شناسهٔ خبر: 31870058 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ایلنا | لینک خبر

طهمورث ساجدی درگذشت

طهمورث ساجدی، زبانشناس و استاد زبان و ادبیات فرانسه، شب گذشته درگذشت.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایلنا، طهمورث ساجدی، زبانشناس و استاد زبان و ادبیات فرانسه، شب گذشته درگذشت.

این استاد زبان متولد سال ۱۳۳۰ در انزلی بود و در دانشگاه پل والری شهر «مون پلیه» فرانسه در رشته زبان و ادبیات فرانسه تحصیل کرده و دکترای خود را در رشته ادبیات تطبیقی در سال ۱۳۶۶ به پایان برده بود.

مرکز فرهنگی شهر کتاب نیز در این‌باره نوشته است: دکتر طهمورث ساجدی عضو گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه تهران و پژوهشگری پرتلاش در عرصه ایرانشناسی و ادبیات تطبیقی از میان ما رفت. مرگی نابهنگام و باورنکردنی. او سال‌ها به بررسی زندگی و آثار ایرانشناسان پرداخت و مقالات او در دانشنامه زبان و ادبیات فارسی فرهنگستان درباره ایرانشناسان منبع و ماخذ ارزشمندی در این حوزه است. با مرحوم رضا سیدحسینی و ابوالحسن نجفی دوست و همکار بود و در باب ادبیات تطبیقی همکاری داشت. با استاد احمد سمیعی گیلانی و استاد محمد روشن همشهری بود و مصاحبت و همکاری صمیمانه داشت.

ادبیات تطبیقی تا نقد ادبی، ادبیات تطبیقی، ایران شناسی و خاور شناسی، تاریخ ایرانشناسی در فرانسه تحلیلی از دستاوردهای پژوهشی تا سالهای اخیر و مواردی از این دست از جمله آثار طهمورث ساجدی به شمار می‌آید.

گفتنی است ساجدی از اوایل دهه ۸۰ در گروه زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه تهران مشغول تدریس بود و با ایرانشناسان و انجمن ادبیات تطبیقی ایران همکاری می‌کرد.

نظر شما