شناسهٔ خبر: 31813514 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

امام جمعه رشت: مسجد محور تکامل و معرفت است

رشت - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت مسجد را محور تکامل و معرفت دانست و گفت: اهل مسجد به غیر از صفا، یکرنگی و توحید امر دیگری را نمی بیند.

صاحب‌خبر -

گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در گیلان به ایرنا حاکیست، آیت الله رسول فلاحتی عصر یکشنبه در مراسم تجلیل و تقدیر از فعالان عرصه فرهنگ و هنر مساجد استان به مناسبت بیست و هشتمین سالروز تاسیس کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور با اشاره به اینکه مسجد و اهالی مسجد در حقیقت هنرمندان هستند اظهار کرد: خداوند می فرماید؛ زینت خود را به هر مسجدی می روید ببرید و این دارای دو معنای ظاهری و باطنی است.
وی ادامه داد: معنای ظاهری این است که تمام آنچه انسان را زیبا نشان می دهد فرد انجام دهد ضمن اینکه انسان باید درون و برون خود را هماهنگ کند و از درون صاف و بی آلایش شود.
امام جمعه رشت با تاکید براینکه مهم است انسان به پالایش درون خود بپردازد، بیان کرد: ویژگی دوم هنرمند مسجدی این است که بنده خوب خدا باشد.
آیت الله فلاحتی به نارسایی های مفاهیم زندگی جوانان و نوجوانان در مسیر زندگی اجتماعی اشاره کرد و افزود: موضوع مذکور ریشه در زندگی پدران و مادران دارد زیرا پدر و مادر به سبک اسلامی، اخلاق مدارانه و هنرمندانه در خانه زندگی نکردند.
وی با بیان اینکه خانه میدان تاخت و تاز و گفتمان خشن شده، تصریح کرد: پدر و مادر از لطافت در گفتار و رفتار با همدیگر برخوردار نبودند تا فرزندان در یک آشیانه معنوی رشد و تربیت پیدا کنند بنابراین مسجد متعلق به هنرمندان است.
نماینده ولی فقیه در گیلان به ویژگی های اهل مسجد اشاره کرد و گفت: هنرمند آن است که چگونه به مسجد برود، خدا را خوب بندگی کند و در مسجد با روحی آرام و پر از نشاط با اهالی مسجد در تعامل و روابط سالم باشد.
آیت الله فلاحتی با اشاره به اینکه اهل مسجد به غیر از صفا، یکرنگی و توحید امر دیگری را نمی بیند و نمی یابد، خاطرنشان کرد: اهل مسجد هنرمند است و امیدواریم خداوند این هنر را به همه ما عنایت فرماید.
وی خواستار قرار گرفتن تمام پایگاه های بسیج سراسر استان در کنار مساجد شد و یادآور شد: مسجد محور تکامل و معرفت است.

**کانون های فرهنگی هنری مساجد نیاز به پوست اندازی دارد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز در مراسم مذکور گفت: تاکنون تعداد 45 هزار نفر در کانون های فرهنگی هنری مساجد استان ساماندهی شدند.
فیروز فاضلی به وضعیت فضای مجازی اشاره کرد و افزود: فضای مجازی را باید به جوانان بسپاریم و خودشان می توانند به خوبی آن را مدیریت کنند.
وی با بیان اینکه نسل جوان رسانه را می شناسد و سواد رسانه ای دارد، تصریح کرد: باید بپذیریم نسل جوان تولیت امور در مسجد را به عهده بگیرد بنابراین نیاز است کانون های ما پوست اندازی کنند.
7296/2007

برچسب‌ها:

نظر شما