شناسهٔ خبر: 31171590 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی:

پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی از ثبت اختراعات حمایت می‌کند

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه یکی از خدماتی که در پارک علم و فناوری استان ارائه می‌شود حمایت از ثبت اختراعات است گفت: پیش از سال ۱۳۹۵ مرجعیت استعلام ثبت اختراع در آذربایجان‌غربی وجود نداشت و مخترعان مجبور بودند برای ثبت اختراعات خود به استان‌های همجوار یا به تهران سفر کنند.

صاحب‌خبر -

حسن حیدری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به اینکه یکی از خدماتی که در پارک علم و فناوری استان ارائه می‌شود حمایت از ثبت اختراعات است اظهار کرد: پیش از سال ۱۳۹۵ مرجعیت استعلام ثبت اختراع در آذربایجان‌غربی وجود نداشت و مخترعان مجبور بودند برای ثبت اختراعات خود به استان‌های همجوار یا به تهران سفر کنند.

وی افزود: اما از سال ۱۳۹۵ مرجعیت استعلام ثبت اختراعات نیز به پارک علم و فناوری این استان واگذار شد که این امر کار مخترعان را تسهیل کرد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی گفت: در سال 1395 تعداد مراجعین ثبت اختراع به پارک علم و فناوری ۱۵ مورد بوده و در سال گذشته به ۵۵ اختراع رسید و تا بهمن ماه امسال نیز ۶۲ درخواست ثبت اختراع به پارک ارجاع شد که این آمار نشان از رشد ثبت اختراعات در استان را دارد.

وی تصریح کرد: پارک علم و فناوری آذربایجان ‌غربی علاوه بر حضور فعال در نمایشگاه‌های داخلی، در نمایشگاه‌های خارجی در کشورهایی نظیر ارمنستان، ترکیه و عراق نیز حضور پیدا کرده‌ است.

حیدری افزود: شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری بابت حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و داخلی هیچ هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کنند و حتی برخی هزینه‌ها مانند هزینه ایاب و ذهاب آنها نیز تا ۵۰ درصد از طریق پارک علم و فناوری پرداخت می‌شود.

‌رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی با اشاره به رشد ۱۸۸ درصدی حمایت پارک از شرکت‌های مستقر، بیان کرد: تعداد ۲۴ شرکت دانش‌بنیان در استان وجود دارد که نیمی از آنها در پارک علم و فناوری مستقر هستند و دو شرکت نیز جزو شرکت‌های خروجی موفق پارک بوده‌ است.

وی تصریح کرد بیش از ۹۰ واحد فناور نیز در پارک علم و فناوری استان مستقر است که اگر با سال 1393 مقایسه کنیم تعداد شرکت‌ها ۲۳۰ درصد رشد داشته است.

حیدری اظهار کرد: از دیگر خدمات پارک علم و فناوری ارائه برخی مشاوره‌‌های رایگان بازاریابی به شرکت‌ها برای حل مشکلات فروش است که بتوانند محصولات خود را به راحتی به فروش برسانند و تمامی شرکت‌ها می‌توانند بدون پرداخت هزینه از خدمات مشاوره بازاریابی استفاده کنند و همچنین خدمات مشاوره حقوقی که جزو خدمات گران قیمت است، به صورت رایگان در پارک علم و فناوری به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌شود.

وی گفت: امسال با حضور معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، بهره‌برداری از سه هزار و ۵۰۰ متر فضای فیزیکی سرپوشیده در پارک آغاز شده و کار احداث هشت هزار متر مربع دیگر نیز در دستور کار قرار دارد که امید است در هفته دولت سال 1398 مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان‌غربی تصریح کرد: همچنین طی سه ساله گذشته ۱۱ هزار متر مربع فضا برای استقرار واحدهای فناور ایجاد شده و بخشی از فضای فیزیکی سازمان فنی و حرفه‌ای، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ارومیه نیز در اختیار پارک علم و فناوری قرار دارد.

وی گفت: از سال ۱۳۹۶ تاکنون، پارک علم و فناوری استان، 18 رویداد شتاب آذربایجان را در سطح استان برگزار کرده که در هر رویداد، ایده‌های برتر برای ورود به مراکز دانش‌بنیان از سوی داوران و کارشناسان پارک برگزیده شده‌اند.

انتهای پیام/61030/ن

برچسب‌ها:

نظر شما