شناسهٔ خبر: 31813551 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: صبحانه آنلاین | لینک خبر

دلار به کانال 12هزار تومان سُر خورد

امروز یکشنبه ۲۶ اسفند، قیمت‌ها در بازار طلا و ارز پایتخت همانند روز گذشته اندکی عقب‌نشینی کردند و نوسان چندانی نداشتند.

صاحب‌خبر -
به گزارش صبحانه،بعدازظهر یکشنبه دلار آمریکا در بازار آزاد اندکی چسبیده به مرز ۱۳ هزار تومان، و در صرافی‌های مجاز در محدوده ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان قرار گرفت، سکه طرح جدید به کانال ۴.۵ میلیون تومان و مثقال طلای آبشده به یک قدمی مرز ۱.۸ میلیون تومان عقب‌نشینی کرد.روز گذشته بازار طلا و ارز تهران با کاهش اندک نرخ‌ها بازگشایی شد و بعدازظهر شنبه بازارساز موفق شد اندکی قیمت‌ها را پایین‌تر از نرخ‌های نهایی هفته گذشته ببندد. امروز یکشنبه 26 اسفندماه 1397 بازار روندی مشابه دیروز را پشت سر گذاشت. یعنی بازار با کاهش نرخ‌های بازگشایی آغاز به کار کرد و در ادامه نرخ‌ها در محدوده کوچکی بالا و پایین رفتند. نهایتاً بعدازظهر مداخله بازارساز منجر به کاهش نسبی قیمت‌ها نسبت به قیمت‌های نهایی شنبه شد.تقابل سیاست‌گذاری بازارساز و انتظارات افزایشی در بازار امروز نیز ادامه داشت. انتظارات افزایشی و ورود بازیگران حرفه­ای به پوزیشن خرید تحت تاثیر سه عامل «انتظارات عقب­نگر»، «عدم اطمینان ناشی از تمدید تحریم­ها» و «جو روانی پایان سال»، به وجود آمده است.در سوی دیگر، بازارساز همچنان اصرار به کاهش قیمت‌ها بوسیله عرضه رسمی داشت. به‌نظر می‌رسد علت پافشاری بازارساز به کاهش دلار به زیر مرز 13 هزار تومان به دلیل اثر روانی پایان سال باشد. زیرا نرخ پایان سال تا حدودی اثر مقایسه­ای داشته و عملکرد سیاست­گذار را در تفسیرهای اقتصادی روایت می­کند، برخی کارشناسان معتقدند این اثرسیاست­گذار ارزی را وادار به مداخله کاهشی پایان سال می­کند.

قیمت انواع سکه و طلا
سکه امامی (طرح جدید) روز گذشته با قیمت 4 میلیون و 630 هزار تومان به کار خود پایان داد و امروز یکشنبه با نرخ 4 میلیون و 600 هزار تومان بازگشایی شد. در معاملات ابتدایی سکه وارد کانال 4.5 میلیون تومان شد و به سمت میانه کانال حرکت کرد، اما در ادامه دوباره به مرز 4.6 میلیون تومان برگشت. در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 6 بعدازظهر) قیمت سکه طرح جدید 4 میلیون و 590 هزار تومان شده‌است.سکه بهار آزادی (طرح قدیم) امروز 4 میلیون و 405 هزار تومان، نیم‌سکه 2 میلیون و 550 هزار تومان و ربع‌سکه 1 میلیون و 630 هزار تومان است. سکه گرمی نیز 860 هزار تومان قیمت دارد.مثقال طلای آب‌شده روز گذشته نهایتاً نرخ 1 میلیون و 812 هزار تومان را به ثبت رساند و امروز یکشنبه هر مثقال طلای 17 عیار با قیمت 1 میلیون و 807 هزار تومان کار خود را آغاز کرد. طلای آبشده تا ظهر به مرز 1.8 میلیون رسید و برای لحظاتی پایین این مرز نیز رفت اما در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 6 بعدازظهر) مثقال طلای آبشده 1 میلیون و 803 هزار تومان است.اونس طلا در روز تعطیل بازار جهانی 1302 دلار است. بعدازظهر در بازار داخلی گرم طلای 18 عیار همچنان بالای 410 هزار تومان و گرم طلای 24 عیار بالای 550 هزار تومان است.

قیمت دلار و ارزهای رایج
صرافی ملی صبح امروز نرخ خرید دلار را 50 تومان افزایش بازگشایی کرد اما برای نرخ فروش آن همانند عصر دیروز با 12 هزار و 990 تومان آغاز به کار کرد. بعدازظهر صرافی ملی نرخ خرید و فروش دلار را 100 تومان کاهش داد و وارد محدوده 12 هزار و 800 تومانی کرد. قیمت یورو نیز در صرافی ملی بدون تغییر نسبت به دیروز با نرخ خرید و فروش 14850 و 14900 بازگشایی شد و عصر یکشنبه یورو مانند دلار با 100 تومان کاهش مواجه شد و در محدوده 14 هزار و 700 تومانی قرار گرفت.در بازار غیررسمی دلار آمریکا روز گذشته در محدوده 13 هزار و 100 تومان به کار خود پایان داد و امروز هر دلار در بازار آزاد با نرخ 13050 تا 13070 تومان آغاز به کار کرد. در لحظه تنظیم گزارش (حدود ساعت 6 بعدازظهر) دلار آمریکا به حداقل فاصله از مرز 13 هزار تومان یعنی 13010 تومان رسیده است.پوند انگلیس امروز در صرافی‌ها در نیمه پایین کانال 17 هزار تومان قرار گرفت. نرخ حواله درهم امارات نیز امروز در نیمه بالای کانال 3500 تومان بوده است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز پایتخت به شرح زیر است:


نظر شما