شناسهٔ خبر: 30684515 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

ترامپ سفر «نانسی پلوسی» به افغانستان را لو داد

رئیس‌جمهور آمریکا سفر رئیس‌ مجلس نمایندگان این کشور به افغانستان که قرار بود با یک هواپیمای نظامی انجام شود را لو داد.

صاحب‌خبر -

اقدام «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در لغو سفر «نانسی پلوسی»، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا باعث افزایش مخاطرات امنیتی این سفر و لغو آن از سوی پلوسی شده است.

«دونالد ترامپ» روز پنج‌شنبه در اقدامی که در شبکه‌های اجتماعی از آن به عنوان انتقام‌جویی شخصی یاد شده، سفرهای خارجی «نانسی پلوسی» را لغو کرد.

او در نامه‌ای به پلوسی نوشته است: «خانم رئیس گرامی، به دلیل تعطیلی [دولت] متأسفانه باید به اطلاعتان برسانم که سفر شما به بروکسل، مصر و افغانستان به تعویق افتاده است. هر زمان که تعطیلی به پایان رسید، مجدد برای این گشت و گذار شما برنامه‌ریزی می‌کنیم.»

سخنگوی پلوسی در بیانیه‌ای امروز، جمعه گفته که این قانونگذار آمریکایی بعد از این پیام مجبور شده سفرش به افغانستان را به دلیل مخاطرات امنیتی آن لغو کند.

«درو همیل»، سخنگوی پلوسی گفته که بعد از نامه ترامپ او و اعضای هیئت همراهش قصد داشته‌اند از یک هواپیمای تجاری برای انجام این سفر استفاده کنند، اما وزارت خارجه آمریکا گفته که انجام این سفر بعد از افشای آن بسیار خطرناک است.

وی در این بیانیه گفت: «نیمه‌های شب، سرویس امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه ارزیابی‌های خود از تهدیدها را به‌روزرسانی کرده و توضیح داد که اعلانیه رئیس‌جمهور درباره این سفر حساس مخاطرات علیه هیئت همراه و همچنین نظامیان، پرسنل امنیتی و سایر مقام‌های حامی این سفر را بالا برده است.»

وی اضافه کرد: «امروز صبح متوجه شدیم که دولت برنامه‌های سفرهای تجاری را هم درز داده است.»

اکنون ۲۸ روز است که به دلیل اختلاف میان کاخ سفید و دموکرات‌های کنگره در مورد بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک، دولت آمریکا به دلیل عدم تخصیص بودجه، در وضعیت تعطیل قرار گرفته و بیش از ۸۰۰ هزار کارمند دولت یا به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند یا بدون دریافت حقوق در محل کار خود حاضر می‌شوند.

ترامپ سه روز پیش هم از اینکه پلوسی همچنان حقوق دریافت می‌کند، ابراز ناخرسندی کرد. این طولانی‌ترین تعطیلی دولت در تاریخ آمریکاست و هنوز هم هیچ چشم‌انداز روشنی برای پایان آن وجود ندارد.

 

نظر شما