شناسهٔ خبر: 31829504 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

توصیه های معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس به مسافران خارج از کشور

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس به مسافرانی که در ایام پیش رو قصد مسافرت به کشورهای آسیای میانه یا حوزه خلیج فارس دارند هشدار داد تحت هیچ شرایطی مواد مخدر با خود حمل نکنند.

صاحب‌خبر -
به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، احمد رحمانیان با هشدار به هموطنانی که قصد مسافرت تحت عنوان گردشگری ، زیارتی ، تفریحی ، تحصیل ، سرمایه گذاری ، اشتغال و کار و ... به کشورهای آسیای میانه و حوزه خلیج فارس دارند تأکید کرد: صرفاً باید در چارچوب موضوعی که در روادید آنان قید شده است فعالیت نمایند.
وی با بیان اینکه به طور مثال چنانچه روادید آنان به قصد گردشگری صادر شده است مجاز به تجارت و یا کار نمی باشند  گفت: مقدار ارز مجاز همراه مسافر در مرز 10 هزار یورو و یا معادل آن است  و خروج مبالغ بیش از آن ممنوع می باشد.
معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری یادآور شد:  تحت هیچ شرایطی نباید گذرنامه خود را بعنوان ضمانت و یا امانت تحویل افراد دیگر بدهند و مطلقاً به افراد ناشناس اعم از ایرانی و غیر ایرانی اعتماد نکنند .
رحمانیان تأکید کرد: در اغلب کشورها حمل مواد مخدر دارای مجازات اعدام و یا حبس های طویل مدت و جرایم سنگین مالی است و متهمین این جرائم تحت هیچ شرایطی مشمول عفو و یا تخفیف قرار نمی گیرند.
وی ورود و همراه داشتن داروهایی که حاوی مقادیری مواد مخدر یا روانگردان مانند ترامادول ،متادون، استامینوفن کدئین ، ژلوفن و اگزازپام می باشند نیز ممنوع و دارای مجازات سنگین دانست و افزود: چنانچه افراد به این داروها نیاز دارند در کشورهای مذکور موجود است و می توانند آن را در کشور مقصد تأمین نمایند.
رحمانیان توصیه کرد مسافران از پذیرش هر گونه بسته یا چمدان از افراد ناشناس اکیداً خودداری نمایند چرا در موارد بسیاری دیده شده است  این چمدان ها حاوی مواد مخدر و یا اجناس قاچاق می باشند .
این مقام قضایی افزود: مسافران بمنظور در امان ماندن از سرقت و یا قرار گرفتن در دام افراد شیاد از سکونت در منازل شخصی افراد ناشناس و قرار دادن وسایل شخصی خود در این گونه منازل به شدت پرهیز نمایند.
وی خاطر نشان ساخت: مسافران ارز کافی بهمراه داشته باشند و تبدیل ارز همراه خود را  فقط در صرافی های معتبر انجام دهند و تلاش نمایند از قوانین کشور میزبان اطلاع داشته باشند.
 معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری توصیه کرد:  قبل از هر اقدام برای اقامت و سرمایه گذاری مطالعه و تحقیق نمایند و از تعجیل و تصمیم شتابزده در  انجام فعالیت ها تجاری بدون بررسی و مشورت با اهل فن جداً اجتناب نمایند تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود .
رحمانیان در راستای پیشگیری از سرقت یا مفقود شدن پول و مدارک تأکید کرد: افراد تمامی وجوه نقد و مدارک خود را در سطح شهرکشور میزبان بهمراه داشته باشند.س
معاون قضایی دادگستری فارس یادآور شد: بین اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای آسیای میانه از قبیل گرجستان لغو روادید به صورت مشروط برقرار شده اما برخی از افراد سودجو و فرصت طلب جهت فریب هم وطنان و کسب منافع نامشروع این موضوع را بمنزله عضویت در اتحادیه اروپا مطرح می نمایند در حالی که هیچ نهاد رسمی زمان مشخصی را برای پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا تعیین نکرده است.
وی ادعای اخذ اقامت اروپا از طریق پناهندگی در کشورهای آسیای میانه از قبیل گرجستان را دام و فریب افراد کلاهبرداری خواند و تأکید کرد: به افراد ناشناس اعم از ایرانی و غیر ایرانی و کسانیکه خود را به نهادهای ایرانی و خارجی منتسب می کنند تا بتواند امور اقامت و مهاجرت شما را انجام دهند، اعتماد نکنند.
این مقام قضایی استان تصریح کرد: مسافران در صورت لزوم از مراجع ذیصلاح و وزارت خارجه یا نمایندگی آن در داخل و خارج از کشور استعلامات لازم در جهت انتقال ارز از مجاری قانونی را انجام دهند تا مشمول مقررات پولشویی نگردند.

نظر شما