شناسهٔ خبر: 32348084 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

معاون دادستانی کشور: چاره‌ای نباشد «اینستاگرام» را فیلتر می‌کنیم

معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور گفت: دولت اگر راهی به‌جز فیلترینگ دارد ورود کرده و بر آن اعمال حاکمیت کند؛ اما اگر واقعاً راهی باقی نمانده، چاره‌ای جز فیلتر شدن اینستاگرام نیست.

صاحب‌خبر -
سرویس جامعه جوان آنلاین: جواد جاویدنیا، در رابطه با فیلتر شدن اینستاگرام گفت: اتفاقات اخیر و مسدود شدن صفحه شخصی بسیاری از مسئولان ما در اینستاگرام بزرگ‌ترین بی‌احترامی به ملت ایران است.
وی گفت: هرچند که در گذشته این اتفاق پیش‌بینی شده و حتی در مقطعی وزارت ارتباطات به‌دنبال برقراری مذاکره بوده است، اما این اقدام کافی نیست. معاون امور فضای مجازی دادستان کل کشور ادامه داد: باید طبق مصوبات فضای مجازی همه نرم‌افزار‌های مجازی و دیتابیس‌های آن‌ها به کشور منتقل شود و متعهد شوند که قانون ما را رعایت می‌کنند، در غیر این صورت مجوزی برای آن‌ها صادر نمی‌شود.
جاویدنیا تأکید کرد: این ساماندهی را وزارت ارتباطات باید انجام دهد که متأسفانه هیچ گونه اقدامی نشده و اکنون می‌بینیم اعمال قانونی و حاکمیتی از ایران در این زمینه انجام نگرفته است.
وی گفت: هدف و اساس کار، فیلترینگ اینستاگرام نیست، اما یک مثالی همیشه مطرح است اگر دشمن حمله کند و یک پل ارتباطی وجود داشته باشد که از آن طریق بتواند وارد کشور شود یا باید آن پل مستحکم شود و احتمال لطمه دیدن از بین برود و در غیر این صورت کار عاقلانه این است که آخرین حربه را به کار گرفته و پل ارتباطی را قطع کنیم؛ پس فیلتر کردن گام آخر است. معاون دادستانی کل کشور اعلام کرد: متأسفانه در مورد اینستاگرام از همان پنج سال پیش گفته شد، فیلتر هوشمند انجام می‌شود و به‌رغم اینکه دادستانی کل مخالف این اتفاق بود متأسفانه با اصرار دولت و صرف هزینه کلان، این اتفاق افتاد، اما یکی دو روز بیشتر دوام نیاورد و هزینه و وقت صرف شده به هدر رفت؛ پس از آن گفتند مذاکره می‌کنیم که آن هم نتیجه‌ای نداشت.
جاویدنیا تأکید کرد: بنابراین در این شرایط اعلام می‌کنیم اگر راهی به‌جز فیلترینگ باقی مانده، اعلام کنند و دولت به آن ورود کند و بر آن اعمال حاکمیت شود، اما اگر راهی باقی نمانده چاره‌ای جز فیلتر شدن اینستاگرام نیست.
وی افزود: این در حالی است که نمونه‌های داخلی خوبی در کشور وجود دارد که می‌تواند جایگزین صفحه اینستاگرام خارجی شود.

نظر شما