شناسهٔ خبر: 30754478 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرآنلاین | لینک خبر

بی‌سابقه‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ آمریکا

ابوالفتح: دمکراتها می‌خواهند ترامپ را به شکست بکشانند

امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل امریکا در گفت و گو با خبرآنلاین به بررسی دلایل طولانی شدن تعطیلی دولت در امریکا پرداخته است.

صاحب‌خبر -

محمد اکبری: چشم در برابر چشم. تعطیلی دولت امریکا به چیزی بیش تر از اختلاف در بودجه درخواستی ترامپ برای دیوار مرزی کشیده شده است. ابتدا خانم پلوسی رئیس مجلس نمایندگان سخنرانی سالانه ترامپ را به خاطر تعطیلی دولت به تعویق انداخت، ترامپ هم با لغو سفر پلوسی با او تلافی کرد. طولانی ترین مدت زمان تعطیلی دولت در امریکا با این وضعیت چشم انداز روشنی ندارد. هیچ کدام از طرفین قصد کوتاه آمدن ندارند. تعطیلی دولت فدرال و حقوق نگرفتن هزاران کارمند به کجا خواهد انجامید؟ آیا احتمال بروز اتفاقات بغرنج و هرج و مرج می تواند این وضعیت را به پایان برساند؟ خبرگزاری خبرآنلاین در این باره با امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل امریکا گفت و گو کرده است که در ادامه می خوانید:

ظاهرا اختلافات بین کاخ سفید و مجلس بیش از اختلاف در مورد بودجه دیوار مرزی به لجبازی بین ترامپ و خانم پلوسی رسیده است، دلیل نرسیدن دو طرف به توافق چیست؟

تعطیلی دولت در کل بیست و یک یا بیست و دوبار در آمریکا اتفاق افتاده است و این اتفاق زمانی می افتد که کاخ سفید به عنوان سمبل شاخۀ اجرایی دولت با کنگره به عنوان قوه قانون گذار نمی توانستند با یک دیگر به توافق برسند و در نتیجه  این وضعیت تمام دولت یا بخشی هایی از دولت فاقد بودجه کافی برای اداره خود می شدند و فعالیت ها متوقف می شود. حدود هشت یا نه بار از این تعطیلی ها به گونه ای می شد که کارمندان سر کار خود حاضر نمی شدند ولی در بقیۀ موارد تقریبا تعطیلی روی کاغذ بود و کارمندان سر کار خود می رفتند. هر بار هم یک مصالحه ای به دست می آمد، یعنی طرفین این منازعه یا بر سر مفاد بودجه یا بر روی دیگر برنامه هایی که اختلاف داشتند در نهایت به توافق می رسیدند.

 بعد از انتخابات 2016 که جامعه امریکا به شدت دو قطبی شده و شکاف های اجتماعی در این کشور خیلی عمیق شده است، رسیدن به تفاهم و توافق بسیار دشوار است. یکی از دلایل آن، این است که تا پیش از انتخابات 2016 رقبای سیاسی تلاش می کردند همدیگر را تحمل کنند. با تمام اختلاف نظر ها کمتر از اصطلاحاتی مانند خائن بودن و خیانت به وطن استفاده می کردند، ادبیاتی که اقای ترامپ وارد سیاست نوین امریکا به نمایندگی جریان راست افراطی کرده است این هست که رقبا دیگر همدیگر را تحمل نمی کنند و در مسیر حذف همدیگر هستند و اقای ترامپ در مقام رییس جمهور هیچ ابایی ندارد، حزب بزرگی مثل حزب دموکرات که کرسی های زیادی هم در کنگره دارد  و سهم زیادی در اداره کشور داشته را به عنوان خائن به کشور معرفی کند و اعلام می کند هر کس با من مخالف باشد یا هر کس برای من دست نزند خائن است.

