و جوانانی هم که الان در تیم هستند، فوق‌العاده بااستعدادند. این یک روند طبیعی است که همیشه در حال چرخش است؛ بازیکنان جوان می‌آیند و جایگزین بزرگ‌تر‌های تیم می‌شوند. این موضوع در دو سال اخیر زیادتر شده است، مثل زمانی که ما آمدیم و نفراتی، چون آقای ترکاشوند و محمودی کنار رفتند. وقتی کیفیت بازیکنان بالا باشد، والیبال خوبی بازی می‌کنیم، زیرا این رشته یک ورزش تیمی است و خوشبختانه جوانان ما هم بااستعداد و باکیفیت هستند.»

چراغ سبز به بازیکن‌سالاری
در حالی کولاکوویچ اصل را بر جوانگرایی گذاشته که بازگشت شهرام محمودی نشان‌دهنده رویکرد متناقض سرمربی مونته‌نگرویی و عدول از مواضعش است. کولاکوویچ که در دو سال گذشته با توجه به جواب منفی محمودی به بازگشت به تیم ملی، عنوان کرده بود به دنبال بازیکنانی که به تیم ملی پشت می‌کنند، نمی‌رود در سال جدید نام محمودی را در لیست تیم ملی قرار داد تا نشان دهد که قاطعیت و حرف‌هایش درباره مبارزه با بازیکن‌سالاری تنها در حد یک شعار است.
او در پاسخ به سؤال «جوان» درباره چرایی دعوت دوباره از محمودی، پاسخ قانع‌کننده‌ای نمی‌دهد و می‌گوید: «همانطور که می‌دانید او در دو سال گذشته از نظر بدنی و ذهنی آمادگی لازم را نداشته است. امسال خودش آمد و گفت که آماده است برای تیم ملی بازی کند. البته بازیکنانی مثل معروف و موسوی را هم داریم که می‌توانند با وجود سن بالا هر سال در کنار تیم ملی باشند. شهرام از این جنس بازیکنان نیست و ما باید این را درک کنیم. مثلاً سیدمحمد موسوی در دو سال اخیر آسیب‌های زیادی دیده، اما باز هم خودش را آماده بازی کرده است. شهرام محمودی درباره مصدومیت‌های خود واقع‌بین بوده و مثل موسوی عمل نکرده است!»

نظر شما