شناسهٔ خبر: 31940049 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

معترضان در چهارمین سالگرد تجاوز به یمن در لندن تظاهرات کردند

لندن – ایرنا – ده‌ها تن از فعالان سیاسی و طرفدار حقوق بشر در انگلیس عصر سه شنبه به مناسبت چهارمین سالگرد تجاوز نظامی ائتلاف به رهبری عربستان علیه یمن و در اعتراض به حمایت های تسلیحاتی لندن از ریاض در لندن دست به تظاهرات زدند.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا، در این حرکت اعتراضی که از سوی «ائتلاف توقف جنگ» بزرگترین نهاد ضد جنگ انگلیس سازمان دهی شده بود، شرکت کنندگان روبروی دفتر نخست وزیری انگلیس تجمع کرده و شعار نوشته‌هایی همچون 'جنگ را متوقف کنید'، 'فروش اسلحه به عربستان را متوقف کنید' و 'چرا بمب های خوشه ای علیه مرم یمن استفاده می شود'، در دست داشتند.
برخی از معترضان، جنایت‌های رژیم آل سعود در یمن را به تصویر کشیدند. فردی که ماسک چهره محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی را بر صورت داشت و اسلحه ای به دست گرفته بود در قفسی نمادین به حبس کشیده شده بود.
در این حرکت اعتراضی، همچنین دو تن از نمایندگان مجلس حضور داشته و سخنانی را در محکومیت حمایت تسلیحاتی لندن از ریاض مطرح کردند.
دیروز هم رهبران احزاب سیاسی مخالف دولت انگلیس در نامه‌ای به جرمی هانت وزیر امور خارجه این کشور خواستار قطع همکاری‌های تسلیحاتی لندن با ریاض شدند.
در این نامه که از سوی رهبران احزاب کارگر، لیبرال دمکرات، پلید کمرو، حزب سبز و حزب ملی اسکاتلند به امضاء رسیده، آمده است که دولت انگلیس از تمام ابزاری که در اختیار دارد برای وارد کردن فشار بر دولت عربستان استفاده نکرده تا این کشور به قوانین ابتدایی حقوق بشر احترام بگذارد.
نویسندگان این نامه با اشاره به این مطلب که آلمان، اسپانیا، دانمارک، کانادا، کنگره آمریکا، شورای حقوق بشر سازمان ملل و اتحادیه اروپا، همکاری‌های تسلیحاتی خود با ریاض را قطع کرده‌اند، می‌افزاید: دولت انگلیس به لحاظ اخلاقی شایسته سرزنش است که سیاست خود را در این رابطه تغییر نداده و در عوض به‌صورت فعالانه با سایر کشورهای خارجی لابی می‌کند، تا همکاری‌های تسلیحاتی خود با ریاض را از سربگیرند.
در این نامه رفتار عربستان در یمن بی مسئولانه و وحشیانه خوانده و تاکید شده است که همکاری‌های تسلیحاتی با عربستان تا انجام تحقیقات کامل درباره جنایات جنگی صورت گرفته بایستی تعلیق شود.
به گزارش ایرنا، عربستان و امارات متحده عربی، از ششم فروردین سال 94 در ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن رئیس‌جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده‌خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.
انگلیس از زمان آغاز جنگ یمن که تاکنون موجب مرگ بیش از 16 هزار یمنی، زخمی شدن ده‌ها هزار نفر دیگر و ویرانی این کشور مسلمان‌ شده، مجوز فروش حدود پنج میلیارد پوند سلاح به عربستان سعودی را صادر کرده و در آموزش نیروهای سعودی نقش جدی داشته است.
دولت انگلیس مدعی است که از طریق همکاری‌های تسلیحاتی با عربستان بر سیاست‌های این کشور نفوذ دارد و از سوی دیگر به مردم جنگ‌زده یمن کمک‌رسانی می‌کند. با این ‌حال در نامه رهبران احزاب سیاسی قید شده است که هیچ گواهی مبنی بر اینکه نفوذ انگلیس منجر به تغییر سیاست‌های عربستان شده وجود ندارد.
وزیر امور خارجه انگلیس اسفندماه گذشته در نامه‌ای به همتای آلمانی‌اش، درباره تحریم‌های تسلیحاتی برلین علیه عربستان سعودی و تأثیر آن بر فروش تسلیحات انگلیسی به ریاض هشدار داده و از برلین خواسته که پروژه‌های بزرگ دفاعی را از این تحریم‌ها مستثنی کند.
وی در این نامه تاکید کرد که اگر آلمان پروژه‌های بزرگ دفاعی را از تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی مستثنی نکند، اعتبار تجاری و اقتصادی آلمان آسیب خواهد رسید.
در نامه هانت به وزیر خارجه آلمان آمده است: «من درباره تأثیر تصمیم دولت آلمان در قبال صنعت دفاعی بریتانیا و اروپا و عواقب آن بر توانایی اروپا به‌منظور اجرای تعهداتش در ناتو بسیار نگران هستم».
وزیر خارجه انگلیس همچنین هشدار داده که تصمیم آلمان برای توقف صادرات سلاح به عربستان سعودی منجر به خسارت 2.3 میلیارد یورویی آلمان تا سال 2026 میلادی خواهد شد.
این در حالی است که تازه‌ترین نظرسنجی صورت گرفته از سوی کارزار مبارزه با تجارت اسلحه نشان می‌دهد که اکثر مردم انگلیس با همکاری تسلیحاتی کشورشان با ریاض مخالف هستند. بر اساس این نظرسنجی تنها 6 درصد مردم انگلیس حامی همکاری‌های تسلیحاتی لندن با ریاض بوده و مابقی یعنی 94 درصد به‌شدت با این همکاری مخالف‌اند.
شبد ** هـ ن **9122

نظر شما