 طرف مقابل هم همینطور. دموکرات ها از طرح هیچ اتهامی علیه رییس جمهور کوتاهی نمی کنند، اینکه او را به جاسوس بودن و عامل دست روس ها بودن متهم کنند. در این فضا رسیدن به توافق دشوار است. اقای ترامپ چند وقت پیش در صفحه توئیترش نوشت من اگر پیشنهاد دموکرات ها را بپذیرم احمق قلمداد می شوم. این موردی هم که شما اشاره کردید که قضیه به لج بازی کشیده شده بین اقای ترامپ وخانم نانسی پلوسی نشان می دهد که طرفین به بازی برد برد و حاصل جمع مثبت تن نمی دهند و به دنبال حاصل جمع صفر هستند. پیشنهادی که اقای ترامپ مطرح کرد سریعا رد شد. چرا که دموکرات ها در حال حاضر دنبال این نیستند که دیوار ساخته بشود یا نه. دنبال این هستند که اقای ترامپ باید شکست بخورد.

 دموکرات ها از طرح هیچ اتهامی علیه رییس جمهور کوتاهی نمی کنند، اینکه او را به جاسوس بودن و عامل دست روس ها بودن متهم کنند. در این فضا رسیدن به توافق دشوار است. اقای ترامپ چند وقت پیش در صفحه توئیترش نوشت من اگر پیشنهاد دموکرات ها را بپذیرم احمق قلمداد می شوم. این موردی هم که شما اشاره کردید که قضیه به لج بازی کشیده شده بین اقای ترامپ وخانم نانسی پلوسی نشان می دهد که طرفین به بازی برد برد و حاصل جمع مثبت تن نمی دهند و به دنبال حاصل جمع صفر هستند. پیشنهادی که اقای ترامپ مطرح کرد سریعا رد شد. چرا که دموکرات ها در حال حاضر دنبال این نیستند که دیوار ساخته بشود یا نه. دنبال این هستند که اقای ترامپ باید شکست بخورد.

آیا دو طرف از حالا به انتخابات و کم کردن روی همدیگر فکر می کنند؟

 یک اصطلاحی هست که طرفین این دعوا در موضوع تعطیلات می خواهند ثابت بکنند که چه کسی در امریکا ریییس است؟ آیا کاخ سفید بر کشور ریاست می کند و خواسته خودش را تحممیل و دیگران را مجبور به تبعیت می کند یا این کنگره هست که نقش برتر را دارد؟ بدون کسب مجوز کنگره کسی نمی تواند کاری انجام دهد اختلافات بین کنگره و کاخ سفید از زمان تاسیس امریکا وجود داشته است اما در ده پانزده سال اخیر شدت گرفته و اتفاقا در همین مدت هم بییشترین موارد تعطیلی دولت اتفاق افتاده  ودر زمان اقای ترامپ سه بار این اتفاق افتاده است.  حتی در زمانی که اکثریت با حزب رییس جمهور بوده است. اما از انجایی که کاخ سفید تمایل دارد که به عنوان فرمانده کل کشور قلمداد شود و از کنگره می خواهند که از او تبعیت و گاهی کنگره این نقش را نمی پذیرد این اختلاف بروز می کند. به نظر من ریشه ی این موضوع بیش از این که موضوع امنیت باشد یا بر سر انتخابات 2020 باشد یک جدال زیر پوستی بین نهاد های شکل دهنده ساختار سیاسی امریکا هست که چه نهادی در نهایت هدایت کشور را به عهده دارد. ایا ایالات متحده امریکا می خواهد به سمت یک نهاد ریاستی مطلق حرکت کد یا نوعی توازن بین قوا بر اساس ان اصل نظارت بر توازن  ادامه پیدا کند؟ نتیجه این دعوا مشخص می کند که چه کسی در امریکا رییس است؛ رییس جمهور یا کنگره.

