شناسهٔ خبر: 32348321 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: عصر ایران | لینک خبر

کشت نهال کاکائو در رباط کريم براي نخستين بار

صاحب‌خبر -

کشاورز رباط کريمي موفق شد با کاشتن بذر کاکائو براي نخستين بار، نهال اين گياه را درگلخانه پرورش دهد .

به گزارش خبرگزاري صداوسيما ؛ معاون جهاد کشاورزي رباط کريم با بيان اينکه سه ماه از کشت موفقيت آميز بذر کاکائو مي گذرد گفت : در صورت موفقيت کامل مراحل کاشت و داشت کاکائو ، پس از مدتي نهال کاکائو به مناطق گرمسيري کشور مانند چابهار انتقال مي يابد .

اسد زاده با اشاره به اينکه کاکائو گياهي استوايي است افزود : باتوجه به وجودعرض جغرافيايي و فاصله رباط کريم باخط استوا ، پرورش دائمي کاکائو تا زمان باردهي اين گياه فعلا در شهرستان رباط کريم مقدورنيست .

بهمن عسگري کشاورزي که بذر کاکائو را به کشور وارد کرده و کاشته است مي گويد : نهال کاکائو پس از رشد 30 ماهه به درختچه اي تبديل و آماده انتقال به مناطق گرمسيري کشور مي شود .

وي افزود : مسئولان و نماينده مردم چابهار در مجلس شوراي اسلامي از ادامه روند رشد تا باردهي کاکائو به گرمي استقبال و نهال هاي ما را پيش خريد کردند .

عسگري بااشاره به ارزش افزوده مطلوب و اشتغال زايي مناسب کاکائو گفت : پرورش نهال کاکائو در گلخانه هاي ديگر شهرستانها و استفاده از ميوه آن در صنايع غذايي کشور هم در زمينه مصرف داخلي و هم در زمينه صادرات آن به کشورهاي همسايه و خاورميانه ارزآوري بسياري به همراه دارد .

وي افزود : از اين پس کشاروزان سراسرکشور براي تهيه بذر يا نهال کاکائو و يا فراگيري آموزش هاي موردنياز براي کاشت ، داشت و برداشت اين گياه سودمند مي توانند به شهرستان رباط کريم مراجعه کنند

برچسب‌ها:

نظر شما