شناسهٔ خبر: 31941065 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

امام جمعه گرگان: حادثه سیل گلستان بزرگ بود اما همه پای کار هستند

گرگان - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان گفت: نمی توانم بی انصافی کنم، سیل گلستان حادثه بسیار بزرگی بود اما همه پای کار آمدند و هستند.

صاحب‌خبر -

آیت الله سید کاظم نورمفیدی بامداد چهارشنبه در پاسخ به سوال ایرنا که نظرش در خصوص سرعت عمل و تلاش دستگاه های اجرایی استان گلستان در مواجهه با سیل اخیر چیست، افزود: هم خوبی ها را می گویم و اگر نقصی هم باشد، تذکر می دهم.
امام جمعه گرگان که از ابتدای وقوع سیل در گلستان بصورت مستمر از مناطق سیل زده اعم از شرق، شمال و غرب استان بازدید و از نزدیک با مردم گفتگو کرده در خصوص برداشت خود از عملکرد دستگاه های ذیربط گفت، برداشت من این است که این دستگاه ها واقعا در صحنه حضور داشته اند.
آیت الله نور مفیدی از تلاش بی وقفه مسوولان محلی یاد کرد و اطمینان داد که کوتاهی صورت نگرفته، اما این را هم اضافه کرد: ضعف هایی وجود دارد و اشکالات هم وارد است، اما دلیل نمی شود که یکسره چوب دستمان بگیریم، این درست نیست، فرمانداران و سایر مسئولان محلی در طول این مدت شبی 2 ساعت هم نخوابیده اند.
نماینده ولی فقیه در استان گلستان طرح انتقاد و مشکلات را در صورتی که منطقی و علمی باشد، مفید دانست و در عین حال گفت نقد باید برای اصلاح امور باشد نه تخریب.
وی در توضیح عمق و گستردگی خسارات سیل استان گلستان گفت: در سایر استان ها هم با این پدیده طبیعی روبه رو بودیم و متاثر هم شدیم، اما آنچه باید مورد توجه دولت و مردم باشد، اینکه خسارات وارده در گلستان عمیق تر و گسترده تر است چرا که حوادث سایر استان ها در همان ساعات اولیه یا روز اول تمام شد اما در گلستان هم اکنون وضعیت هنوز عادی نشده است.
نماینده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: همین حالا آق قلا در محاصره آب قرار دارد و مشکل بطور کامل برطرف نشده است و گمیشان هم همچنان در محاصره آب است و امیدوارم به لطف خداوند مشکلات هر چه زودتر برطرف شود.
آیت الله نورمفیدی با اشاره به کمک رسانی به اهالی گرفتار در سیل در حدود یک هفته گذشته، گفت از همان روز اول کمک ها برای اهالی حادثه دیده از سیل ارسال شد؛ فقط در مسجد جامع گلشن گرگان از ابتدای سیل تاکنون 70 هزار وعده غذای گرم، روزانه 20 هزار وعده غذا تهیه و ارسال شده است که این کار سنگین با مشارکت مردم انجام شد.
امام جمعه گرگان؛ اما مشکلات بعد از فروکش کردن آب و یا خروج سیلاب از شهرها و روستاها را بسیار سخت تر و دشوارتر دانست و ابراز امیدواری کرد که بعد از فروکش کردن آب از شهرها، مشکلات بعدی با برنامه ریزی دقیق و دریافت کمک هایی که مسئولان قول آن را داده اند، برداشته شود.
نورمفیدی از وعده ها و قول هایی که تاکنون از ستاد اجرایی امام خمینی، کمیته امداد و بنیاد مستضعفان برای مشارکت در امر رسیدگی به مناطق سیل زده گلستان دریافت کرده است، خبر داد و در عین حال خواستار مشارکت مردمی هم شد و گفت که تاکنون اهالی سایر استان ها از طریق تماس هایی که ائمه جمعه با وی گرفته اند، جهت ارسال کمک های مردمی اعلام آمادگی کرده اند.
