شناسهٔ خبر: 31880368 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: آفتاب | لینک خبر

2576 دهیار زن در کشور مشغول به کار هستند

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: در زمان حاضر 2 هزار و 576 زن به عنوان دهیار در روستاهای کشور فعالت می کنند.

صاحب‌خبر -
آفتاب‌‌نیوز :
سعیدرضا جندقیان روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: از ابتدای تاسیس نهاد دهیاری ها از سال 1382در کشور تا زمان حاضر شاهد افزایش حضور زنان در عرصه مدیریت روستایی بودیم.

وی ادامه داد: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر امید فقط 888 دهیار زن در روستا های کشور فعالیت می کردند.

جندقیان خاطرنشان کرد: به سکونتگاه های بالای 20 خانوار، روستا و زیر 20 خانوار آبادی گفته می شود. از تعداد کل روستاها و آبادی های کشور، 39 هزار پارچه آن روستا هستند.

وی اضافه کرد: استان های خراسان رضوی، کرمان، مازندران، سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب دارای بیشترین دهیاران زن در پنجمین دوره شوراهای اسلامی هستند.

جندقیان گفت: یکی از شرایط لازم برای دستیابی به توسعه پایدار، مشارکت زنان در سطح مدیریت است؛ زنان با حضور در نقش‌های مدیریتی در عرصه شهر و روستا می‌توانند در توسعه متوازن و پایدار نقش بسزایی داشته باشند.

وی گفت: در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در جامعه، شاهد هستیم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره زنان ایران اسلامی توانسته‌اند با پیشرفت در عرصه تحصیل و کسب مدارج علمی و دانشگاهی، حضوری فعال و گسترده در جامعه داشته‌ باشند.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خاطرنشان کرد: این مشارکت در تمام سطوح مدیریتی (ملی، منطقه ای، ناحیه‌ای و محلی) قابل ملاحظه و چشمگیر است و نظام مقدس جمهوری اسلامی، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در کشور را با بهره‌گیری از ساختارهای قانونی، فرادستی و بهره‌گیری هرچه بیشتر از این ظرفیت‌های موجود در کشور فراهم کرده و بر همین اساس بستر لازم برای مشارکت و حضور بیش از پیش زنان در جامعه ایجاد شده است.

وی گفت: یکی از عرصه‌های قابل تأمل برای حضور زنان در حوزه مدیریت روستا، نهاد دهیاری‌ است که با شروع به کار دهیاری‌ها بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تحقق یافت.

جندقیان افزود: پس از تصویب «قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا» و در راستای تقویت بنیان مدیریت روستایی، وزارت کشور سیاست را‌ه‌اندازی، تقویت و ساماندهی تشکیلات دهیاری‌ها را در پیش گرفت.

وی با بیان اینکه سهم‌ بانوان دهیار در سال‌های 86-84 با رشد 156 درصدی، از 150 به حدود 400 نفر، در سال های 90-86 با رشد 123 درصدی از 400 به 888 نفر و در سال های 90-93 با رشد 74 درصدی به هزار و 544 نفر رسیده است، افزود: این موضوع حاکی از رشد و بالندگی فکری و فرهنگی روستاییان و توانمندی زنان در عرصه مدیریت روستایی است.

به گفته این مسئول در سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، دهیاران زن، به عنوان نمایندگان دو اجتماع بزرگ از ایران شامل اجتماع زنان و اجتماع مدیران روستایی، بار سنگین مسئولیت مدیریت روستایی را بر دوش می‌کشند.

برچسب‌ها:

نظر شما