شناسهٔ خبر: 30566005 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: جنوب نیوز | لینک خبر

سلامت فدای پول!

اعتراض دانشجویان شیرازی به ایجاد مراکز آموزش عالی خصوصی

هفته گذشته 7 تشکل دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به همراه شوراهای صنفی این دانشگاه بیانیه‌ای را صادر و نسبت به ابلاغ آیین‌نامه تأسیس مؤسسات خصوصی آموزش علوم پزشکی اعتراض خود را بیان کرده بودند.

صاحب‌خبر -
دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز معتقدند با ایجاد مراکز آموزش عالی خصوصی باری به مشکلات آموزشی این دانشگاه افزوده شده و سلامت مردم نیز در آینده به خطر می‌افتد.

به گزارش جنوب نیوز، جمعی از اعضای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اعتراض به ابلاغ آیین‌نامه ایجاد مراکز آموزش عالی خصوصی علوم پزشکی، ظهر امروز مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تجمع کردند.

ایمان دستیار یکی از دانشجویان معترض در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: ما دانشجویان به دنبال لغو طرح ایجاد مراکز آموزش عالی خصوصی علوم پزشکی هستیم؛ چراکه در آینده به ضرر مردم خواهد بود.

وی با بیان اینکه ورودی مراکز خصوصی پول و خروجی آن‌ها نیز صرفاً مدرک خواهد بود، ادامه داد: افراد گردن‌کلفتی که پول‌ دارند به دنبال تأسیس مراکز خصوصی علوم پزشکی هستند تا سود مالی داشته باشند و به جنبه آموزشی توجهی ندارند.

این فعال دانشجویی افزود: ما تجربه تأسیس مراکز خصوصی رشته‌های مهندسی و علوم انسانی را داریم و شاهد هستیم که ازنظر آموزشی، عملکرد و بازدهی اُفت داشته‌اند. نباید این تجربه مجدد در علوم پزشکی هم تکرار شود، درحالی‌که با جان مردم سرکار داریم و نگرانی اصلی ما نیز سلامت مردم است.

دستیار تصریح کرد: به نظر دانشجویان مافیایی پشت این طرح است که به مجلس و وزارت بهداشت نیز فشار می‌آورند، اما ما تا لغو ایجاد مراکز آموزش عالی خصوصی علوم پزشکی دست از اعتراض برنخواهیم داشت.

در این تجمع رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مشاور عالی رئیس دانشگاه و معاون فرهنگی و دانشجویی نیز حاضر شدند و رئیس دانشگاه به دانشجویان قول داد تا یکشنبه هفته آینده نتیجه پیگیری‌ها را اطلاع بدهد.

سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت نیز طی مکاتبه‌ای با معاون آموزشی این وزارتخانه، خواستار رسیدگی به این موضوع شده است.

سلامت فدای پول!

به گزارش فارس، هفته گذشته 7 تشکل دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز به همراه شوراهای صنفی این دانشگاه بیانیه‌ای را صادر و نسبت به ابلاغ آیین‌نامه تأسیس مؤسسات خصوصی آموزش علوم پزشکی اعتراض خود را بیان کرده بودند.

در متن این بیانیه آمده بود: چندی پیش وزارت بهداشت آیین‌نامه تأسیس مؤسسات خصوصی آموزش علوم پزشکی را ابلاغ نمود. اقدامی که همسو با بسیاری از اقدامات وزارت بهداشت دولت امید، ریشه امید را در دل قشر دانشجو خشکاند، به‌گونه‌ای که سلامت فدای پول بهترین نامی است که می‌توان بر روی این مصوبات نهاد؛ گرچه وزارت بهداشت در ابلاغ این آیین‌نامه اعلام کرده است این وزارتخانه از تکرار تجربه‌های سایر بخش‌های آموزشی در تأسیس بی‌شمار مؤسسات فاقد توانایی اجتناب خواهد ورزید، اما مفاد این آیین‌نامه ما را به یاد سرنوشت دیگر رشته‌های مهندسی، فنی و انسانی می‌اندازد که امروزه بنرهایی با مضامین «پذیرش بدون کنکور در فلان رشته مهندسی» سطح شهر را پرکرده است.

به گفته دانشجویان مسؤولان مربوطه در این اندیشه هستند که سرنوشت رشته‌های علوم پزشکی نیز همانند سایر رشته‌ها شود و با تأسیس دانشکده‌های غیرانتفاعی رشته‌های مختلف علوم پزشکی تیشه به ریشه‌ی بخش بهداشت و سلامت جامعه بزنند. هنوز ترکش قوانین پذیرش دانشجوهای پردیس، مازاد، آزاد در آموزش عالی کشور سنگینی می‌کند. خروجی این دانشگاه‌ها امروزه با معضلات عدیده‌ای برای فراهم نمودن شغل و آینده شغلی روبرو هستند.

دانشجویان در بیانیه خود سؤالاتی را مطرح کرده بودند از قبیل اینکه مؤسسات خصوصی با کدام بیمارستان و داروخانه خواهان فعالیت هستند؟  اساتید مجرب برای آموزش پزشکان را از کجا می‌آورند؟ آیا کشور ما ظرفیت آموزش و استفاده از این‌همه کادر درمان را دارد یا باید با خیل عظیم پزشکان و دندان‌پزشکان و پرستاران بیکار در آینده روبرو شویم؟ آیا این شیوه گسترش مؤسسات خصوصی باعث ایجاد تجارتی جدید به بهانه کسب علم و دانش نخواهد شد؟ آیا معیار و شاخص مهم برای بخش خصوصی دانش و پشتکار دانشجویان است یا کسب سرمایه و سود مالی خود؟

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در پایان خطاب به مسؤولان دانشگاه اعلام کرده بودند: جان مردم چیزی نیست که بتوان با آن بازی کرد، نظام آموزشی علوم پزشکی خود به‌اندازه کافی ایراد دارد، با سپردن آن به بخش خصوصی اندک امید جامعه برای دیدن فارغ‌التحصیلان باسواد را ناامید نکنید.

برچسب‌ها:

نظر شما