در این وضعیت بزرگترین مشکل پرداخت حقوق هشتصد هزار کارمند است. به نظرتان در این وضعیت، احتمال دارد به صورت موقت قانونی تصویب شود تا حقوق ها پرداخت شود تا از رفتن به سمت هرج و مرج واتفاقات بغرنج تر جلوگیری شود یا این امکان وجود ندارد؟

باید گفت که فقط  این هشتصد هزار نفر نیستند. براورد کرده بودند که دولت فدرال پنج میلیون کارمند قراردادی دارد یا با پیمانکار هایی که برای دولت کار می کنند قرار داد دارند. از این تعداد یک میلیون و دویست هزار نفر حداقل تحت تاثیر این مشکل هستند، چون دولت نمی تواند به تعهداتش نسبت به پیمانکار ها عمل کند و به همین نسبت پیمانکار ها هم نمی توانند حقوق پرسنل خودشان را بدهند. بنابر این مشکل حقوق ها و دستمزد ها محدود به آن هشتصد هزار نمی شود شاید به دو میلیون نفر هم می رسد. اما فارغ از آن، قضیه این هست که ترامپ می گوید دولت را باز می کنم به شرطی که دموکرات ها قول دهند در اینده پول دیوار را پرداخت کنند، دموکرات ها هم می گویند اول باید دولت باز شود بعد در مورد دیوار مذاکره می کنیم. بحث بر سر پیروزی در این جنگ است .

ترامپ چاره ای ندارد جز عقب نشینی و حتی ممکن است یک شکست بسیار سنگینی را متحمل شود.

با صحبت هایی که اقای ترامپ به تازگی کرده است مشخص است که یک قدم عقب رفته است و حاضر شد که امتیازاتی در حوزه مباحث مهاجرتی به خصوص در مورد موضوع موسوم به رویا پردازان انجام دهد که هزاران جوانی که پدر و مادر مهاجر دارند طی سه سال اخراج نشوند، در عوض کنگره با بودجه دیوار موافقت بکند. دموکراتها می گویند این کار اقای ترامپ شبیه یک نوع گروگان گیری است. حالا جدا از اینکه سرنوشت هشتصد هزار نفر را به گرو گرفته در مورد این افراد هم می خواهد همین کار را بکند. بنابراین دموکراتها می گویند اول دولت باید باز شود و حقوق این افراد پرداحت شود بعد مذاکره بر سر دیوار. به نظر می رسد اقای ترامپ چاره ای ندارد جز عقب نشینی و حتی ممکن است یک شکست بسیار سنگینی را متحمل شود.

اما بعضی از ارزیابی ها این است که یک فاجعه ای ممکن است امریکا را از این بن بست خارج بکند مثلا یک حادثه تروریستی یا تیر اندازی گسترده یا شورش هایی که منجر به درگیری ها شود  و این باعث شود طرفین تن به مصالحه  دهند. اما به نظر می رسد که به جز تصمیم بی قید و شرط ترامپ به چیزی بسنده نمی کنند.

حقوق کارمندانی که سرکار نمی روند چه می شود؟ و افرادی که حقوق نمی گیرند بعد از اینکه بودجه تصویب شود حقوق روزهای روزهای تعطیل را می گیرند؟

خیر مشکل همینجاست کسانی که با تعطیلی دولت حقوق نمی گیرند دیگر حقوق عقب مانده را نمی گیرند. حالا این ها دوگروه هستند؛ حدود چهارصد هزارنفر کسانی هستند که مجبور شدند مرخصی بدون حقوق بگیرند و در خانه هاشان بمانند، این گروه مشکلات کمتری دارند گروه دیگری هستند که مجبور هستند بخاطر مشاغل حساسی که دارند سرکار بروند و حقوق دریافت نمی کنند. اگر مصالحه ای بشود و کنگره بودجه ای را برای جبران خسارت وارد شده تخصیص دهد این افراد حقوق عقب افتاده را هم میگیرند اما بر اساس ضوابط فعلی چنین چیزی مطرح نیست.

52312

نظر شما