براساس گفته نماینده ولی فقیه، ستاد اجرایی فرمان امام تامین 4 هزار بسته لوازم اساسی منزل و نیز 4 هزار راس دام را بصورت بلاعوض برای مردم گلستان تقبل کرده و همچنین قول 3 هزار فرصت شغلی با استفاده از وام های بدون بهره داده است.
نورمفیدی، ضمن ستایش از روحیه مقاوم و صبر اهالی مناطق سیل زده افزود: اینکه ترکمن های منطقه با همه این مصائب از پا نیفتاده اند، تحسین برانگیز است.
امام جمعه گرگان در عین حال اقدام برخی ها در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی که برای تخریب روحیه مردم مصیبت زده سوء استفاده می کنند را تقبیح کرد و گفت که بجای اینکه به مردم روحیه بدهند، تخریب می کنند که این از هر حیث اخلاقی و انسانی و اسلامی نیست.
از امام جمعه گرگان سوال کردیم، در سابقه استان گلستان طی یکی دو دهه اخیر چندین سیل بزرگ داشته ایم، آیا فکر نمی کنید نیاز به کمیته تحقیق مستقل و تخصصی برای شناسایی نقاط ضعف در مدیریت سیل وجود داشته باشد؟
وی در پاسخ به وقوع چند سیل در طول دو دهه گذشته اشاره کرد و گفت: اتفاقا یکی از خواسته های بنده از هیات دولت و وزرایی که به استان سفر کرده اند، همین بوده است که فکر اساسی شود چرا که باز هم امکان وقوع حوادث مشابه (باتوجه به جغرافیا و سیل خیز بودن گلستان) وجود دارد.
آیت الله نورمفیدی در همین ارتباط به پیشنهاد خود به دولت اشاره کرد که در آن خواستار اجرای وعده زه کشی 280 هزار هکتار از اراضی استان شده است.
امام جمعه گرگان افزود: در مناطقی که زه کشی داشته ایم، با خسارت بسیار کمتری روبه رو شدیم.
نورمفیدی توضیح داد: هزینه 280 هزار هکتار زه کشی حدود هزار میلیارد تومان است که از وقوع سیل جلوگیری می کند اما در مقابل الان خسارات بسیار بیشتر از این به گلستان وارد شده ضمن اینکه آلام و درد مردم جبران ناپذیر است. ما در حوادث گذشته هم تلفات انسانی داشته ایم مانند سیل سال 71 که سیل تا زیر گرگان آمد و تمام دشت را فرا گرفت.
نماینده ولی فقیه در استان گلستان، عمق خسارات سیل به منطقه را بسیار زیاد دانست و به ترتیب اقتصاد منطقه که اساس آن کشاورزی و دامداری است و اماکن مسکونی (خانه های مردم) بیشترین خسارات را دیده اند.
نورمفیدی در خصوص برآوردهای اولیه از خسارات وارده گفت: تاکنون 200 هکتار از اراضی کشاورزی و نیز دام های مردم خسارت دیده و تا دوشنبه شب هم حدود 700 ساختمان مسکونی بطور کامل تخریب شده و حدود 6 هزار خانه هم بین 30 تا 70 درصد آسیب دیده است.
از امام جمعه گرگان در خصوص مهمترین اولویت ها و نیازهای مناطق سیل زده سئوال کردیم، وی افزود: بخش مهم زندگی سیل زدگان از بین رفته، از جمله فرش، یخچال و ... و اینها نیازهای فوری خانواده هاست و باید به فوریت مورد توجه قرار گیرد.
نورمفیدی گفت: اکنون چند روزی است که زندگی مردم آق قلا و گمیشان زیر آب است و اموالشان از بین رفته و از همین رو باید به سرعت برآوردی از خسارات و نیازهای فوری و آنی مردم صورت بگیرد.
نماینده ولی فقیه در گلستان، خواستار ارزیابی و برآورد دقیق از میزان خسارات به سیل زدگان استان شد تا هرچه زودتر در تامین نیازهای آنان اقدام شود.
به گزارش ایرنا؛ سیل استان گلستان که از اول فروردین ماه جاری همزمان با سال نو تشدید شد شهرها و روستاهای گنبد و آق قلا را در نوردید و گمیشان را محاصره کرد و همچنان بخش های وسیعی از استان زیر آب تا ارتفاع سه متر است.
1770//2729

نظر شما