شناسهٔ خبر: 31127195 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

سازمان فضایی منتشر کرد؛

تصویر ماهواره‌ای پوشش برف در کشور/ بیشترین بارش در خراسان رضوی

سازمان فضایی ایران وضعیت بارش برف در کشور را طی روزهای اخیر برمبنای تصاویر ماهواره ای اعلام کرد. برمبنای این اطلاعات، ۱۷۱ هزار کیلومترمربع از مساحت کشور، تحت پوشش برف قرار گرفته است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار مهر، پردازش تصاویر ماهواره های سنجش از دور از ۱۷ تا ۲۲ بهمن ماه جاری، سطوح پوشیده شده از برف را برای اکثر استانهای کشور نشان می‌دهد.

برمبنای این داده ها، حداقل سطوح پوشیده شده از برف مربوط به استان فارس با مساحتی حدود ۳۶۴ کیلومترمربع و حداکثر آن در استان های خراسان رضوی و آذربایجان غربی با مساحتی به ترتیب حدود ۳۶۳۷۲ و ۲۳۰۷۶ کیلومترمربع برآورد شده است.

بررسی ها نشان می دهد که در این تاریخ، ۲۴ استان کشور تحت تاثیر بارش برف قرار گرفته و مساحت محدوده پوشیده شده از برف برای این استان ها حدود ۱۷۱۷۷۵ کیلومتر مربع تخمین زده شده است.

تصاویر بالا پوشش برف در کشور را در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ساعت ۱۰:۴۳AM در ترکیب باندی با استفاده از تصاویر دریافت شده از ماهواره  TERRA نشان می دهد؛ دامنه رنگ سبز تا قرمز مربوط به درصد احتمال وجود برف است.

تصویر بالا نیز مربوط به پوشش ابر در سطح کل کشور برمبنای تصویر ماهواره ای TERRA سنجنده MODIS است که در ۲۲ بهمن ۹۷ ساعت ۱۱ صبح دریافت شده است.

طبق اعلام سازمان فضایی ایران، همزمانی پوشش ابر بر فراز مناطق پوشیده شده از برف، مانع تشخیص دقیق سطوح برفی می شود.

نظر شما