شناسهٔ خبر: 32299833 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

شرایط فعالیت‌ تبلیغات انتخاباتی نامزدهای پارلمانی چیست؟

با موافقت نمایندگان مجلس؛ شرایط فعالیت‌ تبلیغات انتخاباتی نامزدهای مجلس تعیین شد.

صاحب‌خبر -
به گزارش افکارنیوز،

 نمایندگان در صحن علنی دیروز (دوشنبه ۲۶ فروردین ماه) مجلس و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی ماده ۲۸ این لایحه که درباره فعالیت‌های انتخاباتی بود را اصلاح و با ۱۳۹ رأی موافق، ۲۰ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده تصویب کردند.

ماده ذیل به عنوان ماده ۵۶ مکرر ۲ به قانون الحاق می‌شود؛ فعالیت تبلیغات انتخاباتی نامزد‌ها ۱۵ روز قبل از روز اخذ رأی آغاز و تا بیست و چهار ساعت قبل از اخذ رأی ادامه می‌یابد. هرگونه فعالیت تبلیغات داوطلبان خارج از مهلت مقرر جرم است و مرتکب به مجازات درجه ۶ قانون مجازات اسلامی به استثنای حبس محکوم می‌شود.

تبصره ۱- وزارت کشور مکلف است پیش از صدور دستور شروع انتخابات از طریق استانداری‌ها، فرمانداری‌ها و بخشدار‌ی‌ها در تمامی مناطق کشور هرگونه تبلیغات انتخاباتی پیش از زمان مقرر در این ماده را مورد بررسی قرار داده و گزارش آن را به شورای نگهبان و مراجع قضایی ارسال کند.

تبصره ۲- پس از صدور دستور شروع انتخابات هیأت‌های اجرایی و نظارت مکلفند علاوه بر دریافت گزارش‌های ارسالی در خصوص تخلف از احکام این ماده در صورت اطلاع از وقوع چنین تخلفی ضمن رسیدگی به ترتیب ان را به هیأت نظارت مربوطه و هیأت مرکزی نظارت ارجاع کند. نیروی انتظامی نیز مکلف است با هماهنگی هیأت‌های اجرایی و نظارت مطابق قوانین اقدامات لازم را نسبت به پیشگیری از وقوع این تخلف به عمل آورد.

تبصره ۳- در صورتی که تخلف از حکم این ماده منتسب به خود نامزد باشد، به موجب رأی قطعی دادگاه به محکومیت از حقوق اجتماعی درجه ۵ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

 

نظر شما