شناسهٔ خبر: 31831398 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

توئیت ترامپ‎،

داستان نفوذ روسیه در انتخابات آمریکا، ساخته انگلیسی هاست

ترامپ می گوید داستان نفوذ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، "طعمه ای" بود که انگلیسی ها کار گذاشتند تا آمریکا را در مبارزه با روسیه، بیشتر در جانب خود قرار دهند.

صاحب‌خبر -
به گزارش سرويس بين الملل   خبرگزاري صداوسيما، ترامپ می گوید داستان نفوذ روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، "طعمه ای" بود که انگلیسی ها کار گذاشتند تا آمریکا را در مبارزه با روسیه، بیشتر در جانب خود قرار دهند.
تارنمای روزنامه ایندیپندنت نوشت ویلیام کرادیک (William Craddick)، بنیانگذار پایگاه خبری راست افراطی رسانه متمرد (Disobedient Media) در توئیتی نوشت که رسوایی دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، موسوم به راشیاگیت (Russiagate)، دستپخت انگلیسی هاست و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با بازنشر این موضوع، آن را پذیرفته است.
به نوشته ایندیپندنت، پایگاه خبری راست افراطی رسانه متمرد دست اندرکار تولید و توزیع ادعاهای غیر دقیق و تئوری های توطئه است. اقدام انگلیسی ها که می خواستند در مبارزه خودشان علیه روسیه، آمریکایی ها را همراه خود سازند، جهان را خطرناک تر ساخت که بخشی از "بازی بزرگ" به شمار می آید. ایندیپندنت نوشت دونالد ترامپ، روز یکشنبه به باز نشر این توئیت پرداخت بدون این که آن را تایید کند اما بازنشر یک توئیت، معمولا نشانگر موافقت با محتوای آن است.
هنوز روشن نیست منظور ویلیام کرادیک از "نفوذ روسی" یا معنای "بازی بزرگ" چیست اما ترامپ روز یکشنبه از جمهوری خواهان در کنگره آمریکا خواست تا " به بازی نادرست، ادامه دهند."
توئیت ویلیام کرادیک در پاسخ به توئیت تولسی گابارد (Tulsi Gabbard)، نامزد جنجالی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد که از اعضای حزبش در کنگره خواسته بود که به علت روابط احتمالی میان ترامپ و ولادیمیر پوتین، اقدامات جدی علیه روسیه صورت دهند. به نوشته ایندیپندنت، خانم گابارد خودش ظاهرا از روسیه کمک دریافت کرده است و یک گزارش تحلیلی در شبکه خبری ان بی سی (NBC News) ارتباطات وی را با روسیه و شادی روس ها را از نامزدی وی نمایش داد. دونالد ترامپ که اظهاراتش در آستانه سفر پرحاشیه به انگلیس جنجال آفرید چند روز پیش ترزا می، نخست وزیر انگلیس را به خاطر چگونگی گفتگوها بر سر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، مشهور به برگزیت (Brexit ) شماتت کرد. ترامپ در آستانه سفر به انگلیس و بروز اختلاف میان می و جانسون گفته بود بوریس جانسون گزینه خوبی برای نخست وزیری این کشور است. بوریس جانسون ازاعضای برجسته حزب حاکم محافظه کار وزیر خارجه ترزا می بود که به علت شدت اختلافات با وی به ویژه برسر برگزیت از سمتش استعفا داد.
ترامپ گزارش سازمان های اطلاعاتی آمریکا را مبنی بر دست داشتن روسیه در انتخابات آمریکا، حمایت کرملین از دونالد ترامپ و آسیب زدن مسکو به نامزی هیلاری کلینتون، رد کرده است.
ایندیپندنت نوشت نه دفتر نخست وزیر انگلیس و نه کاخ سفید، به درخواست این روزنامه مبنی بر اظهار نظر در این باره، پاسخ نمی دهند.

نظر شما