شناسهٔ خبر: 32347033 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

باید گام‌های عملی جدی برای رونق تولید برداشته شود

رئیس اتاق بازرگانی کرمان گفت: رونق تولید با سمینار، صحبت و توصیه حل نمی‌شود و باید گام‌های عملی جدی در این زمینه برداشته شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، مهدی طبیب‌زاده عصر امروز در نشست خبری اظهار داشت: باید در زمینه رونق تولید ابتدا محیط و واقعیت‌های قابل لمسی که در این زمینه وجود دارد را بشناسیم.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی نامطلوبی از وضعیت کسب و کار و رقابت‌پذیری در ایران وجود دارد، تصریح کرد: استان کرمان از نظر پایش کسب و کار جزء استان‌های خوب کشور نیست و در زمینه شفافیت و رقابت‌پذیری رتبه خوبی نداریم.

رئیس اتاق بازرگانی کرمان ابراز داشت: همه ما از بی‌ثباتی قوانین و مقررات ناراضی هستیم لذا فعالان اقتصادی در وسط و پایان سال نمی‌دانند از نظر قوانین و مقررات چه اتفاقی قرار است رخ دهد.

طبیب‌زاده گفت: شاید از منظر شما توجه به مصرف کننده خوب است و زمانی که محصولی گران می‌شود همه نگاه‌ها به طرف مصرف کننده سرازیر می‌شود اما اگر نگرش از سمت مصرف کننده به سمت تولیدکننده برود این بهتر کمک می‌کند تا محصول نهایی با قیمت مناسب‌تری به دست مصرف کننده نهایی برسد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: صرفنظر از اینکه تولید در چه وضعی و تولید کننده در چه وضعیتی است مالیات سهمیه تعیین می‌کند و واحدهای مالیاتی موظف می‌شوند مالیات صادر شده را وصول کنند و برای این وصول جایزه می‌گذارند.

وی با اشاره به اینکه از لحاظ قیمت و کیفیت قابل رقابت نیستیم، ادامه داد: در بازارهای هدفمان به شدت با رقابت روبه‌رو شده‌ایم و اگر دیر بجنبیم بازارهای هدف منطقه به دست کشورهای رقیب خواهد افتاد و رقبای ما در بسیاری از جهات پیشی می‌گیرند.

طبیب‌زاده تاکید کرد: دلیل اینکه تولید در کشور شکل نگرفته و در این زمینه مشکل داریم فقدان توسعه و راهبرد تولید است زیرا این راهبردها با روی کار آمدن افراد طرح تهیه و با رفتن آنها طرح‌ها هم به سرانجامی نمی‌رسند و هیچ وقت و به همین دلیل استراتژیک توسعه صنعتی، کشاورزی و تولیدی در کشور نداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه ما در تولید رقیب‌های جدیدی مانند زمین، مسکن، طلا، سکه ، ارز و دلال‌بازی داریم، ادامه داد: تامین مالی برای تولید از چند طریق مانند وام‌های بانکی، بازار سرمایه و سرمایه‌گذاری خارجی تامین می‌شود و اکنون به دلیل تحریم‌ها، سرمایه‌گذاری خارجی در زمینه تولید در کشور میسر نیست.

رئیس اتاق بازرگانی کرمان عنوان کرد: ما برای صادرات باید با کشورهایی رقابت کنیم که سود تسهیلات بانکی آنها کمتر از یک پنجم یا یک چهارم سود بانکی ما است و اگر می‌خواهیم رونق تولید ایجاد کنیم باید این مسائل را حل کنیم.

طبیب‌زاده با اشاره به اینکه رونق تولید با سمینار، صحبت و توصیه حل نمی‌شود، افزود: باید گام‌های عملی جدی در این زمینه برداشته شود و در پایان سال ببینیم در بسته‌های حمایتی دولت منعقد یافته چه تغییراتی نسبت به سال‌های گذشته ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه هنوز برای صادرات در کشور باور جدی ایجاد نشده است، عنوان کرد: حتما باید تحولی در نظام بانکی ما اتفاق بیفتد و تحول نظام در کسب و کار رخ دهد تا بتوانیم با رقبایمان رقابت کنیم.

طبیب‌زاده با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان هنوز نتوانسته‌اند نقش بسزایی در اقتصاد کشوی و استان کرمان ایفا کنند، گفت: ما کمتر از ۷۰ شرکت دانش‌بنیان در استان داریم که هنوز نتوانسته‌اند نقش مهمی در اقتصاد استان داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه فضای کشور فضای مطلوبی در زمینه  کسب و کار و تولید نیست، افزود: برای رسیدن به اقتصاد مطلوب باید چتر حمایت قضایی از فعالان اقتصادی به سمت تامین مالی پروژه‌ها برود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان بیان داشت: زیر ساخت‌ها در کرمان در حد مطلوب وجود دارد اما باید بیشتر به آنها توجه شود.

طبیب‌زاده خاطرنشان کرد: بیش از ۵۰ درصد احد‌های تولیدی ما زیر ظرفیت کار می‌کنند و حدود ۳۰ درصد راکد هستند.

انتهای پیام/80018/ق

نظر شما