شناسهٔ خبر: 31171401 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

شرکت ایرباس با انتشار بیانه ای اعلام کرد:

تولید بزرگترین هواپیمای مسافربری قرن متوقف خواهد شد

شرکت هواپیماسازی ایرباس اعلام کرده است که قصد دارد ساخت هواپیمای پهن‌پیکر A۳۸۰، بزرگترین هواپیمای جهان را بعد از حدود ۱۴ سال متوقف کند.

صاحب‌خبر -

تولید بزرگترین هواپیمای مسافربری قرن متوقف خواهد شد

به گزارش پارسینه، ایرباس اعلام کرد تولید هواپیمای پهن‌پیکر «آ۳۸۰» سوپرجامبو، بزرگ‌ترین هواپیمای مسافربری جهان، را متوقف می‌کند. ایرباس در بیانیه‌ای گفته است واپسین هواپیمای ۳۸۰ در سال ۲۰۲۱ به دست مشتریان خواهد رسید و پس از آن خط تولید این هواپیمای غول‌پیکر باز‌می‌ایستد.هواپیمایی امارات، بزرگ‌ترین خریدار آ۳۸۰ نیز تصمیم گرفته شمار هواپیماهایی که سفارش داده را کاهش داده و مجموعا ۷۰ هواپیما از مدل‌های کوچک‌تر ۳۵۰ و ۳۳۰ نئو، سفارش دهد.

بزرگترین هواپیمای جهان با دو طبقه و ظرفیت حمل ۵۴۴ نفر در حالت چینش استاندارد، برای رقابت با بوئینگ ۷۴۷ به میدان آمد، اما نتوانست موفقیت چندانی کسب کند، چون اکثر خطوط هوایی سفارش‌های خود را روی هواپیما‌های کوچکتر متمرکز کردند.ایرباس گفته است که در هفته‌های آینده با اتحادیه‌های کارگری وارد مذاکره خواهد شد تا درباره بیش از سه‌هزار شغلی که به دلیل تصمیم به توقف تولید A. ۳۸۰ به خطر می‌افتد تصمیم‌گیری کنند.تا زمان توقف کامل ساخت این هواپیمای پهن‌پیکر، ایرباس ۱۷ فروند هواپیمای A. ۳۸۰دیگر تولید خواهد کرد که از این تعداد ۱۴ هواپیما به سفارش خطوط هوایی امارات خواهد بود.
 
امارات که پیشتر تعداد بیشتری از این نوع هواپیما را سفارش داده بود تصمیم گرفته است که سفارش تازه‌ای شامل ۴۰ هواپیمای A. ۳۳۰ و ۳۰ فروند هواپیمای A. ۳۸۰ را جایگزین قبلی کند.خطوط هوایی امارات ناوگان هوایی خود را در عرصه جهانی با هواپیما‌های ایرباس A. ۳۸۰ و بوئینگ ۷۷۷ شکل داده است و حدود صد فروند از بزرگترین هواپیمای پهن‌پیکر جهان را در اختیار دارد.بعد از اعلام تصمیم ایرباس، شیخ احمد بن سعید آل مکتوم، رئیس خطوط هوایی امارات گفت که این شرکت از همان ابتدای تولد A. ۳۸۰ از طرفداران پروپاقرص این هواپیما بوده است.

او از تصمیم ایرباس برای توقف تولید آن ابراز ناامیدی کرد، اما گفت که امارات "واقعیت موجود را می‌پذیرد. "بنا بر اعلام خطوط هوایی امارات، هوایپما‌های A. ۳۸۰ تا دهه ۲۰۳۰ میلادی همچنان به عنوان یکی از مهمترین بخش‌های ناوگان این شرکت فعال خواهند بود.

نظر شما