شناسهٔ خبر: 31171545 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

نفت در آستانه ۶۴ دلاری شدن

امیدواری ها به پیشرفت مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین و تقویت چشم انداز اقتصاد جهانی موجب شد تا قیمت نفت روز پنجشنبه افزایش یابد. آمارهای مثبت منتشر شده از میزان واردات نفت چین نیز در رشد قیمت ها موثر بود.

صاحب‌خبر - قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با ۲۶ سنت معادل نیم درصد افزایش به ۵۴ دلار و ۱۶ سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز امروز با ۳۷ سنت معادل ۰.۶ درصد رشد به ۶۳ دلار و ۹۸ سنت رسید.

خوش بینی‌ها نسبت به احتمال دستیابی آمریکا و چین به یک توافق تجاری به این دلیل ایجاد شده که ترامپ از پیشرفت «خیلی خوب» مذاکرات خبر داده است.

آلفونسو اسپارزا، تحلیلگر بازار نفت در موسسه اوآندا در این باره گفت: «آتش بس ۹۰ روزه که در ماه دسامبر اعلام شد، روز اول ماه مارس به اتمام می‌رسد، اما با توجه به پیشرفت در مذاکرات احتمال تمدید آتش بس وجود دارد و به همین دلیل این خوش بینی ایجاد شده که رهبران دو کشور ممکن است اواخر ماه جاری میلادی با هم دیدار کنند.»

آمار‌های مثبت از تجارت چین نیز در رشد قیمت‌ها موثر بود. میزان واردات نفت خام چین در ماه ژانویه ۴.۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشت و به طور متوسط به ۱۰.۰۳ میلیون بشکه در روز رسید. این سومین ماه متوالی است که واردات نفت چین از ۱۰ میلیون بشکه فراتر می‌رود.

اما در عین حال، افزایش حجم ذخایر نفتی امریکا موجب شد تا قیمت‌ها بیش از این بالاتر نرود. آمار‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد که میزان ذخایر نفت خام این کشور در هفته گذشته به بالاترین رقم از نوامبر ۲۰۱۷ رسیده، زیرا پالایشگاه‌ها فعالیت خود را به کمترین حد از اکتبر ۲۰۱۷ رسانده اند.

نظر شما