شناسهٔ خبر: 32346623 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: فرارو | لینک خبر

بورس در هفته‌ای که گذشت

شاهکار بورس با رکوردشکنی در سده سوم

صاحب‌خبر -
شاهکار بورس با رکوردشکنی در سده سوم

فرارو- بورس در آخرین هفته از اولین ماه سال ۹۸ با رشد پنج هزار و ۹۴۱ واحدی نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل، به رقم ۱۹۹ هزار و ۹۱۹ واحد رسید. آخرین باری که شاخص کل در چنین وضعیتی قرار داشت، اواسط مهر بود که تقریبا شش ماه از آن روز‌ها می‌گذرد. بورس در این هفته رکورد تاریخی خود در مهرماه را شکست و وارد کانال ۲۰۰ هزار واحدی شد. در این هفته سهام‌داران سود‌های هنگفتی به جیب زدند، هرچند در آخرین روز هفته نماد‌ها اکثرا به سهامدارانشان ضرر رساندند و شاخص کل به کانال ۱۰۰ هزار واحدی بازگشت.

شنبه ۲۴ فروردین؛ رشد هزار و ۲۲۵ واحدی
به گزارش فرارو؛ شروع هفته با پیش‌بینی یک رکوردشکنی همراه بود. زمانی که دلار همچنان بین نرخ‌های ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان درجا می‌رد، شاخص کل در نزدیک‌ترین حالت به رکورد تاریخی خود قرار داشت. در ادامه افزایش چند هفته‌ای بورس تنها چند قدم دیگر تا شکستن رکورد مهرماه سال ۹۷ فاصله داشت. مهرماه زمانی بود که دلار تا مرز ۲۰ هزار تومان گران شد و همراه خود شاخص بورس را به بیشترین حد خود یعنی ۱۹۵ هزار و ۴۸۰ واحد رساند. اما هنوز برای شکستن رکورد زود بود و شاخص کل با فاصله ۲۷۷ واحدی از رکورد خود متوقف شد.

شاخص کل در این روز با افزایش هزار و ۲۲۵ واحدی نسبت به روز کاری قبل، به رقم ۱۹۵ هزار و ۲۰۳ واحد رسید. در این روز بیش از ۲۹۰ هزار معامله در بازار بورس انجام شد و ارزش کل بازار سهام روی رقم ۷۴۶ هزار میلیارد تومان ایستاد.

پررونق‌ترین گروه‌های صنعتی شنبه، گروه‌های سیمان و شیمیایی بودند که بیشترین ارزش معاملات امروز را در اختیار داشتند. گروه سیمان با سقبت گرفتن از گروه‌های دیگر با معاملاتی به ارزش ۱۷۵ میلیارد تومان در صدر لیست قرار گرفت.

شنبه ۲۴ فروردین ۹۸، نماد‌های معاملاتی کچاد، پارسان و رمپنا بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و در طرف مقابل نماد‌های فملی، پارس و وبملت بیشترین تاثیر منفی روی شاخص کل بورس را به نام خود ثبت کردند.

همچنین در بازار فرابورس شاخص کل با افت ۲۸ واحدی به رقم دو هزار و ۴۷۳ واحد رسید و سهامداران این بازار بیش از ۱۸۵ هزار بار معامله انجام دادند تا نهایتا ارزش این بازار سهام روی رقم ۱۴۴ هزار میلیارد تومان بایستد.

یکشنبه ۲۵ فروردین؛ رشد ۸۸۱ واحدی
بورس روز یکشنبه کار ناتمام شنبه را تمام کرد و رکورد تاریخی بعد از شش ماه شکسته شد. شاخص کل نه‌تن‌ها از رکورد قبلی عبور کرد، بلکه با فاصله قابل قبول ۶۰۰ واحدی از آن ایستاد.

شاخص کل در این روز با رشد ۸۸۱ واحدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۱۹۶ هزار و ۸۴ واحد رسید. در این روز بیش از ۲۶۷ هزار معامله در بازار بورس انجام شد و ارزش کل بازار سهام روی رقم ۷۵۱ هزار میلیارد تومان ایستاد.

پررونق‌ترین گروه‌های صنعتی یکشنبه، گروه‌های شیمیایی و خودرو بودند که بیشترین ارزش معاملات امروز را در اختیار داشتند. گروه شیمیایی با سقبت گرفتن از گروه‌های دیگر با معاملاتی به ارزش ۱۰۹ میلیارد تومان در صدر لیست قرار گرفت.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸، نماد‌های معاملاتی ومعادن و پارسان بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و در طرف مقابل نماد‌های فارس و فملی بیشترین تاثیر منفی روی شاخص کل بورس را به نام خود ثبت کردند.

همچنین در بازار فرابورس شاخص کل با افت ۲۱ واحدی به رقم دو هزار و ۴۵۱ واحد رسید و سهامداران این بازار بیش از ۲۲۰ هزار بار معامله انجام دادند تا نهایتا ارزش این بازار سهام روی رقم ۱۴۳ هزار میلیارد تومان بایستد.

دوشنبه ۲۶ فروردین؛ رشد پنج هزار و ۷۲۲ واحدی
طلای‌ترین روز سال ۹۸ در اواسط هفته اتفاق افتاد. وقتی که بورس تهران در روز دوشنبه یک دست سبزپوش شد و سود‌های نجومی به سهام‌داران رسید. یک نمونه آن نماد بانک تجارت بود که در مدت چند ساعت سرمایه سهام‌دارانش را حدود ۳۰ درصد افزایش داد. به علاوه در این روز بورس برای نخستین بار وارد کانال ۲۰۰ هزار واحدی شد.

