شناسهٔ خبر: 31171153 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

واکنش روحانی به نشست ورشو: در حال توطئه برای منطقه هستند

رئیس‌جمهور در دیدار رئیس‌جمهور ترکیه ضمن واکنش به نشست ورشو گفت: عده‌ای که خود حامی تروریست‌ها هستند در ورشو در حال توطئه علیه منطقه هستند.

صاحب‌خبر -

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، روز پنج‌شنبه در دیدار دوجانبه با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در حاشیه نشست سه‌جانبه سوچی، تروریسم را از مهمترین معضلات منطقه عنوان کرد و گفت: مبارزه با تروریسم نیازمند همکاری همگانی است.

 

وی با بیان اینکه ایران و ترکیه در مبارزه با تروریسم اراده و همکاری مشترک دارند، گفت: متأسفانه گروه‌های تروریستی منطقه سال‌هاست که از سوی قدرت‌های خارجی و به‌ویژه آمریکا حمایت می‌شوند.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به روابط دو کشور ایران و ترکیه، با بیان اینکه بسیاری از توافقات دوجانبه  درحال اجراست، گفت: امیدواریم موانع اجرای سایر توافقات نیز برطرف و به‌سرعت اجرایی شوند.

روحانی همکاری‌های تجاری دو کشور به‌ویژه ارتباط بخش‌های خصوصی ایران و ترکیه را خوب توصیف کرد و افزود: توسعه مبادلات بانکی لازمه توسعه این روابط است.

وی با اعلام آمادگی برای توسعه همکاری‌ها در حوزه انرژی و تأمین نیازهای نفت و گاز ترکیه، اظهار داشت: ضروری است که مسئولان کمیسیون مشترک همکاری‌ها با تماس بیشتر روند اجرای توافقات را شتاب دهند.

رئیس‌جمهور در این دیدار همچنین بر ضرورت توسعه روابط و همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل‌ونقل و صنعت تأکید کرد.

روحانی با اشاره به برگزاری نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در سوچی درمورد سوریه، خاطرنشان کرد: در شرایطی که امروز ما به‌اتفاق روسیه در سوچی گام جدیدی برای تحکیم ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم در سوریه برمی‌داریم، عده‌ای که خود حامی تروریست‌ها هستند در ورشو در حال توطئه علیه منطقه هستند.

وی همچنین از ابراز همدردی و تسلیت رئیس‌جمهور ترکیه به‌مناسبت حادثه تروریستی زاهدان تشکر کرد.

** اردوغان: ترکیه از سازوکار SPV اروپا برای همکاری تجاری با ایران استقبال می‌کند

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در این دیدار با ابراز اینکه ملت ترکیه نیز از تروریسم رنج برده است، تأکید کرد: به همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای با ایران علیه تروریسم ادامه می‌دهیم.

وی با اعلام اینکه "مصمم هستیم تمام توافقات را به‌سرعت اجرایی کنیم"، گفت: ترکیه از سازوکار SPV اروپا برای همکاری تجاری با ایران استقبال می‌کند و آماده همکاری در چارچوب آن و همچنین ایجاد مکانیسم مشابه دوجانبه است.

رئیس‌جمهور ترکیه تأکید کرد: همکاری چندجانبه با ایران در موضوعات مختلف دستاوردهای مثبتی داشته و ترکیه آماده است همکاری‌های چندجانبه با ایران را به سایر کشورهای منطقه گسترش دهد.

اردوغان در ابتدای این دیدار حادثه تروریستی روز گذشته در زاهدان علیه مرزبانان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را قویاً محکوم کرد و این حادثه تروریستی را از طرف دولت و ملت ترکیه تسلیت گفت.

وی همچنین  فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت، دولت و رهبر معظم انقلاب تبریک گفت.

انتهای پیام/*

نظر شما