شناسهٔ خبر: 32299541 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

بر خلاف ادعاي دولت فرانسه؛

استفاده از تسلیحات ساخت فرانسه علیه غیرنظامیان در یمن

تحليلگر فرانس 24: دولت فرانسه نمي تواند نقش خود را در دست داشتن در جنايات جنگي رد کند

صاحب‌خبر -
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا وسيما؛ داگ هربرت تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با تلويزيون فرانس 24گفت: از تسلیحات ساخت فرانسه بر خلاف ادعای دولت این کشور علیه غیرنظامیان در یمن استفاده شده است.
 
دولت فرانسه نمی تواند نقش خود را در دست داشتن در جنایات جنگی رد کند
مجري شبکه فرانس 24 در ابتدا گفت: بر اساس یک گزارش محرمانه که رسانه های فرانسوی آن را منتشر کرده اند, تسلیحات نظامی ساخت فرانسه به وسیله امارات و عربستان سعودی در یمن علیه غیرنظامیان استفاده شده است. این در حالیست که دولت فرانسه این ادعا را همیشه رد کرده است.
داگ هربرت در پاسخ به این سوال مجری  که پرسید بر اساس تحقیقاتی که انجام شد فرانسه بر اساس این گزارش به چه اقدامی متهم شده است؟ گفت: دولت مکرون این گزارش را رد کرده است. این یک گزارش محرمانه پانزده صفحه ای است که آژانس اطلاعاتی ارتش فرانسه آن را تهیه کرده است. این گزارش به دست گروهی از خبرنگاران فرانسوی رسیده است.بر اساس این گزارش, تسلیحات ساخت فرانسه به عربستان سعودی و امارات فروخته شده است. این دو کشور در جنگ  علیه یمن از این تسلیحات استفاده کرده اند. سازمان ملل این جنگ را بدترین فاجعه انسانی توصیف کرده است.دست کم در این جنگ ده هزار غیرنظامی جان خود را از دست داده اند. میلیونها نفر هم در آستانه قحطی قرار دارند.در میان تسلیحاتی که به عربستان سعودی و امارات فروخته شده است، هواپیماهای میراژ، سیستم های موشکی هدایت شونده  و تانک مشاهده می شود. 
وي افزود موضوع مهم درباره این گزارش این است که در سپتامبر سال 2018 تهیه شده است.این گزارش بر اساس جلسه ماه اکتبر سال 2018 تهیه شده است.در این گزارش محل های استقرار تسلیحات ساخت فرانسه در مرزهای عربستان با یمن نشان داده شده است.همچنین محل استقرار تسلیحات ساخت فرانسه در قلمرو یمن هم نشان داده شده است.
 
شواهد نشان مي دهد که از تسلیحات ساخت فرانسه  استفاده شده است
وی خاطرنشان کرد: اجازه بدهید شفاف باشیم. در گزارش مذکور آمده است که هیچ شواهدی وجود ندارد که از تسلیحات ساخت فرانسه ضد نظامیان استفاده شده باشد و یا اینکه سبب مرگ آنها شده باشد.اما شواهدی وجود دارد که از تسلیحات ساخت فرانسه در مناطقی که غیرنظامیان کشته شده اند، استفاده شده است. در این گزارش همچنین آمده است که برخی از تسلیحات ساخت فرانسه از جمله توپخانه به نزدیکی مرزهای سعودی با یمن انتقال داده شده اند.در این مناطق صدها هزار نفر از غیرنظامیان یمنی در معرض این حملات قرار داشته اند.
این  بخش از گزارش بخش دیگر آن را که اعلام می کند با تسلیحات ساخت فرانسه هیچ غیرنظامی در یمن کشته نشده است، نقض می کند. در این گزارش اعلام شده است که در فاصله زمانی ماه مارس سال 2016 و ماه دسامبر سال 2018 سی و پنج غیرنظامی در پنجاه و دو مورد بمباران و گلوله باران در یمن کشته شدند. این غیرنظامیان در مناطقی کشته شدند که تسلیحات ساخت فرانسه از جمله توپخانه به آنجا اعزام شده است.در این حال گروههای مدافع حقوق بشر که همیشه فرانسه را به خاطر فروش تسلیحات خود به رفتارهای دوگانه متهم کرده اند از دولت این کشور خواسته اند فروش تسلیحات خود را به عربستان سعودی و امارات در این جنگ متوقف سازد.بسیاری از سازمان های بین المللی به این جنگ به عنوان یک فاجعه انسانی بزرگ می نگرند.
 
دولت فرانسه نمی تواند نقش خود را در دست داشتن در جنایات جنگی رد کند
وي در ادامه همچنين گفت یکی از اعضای دیده بان حقوق بشر فرانسه در پیامی توئیتری نوشت: با گزارشهای اخیر درباره فروش و کاربرد تسلیحات ساخت فرانسه در یمن، دولت فرانسه نمی تواند نقش خود را در دست داشتن در جنایات جنگی رد کند. فرانسه باید فروش تسلیحات به عربستان سعودی و امارات را متوقف سازد و شفاف باشد.ما شاهد واکنش های شدیدی از طرف گروههای مدافع حقوق بشر بوده ایم.آنها به شدت رفتارهای دولت فرانسه را محکوم کرده اند.
<div id="video-display-embed-code_3396587"><script type="text/JavaScript" src="https://http://www.iribnews.ir/fa/news/play/embed/2402578/3396587?width=400&height=300"></script></div>
 
آمریکا خیلی بیشتر از فرانسه به عربستان سعودی تسلیحات فروخته است
داگ هربرت در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید: پاسخ دولت فرانسه چه بوده است، گفت: دفتر نخست وزیری فرانسه اعلام کرده است که تسلیحات نظامی ساخت فرانسه برای مقاصد دفاعی در جنگ یمن استفاده شده است.این تسلیحات در مواضع دفاعی مستقر شده اند. این تسلیحات خارج از قلمرو یمن استفاده و مستقر شده اند. از این تسلیحات در خط مقدم استفاده نشده است.
وی افزود: دولت فرانسه هرگونه استفاده از تسلیحات ساخت فرانسه را در کشتن غیرنظامیان در یمن رد می کند. یکی از مقامات ارشد نظامی فرانسه در یک مصاحبه رادیویی در اوایل امسال اعلام کرده است که از  تسلیحات نظامی ساخت فرانسه برای هدف قرار  دادن غیرنظامیان در یمن استفاده نشده است. ما شاهد وضع مبهمی هستیم. از نظر برخی از ناظران این موضوعی تکان دهنده نیست. کشورهای دیگر هم تسلیحات نظامی می فروشند و فرانسه سومین صادر کننده یا شاید چهارمین صادرکننده تسلیحات در جهان باشد.آمریکا، انگلیس و روسیه از فروشندگان عمده تسلیحات در جهان هستند.
وي تاکيد کرد آمریکا خیلی بیشتر از فرانسه به عربستان سعودی تسلیحات فروخته است. ترامپ اعلام کرده است که صدها میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی می فروشد و از این موضوع هم دفاع کرده است.ترامپ مدعی شده است که اگر این تسلیحات را به عربستان نفروشد آنگاه کشورهایی مانند روسیه و چین این تسلیحات را به عربستان خواهند فروخت. در این گزارش به طور ویژه به موضوع فروش تسلیحات از طرف فرانسه به عربستان و امارات پرداخته شده است.
 
 

نظر شما