شناسهٔ خبر: 31887096 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

هر ثانیه ۳۵ هزار لیتر آب در تهران مصرف می‌شود

بختیاری گفت: در تهران با جمعیتی بیش از ۸.۵ میلیون نفر ساکن و ۱.۵ میلیون نفر شناور، در هر ثانیه ۳۵ هزار لیتر آب مصرف می‌شود.

صاحب‌خبر -
به گزارش افکارنیوز،

 محمدرضا بختیاری مدیرعامل آبفای استان تهران با اشاره به رشد مناسب بارش  در سال ۹۷ ، اظهار کرد: بنابر آمار‌های موجود میزان بارش باران تا پایان اسفند حدود ۱۹۰ میلی متر ثبت شده است که نسبت به متوسط ۵۰ ساله، ۲۵ درصد و در مقایسه با سال قبل ۲۱۸ درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل آبفای استان تهران با اشاره به پُرشدگی سد‌ها در کشور تصریح کرد: میزان پُرشدگی سد‌ها به طور میانگین ۶۰ درصد است که نسبت به سال قبل ۱۹ درصد افزایش داشته است. پُرشدگی سد‌ها در تهران به ۳۰ درصد رسیده است.

وی ادامه داد: بارش‌های اخیر نباید این تصور را ایجاد کند که از بحران خشکسالی عبور کرده ایم و باید ضمن رعایت الگوی مصرف به دنبال نهادینه کردن فرهنگ صحیح استفاده از آب و انرژی در کشور باشیم.

وی همچنین با اشاره به افزایش مصرف آب در شهر تهران طی سال‌های اخیر اظهار کرد: در ۵۰ سال اخیر سرانه مصرف در شهر تهران۵.۳ برابر شده است.

بختیاری با بیان اینکه سال ۱۳۴۵ شمسی سرانه مصرف آب در تهران ۹۹ لیتر در روز بود، افزود: این میزان در سال ۱۳۹۲ به ۳۵۰ لیتر در روز رسید در حالی که جمعیت تهران نیز در این دوره از  ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به بیش از هشت میلیون نفر افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: استان تهران بزرگ‌ترین پایگاه جمعیتی را دارد که در کنار هیچ رودخانه پرآبی بنا نشده و منابع آب آن محدود است.

بختیاری افزود: سرانه آب تجدیدپذیر تهران ۳۵۰ مترمکعب در سال است که غیرمتعارف خوانده می‌شود و از مرز بحران عبور کرده است در حالی که سهم آب تجدیدپذیر در کشور یک هزار و ۶۶۶ و در دنیا ۶ هزار و ۶۶۰ مترمکعب در سال است.

مدیرعامل آبفا استان تهران در پایان گفت:  در کلانشهر تهران با جمعیتی بیش از ۸.۵ میلیون نفر ساکن و حدود ۱.۵ میلیون نفر شناور در هر ثانیه ۳۵ هزار لیتر آب مصرف می‌شود. 

نظر شما