شناسهٔ خبر: 31171301 - سرویس گوناگون
نسخه قابل چاپ منبع: سرپوش | لینک خبر

طنز/ حضور قریب‌الوقوع رامبد در مجلس

صاحب‌خبر -

با یک سرچ سرانگشتی در اینترنت، می‌بینید هزینه اداره هر دقیقه از جلسات علنی مجلس بین ۲۲ تا ۳۰۰ میلیون تومان برآورد شده. حالا با توجه به لزومِ کاهش هزینه‌ها در حاکمیت کشور، می‌خواهیم چند راهکار به مجلسی‌ها پیشنهاد دهیم.

 

یکی از معضلات نمایندگان موقع سخنرانی، کم آوردن وقت است. ما به این کار نداریم که یک نماینده وقتی نمی‌تواند مدت زمان سخنرانی‌‌اش را با حرف‌هایی که باید بزند، تنظیم کند، چطور می‌خواهد متناسب با محدودیتِ منابع، دست به وضع قوانین کشور بزند. مسأله اینجاست که اکثر وقت سخنرانی نمایندگان محترم به خواندن شعر می‌گذرد، یعنی همان چند دقیقه مشاعره دو نماینده که فیلمش چند وقت قبل در شبکه‌های اجتماعی پخش شد، معادل ۳۰۰-۲۰۰ میلیون هزینه داشت. برای همین پیشنهاد می‌کنیم، آقای لاریجانی، جمعه‌ها یک فوق برنامه مشاعره بگذارد تا نمایندگان هر شعری دارند آنجا بخوانند تا وقت جلسه علنی هدر نرود.

 

نکته دیگر اینکه، نمایندگان محترم صبح به صبح می‌روند تقویم را چک می‌کنند و هر مناسبتی که باشد، پنج دقیقه (معادل دویست میلیون تومان) اول سخنرانی‌شان تبریک و تسلیت می‌گویند یا گرامی‌ می‌دارند. لذا به آقای لاریجانی پیشنهاد می‌کنیم، اول جلسه مثل برنامه «تقویم تاریخ» تمام مناسبت‌ها را اعلام کنند و بگویند از طرف کل نمایندگان این مناسبت را گرامی‌ می‌دارند. ما هم قول می‌دهیم هرکس خواست برود پشت تریبون، توی دلمان آن گرامیداشت را به یاد بیاوریم.

 

فارغ از تمام این صحبت‌ها، خوشبختانه نمایندگان ما خیلی شیطون و قبراقند ولی این شیطنت‌ها با محاسبه هزینه جلسات علنی گران در می‌آید. مثلاً این هفته قبل عکسی منتشر شد که یک نماینده می‌رود وسط سخنرانی، کلاه محلی‌اش را روی سر نماینده دیگر که پشت تریبون است می‌گذارد، که همین کلاه گذاشتن سر همدیگر راحت ۱۵۰-۱۰۰ میلیون آب می‌خورد. با این شرایط پیشنهاد می‌کنیم، آقای لاریجانی هر یکی دو ساعت، زنگ تفریح بگذارد تا بچه‌ها بروند تغذیه‌ و گلابی‌شان را بخورند، آبی به صورت‌شان بزنند، باهم بازی کنند تا سرِ حال و شاداب به صحن مجلس برگردند و کسی خدایی نکرده روی مبل خوابش نبرد. حتی می‌توان از ظرفیت‌های برنامه خندوانه و رامبد در مجلس استفاده کرد تا از نشاطِ نمایندگان به‌صورت هدفمند استفاده شود. به‌عنوان مثال نمایندگان می‌توانند در صورت مخالفت با یک طرح، جای «دو دو» گفتن، بیایند شعر معروف «دو وَ دو وَ دو و دو! بوم بوم بوم بوم!» را بخوانند تا هم انرژی‌شان تخلیه شود هم مخالفت‌شان را ابراز کنند. در انتهای جلسه هم رامبد بگوید «مردم ایران ما شما رو خیلی دوست داریم! ما خیلی با حالیم!» و نمایندگان یک صدا جواب بدهند «خیــــلی!» تا خیال‌مان راحت شود که نمایندگان‌ با حال‌مان، چقدر دوستمان دارند.

 

شهاب پاک‌نگر

 

نظر شما