شناسهٔ خبر: 31771828 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرگزاری صدا و سیما | لینک خبر

فرانس24: حمله تروريستي در نیوزلند بی سابقه بوده است

صاحب‌خبر -
به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري صدا و سيما به نقل از فرانس 24؛ حملات تروریستی روز جمعه به دو مسجد در نیوزلند، در این کشور بی سابقه بوده است.
بر اساس اين گزارش آمار تلفات حمله به دو مسجد در نیوزلند افزایش یافت و به چهل و نه نفر رسید. یک نفر در این رابطه به اتهام قتل دستگیر شد. سه نفر دیگر نیز بازداشت شده اند. پیش از حمله تصاویری نژادپرستانه در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود.
گزارشگر فرانس 24 افزود: این بدترین حمله ای بود که نیوزلند تا به امروز به خود دیده است. زخمیان به بیمارستان منتقل شدند. نیوزلند هدف یک حمله تروریستی قرار گرفت. یکی از این حملات در شهر کرایست‌چرچ واقع در مرکز کشور رخ داد. بنا بر گزارش ها فردی همزمان با برگزاری نماز جمعه و در حالی که مسجد مجیدالنور مملو از جمعیت بود، وارد این مسجد شد.
یکی از شاهدان عینی گفت: من دیدم که شخصی وارد مسجدی شد که من در آن بودم. من افرادی را دیدم که غرق در خون بودند و ناله می کردند. در این لحظه متوجه شدم که قضیه واقعا جدی است.
یک شاهد ديگر هم گفت: در مسجد حدود یک صد و پنجاه نفر حضور داشتند. من صدای شلیک اسلحه شنیدم و دویدم. عده زیادی روز زمین افتاده بودند. من به پشت مسجد فرار کردم و نشستم. بعد با پلیس تماس گرفتم.
گزارشگر ادامه داد: حدود چهل نفر در این حمله کشته شدند. پنج کیلومتر دورتر از این مسجد در حومه شهر لینوود دومین تیراندازی رخ داد. در این حمله نیز عده زیادی کشته شدند. پلیس در فضایی ملتهب شهر کریست چرچ را محاصره کرد.
به گفته مقامات رسمی عده زیادی دست کم سه مرد و یک زن دستگیر شده اند.
پلیس این حمله را حمله ای برنامه ریزی شده توصیف کرده است. دو خودروی بمب گذاری شده نیز توسط پلیس کشف و مواد منفجره داخل آن خنثی شد.
فرانس بیست و چهار بخشی از سخنان مایک بوش رئیس پلیس نیوزلند را پخش کرد. وی گفت: ما در خودروها مواد منفجره کشف کردیم. پلیس این مواد منفجره را خنثی کرد. در حال بررسی چگونگی این حمله هستیم.
نخست وزیر در برنامه ای که به صورت زنده از تلویزیون دولتی نیوزلند پخش می شد، تروریستی بودن این حمله را تایید کرد. 
گزارشگر افزود: چند ساعت پس از حمله ای که در نیوزلند مسلمانان را هدف قرار داد، کشورهای متعددی این حمله را محکوم کردند.

نظر شما