شناسهٔ خبر: 31111022 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فارس | لینک خبر

عبور دو ناو آمریکایی از دریای جنوب چین اعتراض پکن را در پی داشت

دو ناو جنگی آمریکا روز دوشنبه از آب‌های تحت مناقشه واقع در دریای جنوب چین عبور کردند و موجب اعتراض پکن شدند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دو کشتی نظامی آمریکایی در اطراف جزایر تحت حاکمیت چین واقع در دریای جنوب چین مشاهده شدند. یکی از مقامات آمریکایی گفت این حرکت احتمالا به‌منظور برانگیختن خشم «پکن» در اوج تنش‌های بین دو کشور انجام شده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، پکن و «واشنگتن» در جنگ تجاری به سر می‌برند و هردوطرف قصد دارند تا یکم ماه مارس، در خصوص وضع تعرفه بر روی واردات کالا از چین به آمریکا به توافقی دست پیدا کنند.

یک مقام آمریکایی که نمی‌خواست نامش فاش شود به رویترز گفت روز دوشنبه دو ناوشکن مجهز به موشک هدایت شونده از فاصله دوازده مایل دریایی جزیره مرجانی «میسچیف ریف» واقع در منطقه‌ای مورد مناقشه عبور کرده‌اند.

چین احداث پایگاه‌های نظامی در این نواحی را در راستای دفاع از خود می‌داند و آمریکا را به ایجاد تنش بیشتر در منطقه متهم می‌کند. همچنین آمریکا از خودمختاری تایوان حمایت می‌کند درحالی‌که پکن این جزیره را جزئی از خاک چین می‌داند.

«هوا چانیینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین به این حرکت آمریکا اعتراض کرده و اعلام کرد این دو کشتی نظامی بدون اجازه چین وارد این آ‌ب‌ها شده‌اند.

تنها در سال جدید میلادی ناوهای آمریکایی بارها حریم آبی چین را نقض کرده‌اند و این کار را اعتراضی به مخالفت پکن با قانون آزادی ناوبری در آب‌های استراتژیک می‌دانند.

انتهای پیام/

نظر شما