شناسهٔ خبر: 31137495 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

کاهش صادرات از مرز شلمچه با اعمال قوانین جدید از سوی عراق

مدیر گمرک شلمچه گفت: اعمال قوانین جدید از سوی طرف عراقی موجب کاهش ۵۴ درصدی کالا از مرز شلمچه طی امسال شده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از آبادان ،محسن معماری مدیر گمرک شلمچه روز سه شنبه ممنوعیت ورود برخی از کالا‌ها به کشور عراق را از عمده مشکلات پیش روی صادرات در مرز شلمچه بیان کرد و گفت: قوانین جدید طرف عراقی، صادرات در مرز شلمچه را با مشکل مواجه کرده و موجب توقف بیش از ۱۰ روزه کامیون‌های حامل کالا به خصوص میوه و تره بار در این گذرگاه مرزی شده است.

وی وضع قوانین جدید در مرز شلمچه طبق مجوز (BV استانداردی که از کشور فرانسه تبعیت می‌کند) برای واردات کالا‌های ایرانی را مشکل ساز دانست و افزود:بر اساس استاندارد جدید، نمونه کالا قبل از وارد شدن به کشور عراق باید از سوی دولت مرکزی در بغداد تائید شود و این امر زمان طولانی را برای صادرکنندگان کالای در پی دارد.

مدیر گمرک شلمچه با اشاره به مصوبه ساماندهی مبادی زمینی و دریایی کشور در راستای تسهیل صادرات گفت: برای ساماندهی مبادی زمینی و دریایی کشور طبق ماده ۱۲ قانون امور گمرکی و ماده ۱۸ قانون حمل و نقل، نمایندگان تام الاختیار سازمان هایی، چون قرنطینه، دامپزشکی، استاندارد و حتی صرافی‌ها می‌بایست در مرز حضور یابند تا روند صادرات تسهیل شود.

معماری در ادامه افزود: در نشست بررسی مسائل و مشکلات توسعه صادرات از استاندار خوزستان و نیز فرماندار خرمشهر خواسته شد تا برای رفع مشکلات صادرات در مرز شلمچه چاره اندیشی کنند.

وی با اشاره به میزان صادرات در مرز شلمچه گفت: در ۱۰ ماهه گذشته ۶۲۰ هزار و ۵۸۱ تن کالا به ارزش ۲۰۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۱۹۰ دلار از مرز شلمچه صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۴ درصد کاهش دارد.

مدیر گمرک شلمچه میزان صادرات کالا از سایر گمرکات را ۱۱۰ هزار و ۲۲۸ تن عنوان کرد و افزود: این میزان کالا به ارزش ۶۲ میلیون و ۹۳۹ هزار و ۱۵۸ دلار از سایر گمرکات از طریق شلمچه به عراق صادر شده که کاهش ۶۲ درصدی را نشان می‌دهد.

معماری کاهش ۷۲ درصدی ترانزیت کالا از مرز شلمچه را یادآور شد و گفت: در این مدت ۲۲ هزار و ۷۱۹ تن به ارزش ۱۸ میلیون و ۸۵۱ هزار و ۳۶۲ دلار کالا صادر شده است که از لحاظ ارزشی ۷۲ درصد و از لحاظ وزنی ۵۷ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به تردد مسافری از مرز شلمچه افزود: از ابتدای سالجاری یک میلیون و پنج هزار و ۵۸۸ نفر مسافر ایرانی از مرز شلمچه تردد داشته اند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

معماری تردد کامیون‌ها در مرز شلمچه را ۳۴ هزار و ۲۱۸ دستگاه بیان کرد و گفت: در ۱۰ ماهه گذشته ۳۴ هزار و ۲۱۸ دستگاه کامیون حامل کالا با تناژ ۷۲۷ هزار و ۸۶۴ تن از گذرگاه مرزی شلمچه تردد داشته اند که در مقایسه با سال گذشته ۶۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در سال گذشته به طور متوسط روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ دستگاه کامیون حامل محصولاتی همچون تره بار، مواد غذایی و لبنی، مصالح ساختمانی از مرز شلمچه به عراق صادر می‌شد، ولی در سال جاری این تعداد روزانه به ۱۰۰ تا ۱۲۰ دستگاه کاهش یافته است.

انتهای پیام / د

کاهش صادرات از مرز شلمچه

برچسب‌ها:

نظر شما