شناسهٔ خبر: 32348260 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

آمریکا جنگ اقتصادی با نیکاراگوئه را کلید زد

نیویورک- ایرنا- خزانه داری آمریکا که این روزها به اتاق جنگ کاخ سفید تبدیل شده، ساعاتی پس از موضع گیری وزیر خارجه آمریکا علیه کوبا، جنگ اقتصادی با نیکاراگوئه به عنوان ضلع دیگر مثلث مخالفان امپریالیسم را کلید زد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار ایرنا، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک) روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی این تصمیم را اعلام کرد.
در این بیانیه آمده است: لاوریانو اورتگا موریلو پسر دانیل اورتگا رئیس جمهوری و روزالو موریلو معاون رئیس جمهوری نیکاراگوئه در فهرست تحریم قرار گرفته اند.
خزانه داری آمریکا همچنین بانک 'بانکو کورپریتیو اس ای' را به این فهرست افزوده و گفته است: اقدام امروز بر اساس دستور العمل اجرایی 13851 انجام شده و هدف آن فعالیت های مالی فاسد و شبکه های حامی رژیم اورتگاست.
اوفک ادامه داده است: این فرد و نهادی که امروز اعلام شدند، از رژیمی حمایت می کنند که از آوریل 2018 در موضع سیاسی افول کرده، مسؤولیت مرگ 325 نفر و زخمی شدن بیش از دو هزار نفر را برعهده داشته، صدها فعال سیاسی و اجتماعی را بازداشت کرده و باعث شده تا بیش از 42 هزار نفر از مردم نیکاراگوئه به دنبال مهاجرت به کاستاریکا باشند.
سیگال مندلکر معاون وزیر خزانه داری آمریکا در این باره می گوید: رئیس جمهوری اورتگا، معاون رئیس جمهوری موریلوو اعضای حلقه درونی آنها همچنان به فساد، خشونت و نقض اصول حقوق انسانی ادامه می دهند.
وی ادامه می دهد: رژیم فاسد اورتگا، خواست مردم نیکاراگوئه برای اصلاحات را نادیده گرفته است که شامل آزادی همه زندانیان سیاسی و انتخابات شفاف سریع می شود.
معاون تروریسم و اطلاعات مالی خزانه داری آمریکا اضافه می کند: خزانه داری 'لاوریانو اورتگا موریلو' و 'بان کورپ' را به خاطر نقش آنها در فساد و پولشویی برای رشد رژیم اورتگا تحریم می کند. این تحریم ها یک پیام به همه کسانی که مسیر رژیم اورتگا را می پیمایند ارسال می کند که هزینه زیادی برای سوء استفاده از اقتصاد و مردم نیکاراگوئه باید بپردازند.
در بیانیه اوفک تصریح شده است: در نتیجه تحریم های امروز، تمام اموال و منافع دارایی های این افراد و هر نهادی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، صاحب آن هستند یا 50 درصد یا بیشتر سهام آنها متعلق به این افراد باشد، در صورتی که در حوزه کنترل آمریکا وارد شود، مسدود خواهد شد و باید به اطلاع اوفک رسانده شود.
این بیانیه می افزاید: اوفک به طور کلی هرگونه معامله اتباع آمریکایی با این افراد را ممنوع می داند.
اروپام*1429

نظر شما