شناسهٔ خبر: 32346113 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

هوای اردبیل توفانی شد / سرما در راه است

اردبیل- ایرنا - هوای اردبیل و پهنه وسیعی از این استان در بیست و هشتمین روز بهار توفانی شده و برای ساکنان این مناطق مشکلاتی پدید آورد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار ایرنا ، وزش شدید بادهای جنوبی تا جنوب غربی که از شامگاه دیروز (سه شنبه) در شهرستان اردبیل آغاز شده بود از حوالی ظهر امروز به تدریج شدت یافته و بیشینه سرعت آن گاهی به 95 کیلومتر در ساعت رسید.
این پدیده جوی علاوه بر ایجاد مشکل و اختلال در تردد رهگذران سبب شکسته شدن شاخه های تعدادی از درختان و نیز ریزش نوشکوفه های آنها شد.
توفان همچنین آنتن های تلویزیون ، شیشه های تعدادی از واحدهای مسکونی و تجاری را شکسته و تعداد زیادی از تابلوها و بیلبوردهای تبلیغاتی را در سطح خیابانها و میدان های شهر اردبیل سرنگون کرد.
از شهرستانهای نمین،نیر، سرعین ، کوثر ، خلخال ، گرمی و مشگین شهر نیز خبر می رسد وزش باد که گاهی به توفان تبدیل می شود سبب ایجاد مشکلات و خساراتی در این مناطق شده است.
تندباد گرمیج همچنین سبب افزایش چشمگیر دمای هوای قسمت وسیعی از استان اردبیل شده به گونه ای که بیشینه دمای امروز در ایستگاه مرکزی اردبیل به 23 درجه بالای صفر رسید.
تازه ترین الگوی هواشناسی نشانگر آن هست این پدیده جوی که براثر کاهش فشار هوا بر روی اردبیل و نیز دریای خزر به وقوع می پیوندد طی امروز تا عصر فردا پنجشنبه با شدت و ضعف متناوب ادامه می یابد.
همچنین هوای سرد و سنگین جنب قطبی در امتدادی گسترده درحال لغزش به عرض های جنوبی است و باتوجه به ورود یک ناوه ترکیبی از عصر پنجشنبه از شمالغرب به کشورمان ضمن کاهش محسوس دما موجی از بارش متناوب برف و باران استان اردبیل را در بر می گیرد.
پیش بینی ها از آن حکایت دارند که بطور کلی هوای مناطق سردسیر استان اردبیل طی هفته پیش رو سرد و در اکثر روزها با بارش های متناوب انتظار می رود که در نقاط سردسیر و بلندی ها به شکل برف خواهد بود.
اداره کل مدیریت بحران استان اردبیل با استناد به پیش بینی هواشناسی مبنی بر ادامه وزش تندباد از ساکنان این استان خواسته است که موارد احتیاط و ایمنی را در برابر هوای توفانی رعایت کنند.
همچنین باتوجه به در پیش بودن روزهای سرد از جمعه آینده و احتمال رسیدن زیان به درختان براثر سرما و یا ریزش برف ؛ روستاییان و باغداران از هم اکنون امکانات و تمهیدات لازم را برای مقابله با این تهدید فراهم کنند.
اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی از هوای بسیار متغیر برخوردار است. امکان نفوذ هوای سرد و برفی از سیبریه ؛ شمال روسیه و یا شبه جزیره اسکاندیناوی طی دو ماهه اول بهار بعضی از سالها در این منطقه وجود دارد.
6019/6016

نظر شما