شناسهٔ خبر: 31812968 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه کیهان | لینک خبر

استاندار:

بازسازی 177 مسجد مناطق زلزله‌زده کرمانشاه به بنیاد مسکن واگذار شد

صاحب‌خبر -استاندار کرمانشاه با بیان اینکه احداث و تعمیر177 باب مسجد در مناطق زلزله‌زده استان به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده است، گفت: عملیات بازسازی این مساجد به تازگی شروع شده است.
هوشنگ بازوند افزود: در جریان زلزله سال 96، 36 مسجد تخریب و به 141 مسجد نیز خسارت وارد شد.
وی با بیان اینکه ساخت و تعمیر مساجد زمان بر شده است، گفت: ابتدا ساخت این مساجد را به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار کردیم که اعلام کردند نمی‌توانند انجام بدهند و اوقاف هم تقبل نکرد و در نهایت به بنیاد مسکن واگذار شده است.
وی با بیان اینکه بنیاد مسکن با جدیت در حال انجام کار است، گفت: یک هزار تن سیمان رایگان برای ساخت و تعمیر مساجد اختصاص داده‌ایم و تلاش می‌کنیم این ‌میزان را هم‌ بیشتر کنیم.
استاندار کرمانشاه در ادامه سخنان خود روند بازسازی مناطق زلزله‌زده استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: نواقص و کاستی‌هایی وجود دارد و در روند بازسازی نیازمند همکاری همه هستیم تا بتوانیم شرایط مناسبی را برای مردم فراهم کنیم.
وی گفت: در زلزله سال 96 در مجموع به 125 هزار واحد شامل 104 هزار واحد مسکونی، 14 هزار واحد اقتصادی بخش کشاورزی و هفت هزار واحد اقتصادی بخش صنعتی خسارت وارد شد.
وی اظهار داشت: از 67 هزار واحد مسکونی که باید تعمیر می‌شد تا کنون کار 64 هزار واحد به اتمام رسیده و از 37 هزار واحد احداثی نیز تاکنون حدود 25 هزار واحد به اتمام رسیده و مابقی سه هزار و 500 واحد نیز بالای 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
او اضافه کرد: همچنین از هفت هزار واحد اقتصادی نیز 50 درصد رو به اتمام است و از 14 هزار واحد بخش کشاورزی نیز 11 هزار به اتمام رسیده است.
استاندار کرمانشاه در ادامه سخنان خود با بیان اینکه زلزله حدود پنج هزار میلیارد تومان خسارت به استان زد، گفت: بازسازی مناطق زلزله زده 10 هزار و 500 میلیارد تومان برای دولت بار مالی دارد.
بازوند همچنین افزود: زلزله یک هزار و 241 میلیارد تومان خسارت به زیرساخت‌ها خسارت وارد کرد که دولت تاکنون 800 میلیارد تومان به حوزه زیرساخت‌ها اختصاص داده و خیرین نیز 200 میلیارد تومان برای ساخت مدرسه و خانه بهداشت و سایر بخش‌ها هزینه کرده‌اند.
به گفته او، خیرین ساخت حدود 130 مدرسه و 80 خانه بهداشت را در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه تقبل کرده‌اند.

نظر شما