شناسهٔ خبر: 32345417 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: الف | لینک خبر

احتمال آبگرفتگی محور دارخوین به شادگان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان از احتمال آبگرفتگی محور دارخوین به شادگان خبر داد و گفت: در صورت آبگرفتگی، محورهای جایگزین مشخص شده اند.

صاحب‌خبر -

به گزارش مهر، غلامعباس بهرامی نیا، عصر امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به مسدود بودن محور اهواز به آبادان و بلاعکس، اظهار کرد: سطح آب در این محور به گونه‌ای است که امکان تردد راحت و ایمن وجود ندارد.

وی افزود: برخی رانندگان برای دسترسی محلی مجبور به تردد در این محور هستند که به جاده اصلی منتهی می‌شود اما تعدادی از آنها علی رغم هشدارهای اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و پلیس راه، نسبت به هشدارها بی توجه هستند در حالی که احتمال خطر در محور وجود دارد و ممکن است تردد در آن منجر به حوادث رانندگی شود.

بهرامی نیا تأکید کرد: از رانندگان درخواست می‌شود حتماً نسبت به هشدار مسدود بودن این مسیر توجه کرده و مسیر جایگزین اهواز به خرمشهر که از لحاظ ایمنی سطح پایدار تری دارد را برای تردد انتخاب کنند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان با بیان اینکه باز شدن مسیر اهواز به آبادان و بلاعکس با توجه به روان آب‌های دو طرف جاده، منوط به کاهش سطح آب است، اظهار کرد: شرایط در این محور به گونه‌ای پیش می‌رود که آب‌های اطراف جاده حتماً باید خارج شوند؛ این درحالی است شیب منطقه به خروج آب سرعت داده اما سطح آب به شکلی است که شاید چند روز دیگر زمان نیاز داشته باشیم تا آب‌های اطراف جاده تخلیه شوند و سطح رویی آسفالت مشخص شود.

بهرامی نیا با بیان اینکه احتمال آبگرفتگی محور دارخوین به شادگان وجود دارد، ادامه داد: آب کنارگذر جاده این محور را در برگرفته است و با توجه به اینکه حجم زیادی از آب به سمت شادگان و در نهایت تالاب حرکت می‌کند، ممکن است در این نقطه نیز دچار مشکلاتی شویم.

وی تصریح کرد: راهداران سیل بندهایی را در کنار جاده ایجاد کرده‌اند تا از ورود آب به جاده جلوگیری شود ولی اگر مجبور به انسداد این محور شدیم، مسیرهای جایگزین، جاده آبادان به سمت سه راهی خور دورق به سمت شادگان و از سمت اهواز نیز مسیر بندر امام خمینی (ره) - سه راهی خور دورق و شادگان خواهد بود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان با اشاره به بالا آمدن سطح آب در جاده خرمشهر به اهواز از سمت منطقه جفیر، گفت: آب‌هایی کنار جاده وجود دارد اما در حال حاضر پیشروی در حدی نیست که مسیر دچار آبگرفتگی شود و اقدامات صورت گرفته نشان می‌دهد که این آب به سمتی هدایت می‌شود که مشکلی برای جاده ایجاد نکند اما آب‌هایی در خود مزارع و زمین‌های اطراف جاده سرگردان هستند که احتمال بالا آمدن آب دور از انتظار نیست اما بعید است که جاده خرمشهر به اهواز درچار مشکل شود.

بهرامی نیا در خصوص بالا آمدن سطح آب در محور آبادان به سمت سربندر با بیان اینکه احتمال آبگرفتگی این محور بسیار ضعیف است، اذعان کرد: در حال حاضر در این مسیر آب با سطح جاده حدود ۲ متر فاصله دارد و باید منتظر باشیم و ببینم حجم آبی که در اینمنظقه جاری است به چه شکل پیشروی می‌کند و اگر سطح آب بیش از این در محور بالا نیامد و مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان تأکید کرد: مسیرها در طول شبانه روز در حال رصد و نظارت هستند و بازگشایی آبراه‌ها انجام شده است اما حرکت آب در مناطق مختلف مهم است و تلاش‌ها در این راستا است که آب در مسیرهایی هدایت شوند که تردد مردم در محورها دچار مشکل نشود.

وی با تأکید بر اینکه آمادگی داریم تا در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکل نسبت به رفع آن اقدام کنیم، گفت: با فروکش کردن آب در اولین فرصت نسبت به ترمیم مقاطع و بازگشایی محورهای دچار مشکل اقدام خواهیم کرد.

بهرامی نیا در خصوص بازگشایی محورهای روستایی بیان کرد: مسیر ۳۰ روستا در ۱۴ محور استان تاکنون بازگشایی شده‌اند و به مرور در جاهایی که سطح آب پایین می‌آید نیروهای راهداری وارد عمل می‌شوند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مسیر را به زیر بار ترافیک ببرند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان در خصوص خسارت وارده شده به جاده‌های استان تصریح کرد: آخرین برآورد خسارت به جاده و ابنیه ها ۶۰۴ میلیارد تومان بود اما جاده‌ها باید از آب خارج شوند تا برآورد دقیق‌تری صورت بگیرد.

وی ادامه داد: در بارندگی‌هایی که از سال ۹۷ شاهد بودیم، استان خوزستان کمترین تخریب پل‌ها را داشته است و علیرغم حجم بالای بارندگی‌ها، روان آب‌ها، سیلاب‌ها و آب‌های رهاسازی شده که از زیر این پل‌ها عبور کردند، کمتر از ۱۰ پل تخریب شدند و این امر نشان می‌دهد پاکسازی حریم رودخانه‌ها در کنار پل‌ها به خوبی صورت گرفته است.

بهرامی نیا بیان کرد: اما به دلیل آب شستگی های زیادی که صورت گرفت، حدود ۳۰۰ ابنیه فنی خوزستان در مسیرها که عمدتاً پل و آبرو هستند دچار آسیب شده‌اند و نیاز به تعمیر دارند.

نظر شما