شناسهٔ خبر: 31759161 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: العالم | لینک خبر

مخالفت پارلمان انگلیس با برگزاری مجدد رفراندوم

پارلمان انگلیس با برگزاری رفراندوم دوباره برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا(برگزیت) مخالفت کرد.

صاحب‌خبر -

العالم - اروپا

نمایندگان مجلس انگلیس امروز پنجشنبه با برگزاری همه‌پرسی مجدد در خصوص برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) مخالفت کردند.

پارلمان انگلیس روز گذشته (چهارشنبه) هم به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق با این اتحادیه رأی منفی داد. رأی‌گیری روز چهارشنبه یک روز بعد از آن بود که پارلمان، توافق دولت «ترزا می» با اتحادیه اروپا برای خروج را رد کرده بود.

واژه «برگزیت» کوتاه شده عبارت انگلیسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است. در واقع فرآیند برگزیت، خارج شدن بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) از اتحادیه‌ایست که قواعد تجاری، سیاسی و قضایی کشورهای عضو را رقم می‌زند. بریتانیا اولین کشور در این اتحادیه است که قصد خروج از آن را دارد، از این رو فرآیند خروجش با پیچیدگی‌هایی مواجه شده است.

همه‌پرسی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا روز ۲۳ ژوئن ۲۰۱۶ (مصادف با سوم تیر ۱۳۹۵) برگزار شد و در آن مجموعاً ۵۱.۹ درصد از رأی‌دهندگان به خروج از این اتحادیه رأی داد.

چند ماه بعد از همه‌پرسی برگزیت، مذاکراتی از ۲۹ مارس سال ۲۰۱۷ (نهم فروردین ۱۳۹۶) برای به جریان انداختن «ماده ۵۰ معاهده لیسبون» که قواعد خروج یک عضو اتحادیه اروپا را تعیین می‌کند، آغاز شد.

نظر شما