شناسهٔ خبر: 31170803 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

ماموریت جدید ناسا اعلام شد / بررسی ۳۰۰ میلیون کهکشان در مسافت‌های مختلف

ناسا قصد دارد در جدیدترین ماموریت خود آغاز و تکامل جهان را مطالعه کند. این ماموریت بیش از ۳۰۰ میلیون کهکشان در مسافت‌های مختلف را بررسی می‌کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  ناسا جدیدترین ماموریت فضایی خود را اعلام کرد. این ماموریت (SPHEREx) نام گرفته است. این ماموریت دوساله برای مطالعه آغاز و تحول جهان انجام می‌شود تا مشخص شود چه میزان عناصر مشترک حیاتی در کهکشان راه شیری وجود دارد.

بیشتربخوانید: ناسا برای فتح مریخ چه برنامه‌ای دارد؟

برای این منظور فضاپیمای مذکور آسمان را با نور مادون قرمز رصد می‌کند تا جستجویی درباره مواد تشکیل دهنده حیات در کهکشان راه شیری انجام دهد و تا ۱۰ میلیارد سال قبل را بررسی کند. فناوری که برای ساخت SPHEREx به کار گرفته شده قبلا در ماهواره‌ها و فضاپیما‌های اسالی به مریخ استفاده شده است.

قرار است این فضاپیما در ۲۰۲۳ به آسمان پرتاب شود. به غیر از هزینه‌های پرتاب، ۲۴۲ میلیون دلار بودجه برای این ماموریت تعیین شده است.

ماموریت SPHEREx بیش از ۳۰۰ میلیون کهکشان در مسافت‌های مختلف را بررسی می‌کند و از سوی دیگر ۱۰۰ میلیون ستاره در کهکشان راه شیری را با دقت و جزئیات بیشتری مطالعه کند. این فضاپیما طی ماموریت هر ۶ ماه یک بار یک تحقیق در سراسر آسمان انجام می‌دهد و به این ترتیب تا پایان ماموریت تمام آسمان را بررسی کرده است.

SPHEREx هنگام انجام این ماموریت وجود مولکول‌های ارگانیک و آب در مناطق تولد ستارگان را بررسی می‌کند. این مناطق و دیسک‌های اطراف ستارگان به ایجاد سیارات جدید کمک می‌کنند و احتمالا به ایجاد اجزای حیات نیز کمک می‌کنند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

مطالعه آغاز و تکامل جهان ماموریت جدید ناسا 

نظر شما