شناسهٔ خبر: 31813448 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

کوچکترین کشور‌های دنیا کدامند؟

برخی از کشور‌ها لقب شادترین کشور‌های جهان را از آن خود می‌کنند و برخی دیگر می‌شوند بهترین مقاصد برای مهاجرت و تعدادی دیگر آرام‌ترین کشور‌های دنیا لقب می‌گیرند.

صاحب‌خبر -

به طور کلی ۱۹۶ کشور در دنیا وجود دارند؛ هر کدام در نقطه‌ای به حیات خود ادامه می‌دهند. برخی از کشور‌ها لقب شادترین کشور‌های جهان را از آن خود می‌کنند و برخی دیگر می‌شوند بهترین مقاصد برای مهاجرت و تعدادی دیگر آرام‌ترین کشور‌های دنیا لقب می‌گیرند. اما اگر بخواهیم این ۱۹۶ کشور را از نظر وسعت و جمعیت دسته بندی کنیم کوچکترین کشور‌های جهان کدام است؟!

آیا دوست دارید که تنها چند روز به یک کشور خارجی سفر کنید و در همین مدت کوتاه با بخش زیاد یا حتی همه مردم آن کشور آشنا شوید؟ شاید بگویید چنین چیزی امکان ندارد و در عرض چند روز نمی‌توانید کل یک کشور را بگردید و با مردم محلی اش هم صحبت شوید. اما باید بدانید که در گوشه و کنار دنیا کشور‌هایی وجود دارند که کوچک‌ترین کشور‌های جهان به شمار می‌روند.

۱- جمهوری مولوسیا
جمهوری مولوسیا کوچکترین کشور جهان با جمعیتی شامل سه نفر و سه قلاده سگ است. این کشور در نزدیکی شهر دایتون ایالت نوادا آمریکا قرار دارد. این جمهوری در سال ۱۹۷۷ تاسیس شد. تنها ۶ هکتار مساحت دارد. پایتخت آن اسپرا نام دارد که در آن منزل رئیس جمهور و باغچه‌ها و حیات در جلو و پشت این منزل مسکونی وجود دارد. همچنین افراد برای ورود به جمهوری مولوسیا، نیازمند دریافت ویزا و گذرنامه هستند. ویزا توسط رئیس جمهور مولوسیا صادر می‌شود و او خود شخصا در گذرنامه ها، مهر ورود می‌زند.

کوچکترین کشور‌های دنیا کدامند؟


۲- شاهزاده‌نشین سیلند
شاهزاده‌نشین سیلند، کشور کوچک دیگری است که به رسمیت شناخته نشده و در واقع یک سکوی دریایی با مساحت ۰/۰۰۴ کیلومتر مربع و ۲۷ نفر جمعیت که در حدود ۱۰ کیلومتری از ساحل بریتانیای کبیر قرار دارد. این کشور را فردی اداره می‌کند که خود را «پرنس ریجنت» می‌نامد و در آن، هر فردی می‌تواند لقب کنت، بارون یا حتی دوک داشته باشد. هرکسی با پرداخت چند صد پوند انگلیس در وبسایت این کشور می‌تواند یک مقام و عنوان اشرافی بگیرد.

کوچکترین کشور‌های دنیا کدامند؟


۳ - موناکو
موناکو در مجاورت خط ساحلی ریویرای فرانسه قرار گرفته است. مردم این کشور به زبان فرانسوی صحبت کرده و اکثرا از توانایی مالی بسیار خوبی برخوردارند. موناکو با ۳۶ هزار سکنه و مساحت بالغ بر ۲ کیلومتر مربع، شلوغ‌ترین کشور دنیا به شمار می‌آید. مهم‌ترین رویدادی که در این منطقه رخ می‌دهد، مسابقات سالانه فرمول یک است که در خیابان‌ها برگزار می‌شود. موناکو به سبب ارائه خدمات لوکس، محبوبیت بسیاری در بین ثروتمندان جهان دارد.
کوچکترین کشور‌های دنیا کدامند؟


۴- نائورو
نائورو کوچکترین کشور جزیره‌ای دنیاست که در شرق قاره استرالیا قرار دارد و ۲۱ کیلومتر مربع وسعت دارد. نائورو منطقه آرام و تقریبا بدون بازدیدکننده‌ای است که به علت دارا بودن معادن غنی فسفات، از شهرت بسیاری در گذشته برخوردار بوده است. اما پس از استخراج بی رویه فسفات و اتمام منابع، این کشور از رونق افتاد و نرخ بیکاری در آن به ۹۰ درصد رسید. بیش از ۹۷ درصد مردان و ۹۳ درصد زنان نائورویی دچار اضافه وزن هستند و ۴۰ درصد آن‌ها از دیابت نوع ۲ و بیماری‌های دیگر رنج می‌برند.

کوچکترین کشور‌های دنیا کدامند؟


۵- شاهزاده نشین هات ریور
شاهزاده‌نشین هات ریور یک میکرونیشن یا ریزکشور است که در ایالتی به همین نام در استرالیا قرار دارد. این کشور ۷۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و ۷۵ نفر جمعیت دارد این کشور توسط «لئوناردو کسلی» پایه‌گذاری شده که ادعا می‌کند، مزرعه‌اش یک کشور جدید و مستقل است. با وجود اینکه این کشور توسط هیچ ایالتی به رسمیت شناخته نشده، ولی واحد پول، تمبر و پاسپورت اختصاصی دارد. در گوشه‌وکنار این کشور، تندیس‌های نیم‌تنه‌ای از اعلی‌حضرت، لئونارد اول هات، دیده می‌شود.

کوچکترین کشور‌های دنیا کدامند؟


منبع: بیتوته

نظر شما