شناسهٔ خبر: 31812559 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: وزارت نیرو | لینک خبر

وزیر نیرو:

۸۲ پروژه آب‌شیرین‌کن در سطح کشور وجود دارد/ تامین سالانه ۱۵۵ میلیارد لیتر آب شرب و بهداشت مردم از آب‌شیرین‌کن‌ها

وزیر نیرو گفت: در حال حاضر تعداد ۸۲ پروژه آب‌شیرین‌کن در سطح کشور داریم که از این تعداد ۶۰ پروژه در حال بهره‌برداری و ۲۲ پروژه در حال ساخت است.

صاحب‌خبر -
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، "رضا اردکانیان" در جمع خبرنگاران افزود: این آب‌شیرین‌کن‌ها در سال، حجمی معادل ۱۵۵ میلیارد لیتر آب را برای مصرف شرب و بهداشت شهروندان فراهم می‌کنند.
وزیر نیرو همچنین از تامین آب شرب نوار یکصد کیلومتری جنوب کشور با استفاده از منابع آب شور دریا به عنوان برنامه دولت خبر داد.
وی با بیان اینکه باید الگوهای مصرف، هم در بخش خانگی هم سایر بخش‌ها اصلاح شود و در بحث ثبت تعرفه نیز می بایست به سمت اصلاح تعرفه‌ها برویم، افزود: هیچ توجیهی ندارد که فاصله بسیار وسیع بین قیمت تمام شده و قیمت تثبیتی یا تکلیفی وجود داشته باشد و به بخش پرمصرف جامعه یارانه قابل توجهی را پرداخت کنیم.
اردکانیان با اشاره به اینکه کلیه طرح‌های نمک‌زدایی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم آغاز شده و بعضا به ثمر رسیده است، گفت: امروز ۲ طرح بزرگ در بوشهر و کنگان به ظرفیت ۲۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب در شبانه روز در حال بهره‌برداری است.
وی اظهار کرد: امروز همچنین شش طرح در این زمینه کلنگ‌زنی شد که با توسعه یکی از این طرح‌ها افزون بر 115 هزار مترمکعب در شبانه روز به رقم ۲۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب قبل اضافه و عدد قابل توجهی آب شیرین حاصل خواهد شد که حدود ۴۵ درصد جمعیت استان را تحت پوشش قرار می‌دهد.
وزیر نیرو تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۸۲ پروژه آب‌شیرین‌کن در سطح کشور داریم که از این تعداد ۶۰ پروژه در حال بهره‌برداری و ۲۲ پروژه در حال ساخت است. این آب شیرین‌کن‌ها در سال، حجمی معادل ۱۵۵ میلیارد لیتر آب را برای مصرف شرب و بهداشت شهروندان فراهم می‌کند.
اردکانیان با اشاره به اینکه استان بوشهر از استان‌هایی است که از یک طرف دسترسی به دریا دارد و از طرفی در ارتباط با منابع آب شیرین، سطحی و زیرزمینی دچار مشکلاتی است، افزود: در عین حال که پروژه‌های بزرگ سدسازی در شهرهای مختلف استان با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در حال اجراست، اما این موضوع مانع نشده تا توجه به شیرین کردن آب دریا نداشته باشیم.
وی ادامه داد: علاوه بر دو پروژه در دست بهره‌برداری آب‌شیرین‌کن در بوشهر و کنگان که ظرفیتی بالغ بر ۲۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب در شبانه روز را دارا هستند، شش پروژه دیگر هم در حال ساخت است و عملیات اجرایی سه پروژه از آنها جمعا با ظرفیتی معادل ۵۰ هزار متر مکعب در شبانه روز در سفر امروز به استان در شهرهای بوشهر، سعدآباد و تنگستان آغاز شد.
وزیر نیرو با بیان اینکه امیدواریم مجموعه این طرح‌ها که از سال ۱۳۹۲ آغاز شده است تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری برسد، عنوان کرد: تعدادی از این طرح‌ها در فصل تابستان ۹۸ وارد مدار شده و حدود ۴۵ درصد از جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری استان بوشهر تحت پوشش خدمات آب‌شیرین‌کن‌ها قرار خواهند گرفت.
وی ادامه داد: امروز علاوه بر این سه طرح آب‌شیرین‌کن که عملیات اجرایی آن آغاز شد و مجموعه اعتباری بالغ بر 180 میلیارد تومان برای آن اختصاص داده شده، شش پروژه صنعت برق شامل سه خط انتقال و سه پست فشار قوی هم کلنگ زنی شد که همه این پروژه‌ها تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری رسیده و دسترسی بهتر و مطمئن‌تر شهروندان استان بوشهر را به نعمت برق تضمین خواهند کرد.

نظر شما