شناسهٔ خبر: 31171533 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه دنیای اقتصاد | لینک خبر

اردوغان برای احیای تمامیت ارضی سوریه شرط گذاشت

ایرنا : رئیس جمهوری ترکیه در دیدار دوجانبه با همتای روسی خود در سوچی، احیای تمامیت ارضی سوریه را مشروط به خروج نیروهای کُرد از منبج و شرق رودخانه فرات خواند.

صاحب‌خبر -

شبکه تلویزیونی روسی ان.تی.وی نوشت، رجب طیب اردوغان روز پنجشنبه در حاشیه نشست سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در سوچی در دیدار دوجانبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه این شرط را مطرح کرد.

اردوغان خاطرنشان کرد: شرط برای احیای تمامیت ارضی سوریه، خروج شبه نظامیان کرد از شهر منبج و مناطق شرق رودخانه فرات است.

وی تصریح کرد: تمامیت ارضی سوریه بدون خروج شبه نظامیان کرد از منبج و اراضی شرق فرات ممکن نیست.

اردوغان همچنین خروج نیروهای آمریکایی از سوریه که ترامپ وعده آن را داده است، آزمونی بزرگ خواند.

گفتنی است، گفت وگوی دوجانبه سران روسیه و ترکیه در حالی برگزار شد که مشکلاتی در ترجمه همزمان این نشست بوجود آمد و اردوغان نیز با پنج دقیقه تاخیر خود را به محل دیدار با پوتین رساند.

شهر کرد نشین منبج در شمال سوریه از سال ۲۰۱۶ به این سو که از دست گروه تروریستی داعش خارج شد با حمایت آمریکا در اختیار کردهای شمال سوریه قرار گرفت تا اینکه آمریکا آهنگ خارج شدن از سوریه را با توجه به بر باد رفتن نقشه های خود در سوریه نواخت.

خروج آمریکا از سوریه، راه را برای اقدامات نظامی ترکیه که پیشتر اعلام کرده بود از سوی کردهای شمال سوریه با اقدامات تحریک آمیز مواجه است، باز کرد.

همسایه شمالی سوریه که به شدت نگران تحرکات کردها در همسایگی خود و اوضاع ادلب است، از دیرباز اعلام کرده که برای سامان دادن به اوضاع و مقابله با یگان های کرد مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) در شمال سوریه باکی ندارد که از قدرت نظامی بهره ببرد.

بازگشت کردها به دامن دولت مرکزی باعث شده که ترکیه خود را در صورت هر حرکتی در قبال این شهر در مقابل ایران، روسیه و دولت قانونی سوریه ببیند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پیشتر با بیان اینکه این شرایط با ثبات نیست و امکان تغییر وضعیت در منبج وجود دارد، بارها تلاش کرده موافقت روسیه را برای اقدام در این خصوص جلب کند.

ضمن اینکه بخش های دیگری از سوریه نیز تحت تاثیر خروج آمریکا قرار خواهند گرفت که می توان در همین زمینه به شرق فرات اشاره کرد با این وجود هنوز مشخص نیست آمریکایی ها تا چه اندازه به ادعای خود برای خروج از سوریه جامع عمل بپوشانند چرا که ۱۸ سال است که پی در پی آهنگ خروج از افغانستان سر می دهند اتفاقی که هنوز به واقعیت تبدیل نشده است.

 

نظر شما