شناسهٔ خبر: 31776190 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرنامه دانشجویان ایران | لینک خبر

تهدید امارات علیه عربستان و کویت

درپی انتشار خبری در خبرگزاری تسنیم در خصوص «پیام قطر به کویت: حل اختلافات با عربستان بدون حضور امارات»، سران امارات به طور سربسته عربستان و کویت را تهدید کردند.

صاحب‌خبر -

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران» به نقل از تسنیم، روزنامه الخلیج آنلاین در گزارشی نوشت: درپی انتشار خبری در خبرگزاری تسنیم، دیپلماسی امارات دچار "تنش و بی پروایی و عدم کنترل اظهارات" و موضعگیری ها شد. خبرگزاری تسنیم در خبر خود آورده بود که قطر از طریق میانجیگر کویتی نامه ای برای عربستان ارسال کرده و در آن خواهان حل وفصل اختلاف با ریاض به طور دو جانبه و بدون در نظر گرفتن امارات شده است.

بعد از گذشت دقایقی از انتشار این خبر، امارات در صدر هرم دستگاه دیپلماتیک خود دچار سراسیمگی و دستپاچگی شد. این وضعیت خود را در واکنش انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجی امارات نشان داد. قرقاش به طرز عجیب و غیرمعمولی لینک مقاله ای از حبیب الصایغ در روزنامه "الخلیج" امارات درباره این موضوع را منتشر کرد.

این مقاله الصایغ که انتشار لینک آن از طرف قرقاش به منزله تایید محتوای آن بود و در یک روزنامه وابسته به مسئولان ابوظبی منتشر شد، حاوی تهدید سربسته علیه کشور کویت بود.

این مقاله همچنین صریحا به کویت درخصوص لزوم عدم میانجیگری برای هرگونه حل بحران بین کشورهای عرب خلیج فارس - که امارات از آن مستثنی باشد یا رکن اصلی آن نباشد- هشدار داد.

کشور قطر با کشورهای امارات، عربستان و بحرین و مصر دچار بحران شده است. آنها قطر را به حمایت از تروریسم تهدید می کنند و در مقابل قطر با رد این اتهام تاکید می کند که بر سر استقلال و حاکمیت خود سازش نمی کند.

حبیب الصایغ نویسنده مقاله روزنامه "الخلیج" به طور غیرمستقیم به کویت حمله و تاکید کرد که نباید سرپرستی توافقنامه آشتی بین قطر و عربستان را بدون حضور امارات برعهده بگیرد. او به طور تلویحی ماموریت یک میانجیگر برای پایان این بحران را به کویت گوشزد کرد و برای این کشور روشن کرد که چه کاری باید انجام دهد.

بر اساس این گزارش، جالب توجه است که برخورد امارات با خبر خبرگزاری تسنیم به شکل یک واقعیت مسلم بود ؛ باوجود اینکه آنها همواره درباره منابع رسانه ای ایران شک و تردید نشان می داده اند. برخی ناظران معتقدند که این واکنش امارات حاوی پیامی پیش دستانه برای جلوگیری از انجام چنین امری بود؛ یا اینکه اقدامی در پشت پرده برای پایان دادن بحران ریاض و دوحه در جریان است که به گوش ابوظبی رسیده است.

مقاله الصایغ و بازنشر آن از طرف قرقاش تنها واکنش در امارات نبود بلکه عبدالخالق عبدالله مشاور ولیعهد ابوظبی نیز در توییتر خود به خبر خبرگزاری تسنیمواکنش نشان داد و نگرانی خود را از حل بحران یاد شده به صورت انفرادی ابراز داشت.

روزنامه قطری الشرق نیز در گزارشی نوشت: بازنشر مقاله الصایغ توسط قرقاش بیانگر میزان ترس امارات از حل بحران بدون حضور این کشوراست.

این روزنامه بحران یاد شده را ساخته و پرداخته ابوظبی دانست و نوشت که ابوظبی با هک کردن خبرگزاری قطر بحران آفرینی کرد.

در همین حال، علی الهیل استاد علوم سیاسی قطر به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: قطری ها معتقدند که مشکلات آنها با سعودی‌ها بسیار کمتر از اختلافات آنها به طور مشخص با امارت ابوظبی و نه ضرورتا امارت های دیگر است.

وی تمایل احتمالی قطر برای حل و فصل یکجانبه بحران با عربستان را به علل متعددی در خصوص ماهیت روابط تاریخی و موقعیت جغرافیایی و منافع مشترک مرتبط دانست.

الهیل گفت: عربستان شاید این امر را بپذیرد؛ بویژه که سیگنال های مثبتی در گذشته به قطر فرستاد اما قطر با آن مقابله به مثل نکرد. محمد بن سلمان درجریان کنفرانس دافوس صحرا از اقتصاد قطر در سال 2030 و بعد از آن سخن گفت.

برچسب‌ها:

نظر شما