شناسهٔ خبر: 31766959 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: العالم | لینک خبر

واکنش کشورهای عربی به حمله تروریستی نیوزیلند

بسیاری از سران کشورهای عربی حمله تروریستی به دو مسجد در شهر کرایست چرچ شهر نیوزیلند را محکوم کردند که به جان باختن ۴۹ نفر و زخمی شدن دهها نفر دیگر منجر شد.

صاحب‌خبر -

العالم- آسیا

به نقل از رسانه های عرب زبان، وزارت خارجه قطر حمله نیوزیلند را به شدیدترین لحن محکوم و به خانواده قربانیان تسلیت و برای زخمی ها شفا مسالت کرد.

در بیانیه وزارت خارجه قطر آمده است: ما حمله تروریستی پلید به دو مسجد در نیوزیلند را به شدت محکوم و برای شهدا رحمت و برای بازماندگان صبر و شکیبایی و برای زخمی ها شفای عاجل از خداوند مسالت می کنیم.

وزارت خارجه عراق امروز جمعه با صدور بیانیه ای حملات تروریستی به دو مسجد نیوزیلند را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: این حادثه ثابت می کند که همه کشورهای دنیا از خطر تروریسم در امان نیستند.

احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت که این وزارتخانه جزئیات حمله تروریستی دردناک در دو مسجد نیوزیلند را دنبال می کند و ما شدیدا این جنایت را محکوم و بر حمایت خود از ملت نیوزیلند تاکید می کنیم.

وی بر ضرورت یکپارچه شدن تلاش‌ها برای نابودی تروریسم تاکید کرد.

دولت اردن نیز این "کشتار تروریستی" در نیوزیلند را محکوم کرد و "جمانه غنیمات" وزیر مشاور در امور اطلاع رسانی و سخنگوی دولت اردن بر موضع کشورش در رد تروریسم و حمله به انسان های عادی و محل های عبادی و حمله ظالمانه و مکرر به بی گناهان تاکید کرد و این حملات را پلیدترین چهره تروریسم توصیف کرد.

وی تاکید کرد: این اقدامات پلید تروریستی نیازمند آن است که برای مبارزه امنیتی و فکری با تروریسم با اشکال مختلف آن براساس یک روش مشارکتی بین المللی عمل شود.

یک منبع در وزارت خارجه عربستان نیز حمله تروریستی نیوزیلند را به شدیدترین لحن محکوم کرد و گفت: عربستان تروریسم را به همه اشکال و صورت و از هر منبعی محکوم می کند. تروریسم دین و میهن نمی شناسد.

وزارت خارجه امارات نیز بر همبستگی کامل خود با کشور نیوزیلند برای مقابله با افراط گرایی و تروریسم و حمایت از آن در قبال همه اقدامات برای حفظ امنیت و سلامت شهروندانش تاکید کرد و به خانواده های قربانیان تسلیت گفت.

دولت امارات بر موضع ثابت خود در رد هر شکلی از تروریسم تاکید کرد.

دولت مصر نیز به نوبه خود حمله تروریستی در نیوزیلند را به شدیدترین لحن محکوم کرد و برحمایت خود از این کشور و همه خانواده های قربانیان تاکید کرد.

دولت مصر این اقدام تروریستی را مغایر با همه مبانی انسانی دانست و گفت: این اقدام بار دیگر لزوم افزایش تلاش های بین المللی برای مبارزه با تروریسم و مقابله با اشکال خشونت و افراط گرایی را گوشزد می کند.

احمد الطیب شیخ الازهر هم در بیانیه ای اعلام کرد: این حمله تروریستی نشانه خطرناکی از نتایج وخیمی است که می تواند افزایش گفتمان نفرت انگیزی و بیگانه ستیزی و گسترش پدیده اسلام هراسی در بسیاری از کشورهای اروپایی وحتی کشورهای مشهور به همزیستی قوی ساکن آنها، به همراه داشته باشد.

وزارت خارجه بحرین نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: منامه این اقدام بزدلانه تروریستی را که مغایر با همه اصول دینی و ارزش های اخلاقی و انسانی است، به شدت محکوم می کند.

دولت بحرین بر همبستگی خود با نیوزیلند در تلاش برای مبارزه با تروریسم و حفظ امنیتی و سلامت شهروندانش و موضع بحرین در مخالفت با خشونت و افراط گرایی و تروریسم تاکید کرد.

تسنیم

نظر شما