شاخص کل در این روز با افزایش پنج هزار و ۷۲۲ واحدی نسبت به روز کاری قبل، به رقم ۲۰۱ هزار و ۸۰۶ واحد رسید. در این روز ۳۲۹ هزار و ۴۱۷ معامله در بازار بورس انجام شد و ارزش کل بازار سهام روی رقم ۷۷۳ هزار میلیارد تومان ایستاد.

پررونق‌ترین گروه‌های صنعتی سه‌شنبه، به ترتیب گروه بانک‌ها، مالی و وسایل ارتباطی بودند. از طرف دیگر گروه‌های بانک‌ها، شیمیایی و کانه فلزی عنوان برترین گروه‌های صنعت را به نام خود ثبت کردند.

دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸، نماد‌های معاملاتی وتجارت، کگل و فولاد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و در طرف مقابل نماد‌های قشهد، شیراز و قصف‌ها بیشترین تاثیر منفی روی شاخص کل بورس را به نام خود ثبت کردند.

همچنین در بازار فرابورس شاخص کل با رشد ۹۹۹ واحدی به رقم دو هزار و ۴۵۷ واحد رسید و سهامداران این بازار ۱۶۹ هزار و ۶۲ بار معامله انجام دادند تا نهایتا ارزش این بازار سهام به عدد ۱۴۳ هزار میلیارد تومان برسد.


سه‌شنبه ۲۷ فروردین؛ رشد ۸۴ واحدی
بعد از عبور شاخص کل بورس از مرز ۲۰۰ هزار واحدی، بورس در میانه‌های روز سه‌شنبه با کاهش نسبی روبرو شد، اما در ادامه فعالان بورسی این کاهش را جبران کردند و شاخص کل نهایتا با افزایش ۸۴ واحدی، رکورد بورس را ارتقا داد.

شاخص کل در این روز با افزایش ۸۴ واحدی نسبت به روز کاری قبل، به رقم ۲۰۱ هزار و ۸۹۰ واحد رسید. در این روز ۴۱۷ هزار و ۹۷۱ معامله در بازار بورس انجام شد و ارزش کل بازار سهام روی رقم ۷۷۳ هزار میلیارد تومان ایستاد.

پررونق‌ترین گروه‌های صنعتی سه‌شنبه، به ترتیب گروه بانک‌ها، کانه‌های فلزی و صنایع شیمیایی بودند. از طرف دیگر گروه‌های محصولات کاغذی، زغال سنگ و سایر معادن بیشتر از همه برای سهامدارانشان زیان‌آور شدند.

سه‌شنبه ۲۷ فروردین ۹۸، نماد‌های معاملاتی کگل، وامید، و کچاد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و در طرف مقابل نماد‌های فملی، شپنا و فولاد بیشترین تاثیر منفی روی شاخص کل بورس را به نام خود ثبت کردند.

همچنین در بازار فرابورس شاخص کل بدون تغییر روی رقم دو هزار و ۴۵۷ واحد ایستاد و سهامداران این بازار ۱۶۹ هزار و ۶۲ بار معامله انجام دادند تا نهایتا ارزش این بازار سهام به عدد ۱۴۳ هزار میلیارد تومان برسد.

چهارشنبه ۲۸ فروردین؛ عقب‌گرد هزار و ۹۱۷ واحدی
آخرین روز هفته برای سهام‌داران بورس روز سختی بود. بعد از چند هفته رشد پیاپی، برای اولین بار شاهد کاهش شاخص کل بودیم. آن هم به حدی که باعث شد شاخص کل دوباره به کانال ۱۰۰ هزار واحدی برگردد. در این روز اکثر قریب به اتفاق نماد‌ها قرمزپوش بودند. به عبارتی همان نماد‌هایی که در روز دوشنبه سود کلان به سهامدارانشان رساندند، در آخرین روز هفته بخشی از این سود را پس گرفتند.

شاخص کل در روز چهارشنبه با کاهش هزار و ۹۷۱ واحدی نسبت به روز کاری قبل، به رقم ۱۹۹ هزار و ۹۱۹ واحد رسید. در این روز ۳۰۲ هزار و ۸۲۸ معامله در بازار بورس انجام شد و ارزش کل بازار سهام روی رقم ۷۶۶ هزار میلیارد تومان ایستاد.

پررونق‌ترین گروه‌های صنعتی چهارشنبه، گروه‌های بانکی و خودرو‌ها بودند که بیشترین ارزش معاملات این روز را در اختیار داشتند. گروه بانک‌ها با سقبت گرفتن از گروه‌های دیگر با معاملاتی به ارزش ۱۵۲ میلیارد تومان در صدر لیست قرار گرفت.

چهارشنبه ۲۸ فروردین ۹۸، نماد‌های معاملاتی کگل، فارس، و پارسان بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و در طرف مقابل نماد‌های کچاد، رمپنا و تاپیکو بیشترین تاثیر منفی روی شاخص کل بورس را به نام خود ثبت کردند.

همچنین در بازار فرابورس شاخص کل با رشد ۳۷ واحدی واحدی به رقم دو هزار و ۴۲۰ واحد رسید و سهامداران این بازار ۱۶۹ هزار و ۶۲ بار معامله انجام دادند تا نهایتا ارزش این بازار سهام روی رقم ۱۴۵ هزار میلیارد تومان بایستد.
 
تغییرات شاخص کل بورس تهران در هفته آخر فروردین مطابق نمودار زیر است: (برای مشاهده در اندازه بزرگ‌تر، روی عکس کلیک کنید)
 
شاهکار بورس با رکوردشکنی در سده سوم

برچسب‌ها:

نظر شما