شناسهٔ خبر: 32294584 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: قدسنا | لینک خبر

یک تحلیلگر فلسطینی مطرح کرد:

چالش های فراوان فلسطینی روی میز پنجمین دوره نخست وزیری نتانیاهو

یک تحلیلگر فلسطینی ضمن بررسی چالش های پیش روی نتانیاهو در پنجمین دوره نخست وزیری وی تاکید کرد نتانیاهو علاقه ای به اجرایی شدن توافق قرن نداشته و به دنبال خلاصی از آن است.

صاحب‌خبر -

 

به گزارش خبرگزاری قدس (قدسنا)، دکتر عدنان ابوعامر پژوهشگر مسائل فلسطین و اسرائیل در مقاله ای نوشت: انتظار می رود در ساعت های آینده بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پس از پیروزی در انتخابات اخیر مشاوره های ائتلافی برای تشکیل پنجمین کابینه خود را آغاز کند و این در حالی است که احزاب راستگرا تمایل دارند در فرصت باقیمانده در هفته های آینده و پیش از اعلام دولت جدید شروط خود را به نخست وزیر تحمیل نمایند.

 

همزمان با این مشاوره ها حوادث امنیتی خطرناکی در اراضی فلسطینی در روزها و هفته های آینده در پیش است که روز اسیر، آغاز ماه رمضان و سالگرد روز نکبت و دیگر مناسبت های ملی از جمله آنهاست، مساله ای که شرایط میدانی را برای هر گونه تنش یا انفجاری مهیا می کند و می تواند مشاوره ها برای تشکیل کابینه ائتلافی جدید اسرائیل را تحت الشعاع قرار دهد.

 

ظاهراً محافل حزبی اسرائیل به استثنای حزب اسرائیل خانه ما به رهبری آویگدور لیبرمن با نتانیاهو در خصوص اقدامات وی برای مصالحه با حماس در جریان تفاهامات اخیر انجام شده در خصوص بحران انسانی در غزه و آرامش اوضاع امنیتی در جبهه غزه موافقت کرده اند و آرای شهرک نشینیان مناطق جنوبی اسرائیل نیز حاکی از همین موافقت است چرا که نتانیاهو به سمت گزینه حل و فصل مسائل با حماس و عدم ورود به یک درگیری و جنگ گسترده با غزه پیش می رود.

 

حل و فصل مسائل با حماس انتقادات زیادی را متوجه نتانیاهو و شرکای وی در ائتلاف دولت کنونی نموده است اما تمایل شهرک نشینان مناطق جنوبی به نخست وزیری نتانیاهو به طور واضح به نفع سیاست های مصالحه جویانه با حماس تمام شد. در حالی که حماس تنها به امتیازات مالی بسنده نمی کند، پیش بینی می شود اسرائیل با اجرای بیشتر پروژه های محوری انسانی در غزه موافقت نماید.

 

اما در مورد غزه باید گفت به احتمال زیاد توافق قرن به صورت تکمیل شده و آماده با قدرت کامل روی میز نتانیاهو به عنوان پنجمین نخست وزیر متوالی اسرائیل قرار گیرد چرا که به نخست وزیر جدید پس از آنکه در انتخابات مورد حمایت ترامپ قرار گرفت نمی تواند توافق قرنی را که به زودی اعلام می شود رد کند، دلیل آن نیز روابط مستحکم میان این دو است که نقشی اساسی در پیروزی نتانیاهو داشت و حمایت های انتخاباتی ترامپ توانست فشارها و مخالفت های انجام شده با نتانیاهو در خصوص این توافق را کاهش دهد.

 

با توجه به این مساله که نتانیاهو علاوه بر ملاحظاتی که نسبت به برخی از بندهای طرح صلح آمریکا دارد هرگز با ترامپ وارد مقابله در این خصوص و یا رد این توافق نمی شود اما از سوی دیگر ترامپ نیز انتطار ندارد که این طرح با موافقت رسمی نتانیاهو مواجه شود و امکان دارد برای اجرایی نمودن آن از تمام ظرفیت ها استفاده کند.

 

در میان فشارهای آمریکا به نتانیاهو برای تصویب این توافق و تمایل اخیر نخست وزیر اسرائیل برای خلاصی از آن، احتمالاً نتانیاهو به دنبال آن است که اعلام این توافق را تا آغاز تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 به تاخیر اندازد و امیدوار است با استفاده از این زمان بتواند از کمک انجلیکان های آمریکایی که ارتباط نزدیکی با آنها دارد این توافق را دفن نماید.

 

انتهای پیام/ح.ع/

نظر شما