شناسهٔ خبر: 32346715 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: دفاع پرس | لینک خبر

آماده‌سازی ۲۰۰ هکتار پارکینگ ویژه جشن‌های نیمه شعبان در محدوده مسجد جمکران

معاون خدمات شهری شهرداری قم گفت: در آستانه جشن‌های نیمه شعبان و حضور گسترده زائران از سراسر کشور به قم، عملیات آماده‌سازی و روشنایی ۲۰۰ هکتار پارکینگ برای پارک خودرو‌های زائران در محدوده مسجد مقدس جمکران انجام شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش دفاع پرس از قم، «سید امیر سامع» اظهار کرد: ۱۶ پارکینگ و پارکسوار به ظرفیت پارک ۴۰ هزار دستگاه سواری و چهار هزار دستگاه اتوبوس را دراین منطقه در خدمت زائران می‌باشد.

وی اضافه کرد: پارکینگ‌ها بلوک بندی شده و سرویس‌های بهداشتی، خودرو‌های حمل پسماند و مسائل خدمات رفاهی پیش بینی شده تا بتوانیم خدمات مطلوبی به زائران ارائه کنیم.

سامع با بیان اینکه روشنایی پارکینگ‌ها برعهده شرکت توزیع نیروی برق قم می‌باشد افزود: ۷۰ هزار نسخه کارت رنگی برای پارکینگ‌ها و پارکسوار‌ها تهیه شده و هنگام ورود تحویل زائران خواهد شد تا هنگام برگشت بتوانند محل پارک خودروی خود را به راحتی شناسایی کرده و از پارکینگ خارج شوند.

وی همچنین با اشاره به اهم اقدام‌های شهرداری قم در ایام نیمه شعبان امسال گفت: ارائه خدمات مطلوب به زائران و شهروندان، تامین ایمنی و امدادرسانی، حمل و نقل عمومی و کنترل تسهیل امور ترافیکی، تامین مایحتاج ضروری زائران، بهبود سیما و منظر شهری، اسکان زائران، ارتقاء نظم و انضباط شهری، اطلاع رسانی و راهنمایی زائران و ارزیابی عملکرد و نظرسنجی مردمی از جمله این اقدام‌ها به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: برنامه‌های شهرداری قم در خدمت رسانی به زائران نیمه شعبان در قالب کمیته‌های ایمنی و امداد، حمل و نقل و ترافیک، اجرایی، نظارت و ارزیابی، انتظامی، تامین ارزاق و مایحتاج، اسکان، فرهنگی و زیباسازی اجرایی می‌شود.

سامع با بیان این که هشت ستاد در کمیته اجرایی و پنج ستاد برای راهنمایی زائران تشکیل شده است گفت: کار اطلاع رسانی از ورود‌های شهر آغاز می‌شود، ضمن اینکه فضاسازی مختص ایام نیمه شعبان در شهر قم انجام شده است.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های عمرانی در میدان، ولی عصر (عج) گفت: برای برقراری نظم و کاهش ترافیک، پنج مسیر برای آمد و شد به مسجد مقدس جمکران آماده شده است.

به گفته وی، مسیر جاده قدیم اصفهان به قم، بلوار غدیر، خیابان قاضی خرم آبادی؛ جاده سلفچگان به قم، خیابان بیمارستان امام رضا (ع)، جاده جعفریه به قم، کمربندی امام علی (ع)، میدان، ولی عصر (عج)؛ آزادراه تهران به قم، آزادراه امیر کبیر، جاده ایستگاه قطار محمدیه، بزرگراه خلیج فارس و آزادراه کاشان به قم، جاده ایستگاه قطار محمدیه، بزرگراه خلیج فارس، مسیر‌هایی است که زائران می‌توانند برای آمد و شد به مسجد مقدس جمکران و شرکت در آیین‌های نیمه شعبان استفاده کنند.

سامع تصریح کرد: در ایام نیمه شعبان، سه هزار تن از کارکنان شهرداری قم در ۲ شیفت ۱۲ ساعته آماده خدمت رسانی به زائران و همشهریان هستند، ضمن این که ۲۹۰ دستگاه ماشین آلات مکانیزه برای جمع آوری پسماند‌ها و نظافت در محدوده مسجد جمکران آماده شده است.

وی با اشاره به این که تاکنون مجوز ۱۳۸ ایستگاه صلواتی در ایام نیمه شعبان در قم صادر شده است گفت: بیشتر این ایستگاه‌ها در محدوده مسجد مقدس جمکران و بلوار پیامبر اعظم (ص) مستقر می‌شود.

وی اضافه کرد: در ایام نیمه شعبان، یک هزار و ۴۶۸ چشمه سرویس بهداشتی در سطح شهر و بوستان‌ها اختصاص یافته که ۳۳۲ چشمه مربوط به محدوده مسجد جمکران و بلوار پیامبر اعظم (ص) است.

آمدوشد خودرو‌ها از روز ۳۱ فروردین در بلوار پیامبر اعظم (ص) ممنوع می‌شود

معاون خدمات شهری شهرداری قم مساله پیاده روی زائران در ایام نیمه شعبان را مورد اشاره قرار داد و گفت: این آیین باشکوه معمولا از روز قبل از نیمه شعبان (۳۱ فروردین ماه) تا عصر سالروز میلاد منجی عالم بشریت (عج)، در بلوار پیامبر اعظم (ص) با حضور خیل عظیم مشتاقان و ارادتمندان برگزار می‌شود که به همین منظور و جلوگیری از بی نظمی، مسیر این بلوار تا مسجد مقدس جمکران از ظهر روز شنبه ۳۱ فروردین تا عصر روز یکشنبه اول اردیبهشت برای آمد و شد خودرو‌های سواری مسدود می‌شود.

سامع به شهروندان قمی توصیه کرد: با توجه به اینکه امسال ۲۳۰ دستگاه اتوبوس از هشت خط شهری به صورت رایگان اقدام به جابجایی همشهریان و زائران مسجد جمکران می‌نمایند، از خودرو‌های حمل و نقل عمومی برای آمد و شد به این مکان مقدس و شرکت در آیین‌های نیمه شعبان استفاده کنند و در صورتی که قصد استفاده از خودروی شخصی را دارند از مسیر جایگزین، شامل بلوار جمهوری به سمت مسجد جمکران استفاده نمایند.

وی گفت: علاوه بر خدمت رسانی این تعداد اتوبوس، ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه تاکسی نیز از تقاطع ۷۲ تن و میدان شهید مطهری اقدام به جابجایی شهروندان و زائران به سمت مسجد جمکران می‌نمایند.

به گفته وی، استقرار ۲ ایستگاه فرهنگی در طول مسیر بلوار پیامبر اعظم (ص) تا مسجد مقدس جمکران، جلوگیری از ورود دستفروشان به محدوده مسجد، استقرار ۱۸ غرفه برای عرضه مایحتاج زائران شامل آب معدنی، یخ و نان و مهیا نمودن بوستان‌های امام رضا (ع)، مهدی، غدیر و نیایش برای اسکان زائران از دیگر اقدام‌های شهرداری قم برای خدمت رسانی به زائران نیمه شعبان محسوب می‌شود.

سامع گفت: درصورتی که شرایط جوی مساعد باشد امکان نصب چادر در بوستان‌های مذکور وجود دارد، در غیر این صورت از نصب چادر جلوگیری بعمل می‌آید و زائران به سوله‌هایی که از قبل پیش بینی شده هدایت می‌شوند.

انتهای پیام/

نظر شما